۱۰ ساعت چانه‌زنی برای حفظ برجام

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در ادامه مذاکرات ایران و فرانسه برای دستیابی به راهی برای ادامه‌ قوام «برجام» با مقامات فرانسوی دیدار کرد. رایزنی روز دوشنبه حدود ۱۰ ساعت به طول انجامید. در این سفر جزئیات اجرای «خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری» پیشنهاد شده از سوی فرانسه به ایران بررسی شده است. حساب توییتری سفارت تهران در پاریس در این همین پیوند نوشت: بعد از چند ماه، همچنان مذاکرات و تماس ها بین ایران و فرانسه در سطوح مختلف و به صورت فشرده ادامه دارد. امروز نیز هیات های ایرانی- فرانسوی به مدت 10 ساعت به صورت فشرده گفت وگو کردند. با “گام هایی به جلو” و “درک هر چه بیشتر متقابل” دیپلماسی حسابگر و هوشمندانه ایران نهایتا بر همه سنگ اندازی های معاندین مردم بزرگ ایران پیروز خواهد شد.
بنا به گفته برخی نمایندگان مجلس، این مبلغ از سوی کشورهای اروپایی در سه مرحله پرداخت می‌شود تا فعلا جمهوری اسلامی ایران گام سوم خود را اجرا نکند.

مذاکرات فشرده معاون وزیر خارجه ایران در پاریس در حالی انجام می‌شود که محمد جواد ظریف برای رایزنی با مقامات کرملین در مسکو به سر می‌برد. ، وزیر امور خارجه، روز دهم شهریور در مجلس گفته بود اگر ایران تا روز پنجشنبه به توافق رضایت‌بخشی با اروپا دست پیدا نکند، ایران گام سوم خود را در راستای کاهش تعهدات هسته‌ای خود برخواهد داشت.

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه نیز در ششمین مکالمه تلفنی خود با حسن روحانی، اجرای کامل تعهدات برجامی و کمک ایران در جهت تامین صلح و امنیت در منطقه را خواستار شده بود.
محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی در رابطه با این مکالمه تلفنی گفته بود: «این مکالمه در مورد مسائل اقتصادی، سیاسی و بانکی بود که در قالب یک بسته‌ کلی ارائه شد و هر دو طرف منتظر جمع‌بندی و نتیجه آن هستند»
غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه نیز روز دهم شهریور ماه با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی حسن روحانی با همتای فرانسوی خود، گام سوم را گام مهمی خواند و گفت: «برداشت شخصی من این است که اروپایی‌ها درحال تلاش در این زمینه هستند و امیدواریم این تلاش‌ها و همکاری‌ها به نتیجه برسد»
وب‌سایت «ون مینوت» نیز در رابطه با تماس تلفنی دو رییس جمهوری نوشت که مکرون به‌طور خاص از تهران خواسته «برای پایان دادن به درگیری‌ها و باز کردن باب مذاکرات در یمن» اقدام کند.

جزئیات طرح پیشنهادی فرانسه از قول علی مطهری
پیش از این علی مطهری، نماینده تهران در مجلس با اشاره به اعلام ایران درباره اجرایی کردن گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفته بود: «مکرون طرحی را ارائه کرده که این اقدام ایران بستگی به این دارد که آیا روی این طرح به توافق برسند یا خیر. اگر این طرح به نفع ایران باشد، می‌توان گام سوم را فعلا برنداشت، اما در صورت عدم تامین خواسته‌های کشورمان قاعدتا باید گام سوم برداشته شود.»
به گفته مطهری این مبلغ خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری در سه مرحله و برای جلوگیری از برداشت گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای توسط ایران پرداخت خواهد و احتمالا این پرداخت منجر به عقب‌گرد ایران به جایگاه اولیه خود در برجام خواهد شد.
نماینده تهران با اشاره به این موضوع گفت: «اروپایی‌ها در مقابل این بسته پیشنهادی شروطی داشتند و آن شرط این است که ایران به قبل از گام‌های برداشته شده برگردد. جمهوری اسلامی چنین اجازه‌ای به دولت نخواهد داد. حتی اگر اروپایی‌ها بدون شرط هم این بسته را اجرایی کنند تازه به یک صدم تعهدات خود عمل کرده‌اند. اینکه نفت ما فروش نرود و آنها فقط یک خط اعتباری برای ما در نظر بگیرند این به معنای بدهکار کردن جمهوری اسلامی است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.