ظریف: همکاری‌های ایران و روسیه به نفع همه است

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد: همکاری های تهران و مسکو همه جانبه است و قطعا به نفع ملت های دو کشور، منطقه و جهان خواهد بود.

ایرنا: محمدجواد ظریف روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با همتای روس خود در روسیه گفت: کمیسیون همکاری های مشترک دو کشور نقش ویژه در گسترش روابط دو کشور داشته است و امروز همراه من وزیر انرژی ایران نیز به روسیه آمده است و با همتای روس خود برای گسترش اقدامات تبادل نظر خواهد کرد.

وی گفت: روابط ما و روسیه در سطح قابل قبولی است هر چند که آمریکایی ها برای آنان، چینی ها و دیگر کشورها موانعی ایجاد کرده اند، همکاران من به فرانسه رفته اند تا تعهدات سه کشور اروپایی را در برجام  بررسی کنند.

ظریف اظهار کرد: اقدامات مرحله سوم را اگر اروپایی ها نتوانند در تاریخ معین به تعهدات خود عمل کنند، قطعا اجرا خواهد شد اما بارها گفته ایم هر زمان اروپایی ها برجام را کامل اجرا کنند ما هم آمادگی داریم آن را کامل انجام دهیم.

تراز تجاری ایران و روسیه ۱۷ درصد رشد داشته است

وزیر امورخارجه روسیه نیز در این کنفرانس خبری اعلام کرد: تراز تجاری ایران و روسیه در6ماه نخست سال گذشته میلادی ۱۷ درصد رشد کرده است.

سرگئی لاوروف افزود: روابط ایران و روسیه در همه حوزه های مدنظر دستگاه های دیپلماسی دو کشور در حال توسعه است.

وی با بیان اینکه امروز گفت‌وگوهای مهمی با ظریف داشته است، اظهار کرد: ما در خصوص مسائلی که در دستور کار ایران و روسیه قرار دارد، تبادل نظر کردیم چرا که هر دو طرف برای تقویت همکاری در زمینه‌ های مختلف، تمایل زیادی دارند.

لاوروف گفت: از سویی تهران و مسکو هر دو با افزایش فشارهای واشنگتن روبرو هستند که با هدف مسدود کردن تجارت خارجی ایران صورت می گیرد.

وی بار دیگر با اشاره به افزایش تراز تجاری دو کشور بر خلاف میل آمریکا، اظهار داشت: ما به دنبال بهبود همکاری های خود هستیم.

آمریکا به دنبال بهانه علیه ایران است

لاوروف در بخش دیگری از سخنانش گفت: برجام توافق بسیار ظریفی است و نمی توان آن را از نگاه آمریکایی ها تیکه تیکه کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: آمریکایی ها با وجودی که از برجام خارج شده اند مدعی هستند که ایران باید به تعهدات خود در این توافق عمل کند حال آنکه این روند از نگاه روسیه درست نیست.

وی توضیح داد: ما اقداماتی که ایران به ناچار برای دفاع از خود انجام می دهد را درک می کنیم و آن را نتیجه اقدامات خودسرانه آمریکا می دانیم و مشخص است که آمریکا به دنبال تحریک ایران برای خروج از برجام است تا ایران قطعنامه های شورای امنیت را نقض کند تا آمریکا بهانه لازم علیه این کشور را بدست آورد.

وی گفت: شرکای ایرانی ما تا امروز بسیار صبورانه اقدام کرده اند و با شکیبایی نقشه ها علیه ایران را ناکام گذاشته اند.

خبر در حال تکمیل است…

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.