واکنش سریع بورس هنگ‌کنگ به عقب‌نشینی دولت در برابر معترضان

فراز:‌ بازار بورس هنگ‌کنگ به سرعت به عقب‌نشینی دولت این ناحیه خودمختار در برابر معترضان واکنش مثبت نشان داد. خانم «کری لم» رییس دولت خودگردان هنگ‌کنگ روز چهارشنبه اعلام کرد لایحه استرداد مجرمان به چین را که جرقه آغاز اعتراضات مردمی در این جزیره شده بود به طور کامل پس می‌گیرد. این لایحه که در ماه آوریل اریه شده بود این امکان را فراهم می‌کرد که متهمان در هنگ‌کنگ دستگیر و به چین بازگردانده شوند.

انتظار می‌رود تصمیم دولت، به هفته‌ها ناآرامی و تظاهرات خیابانی معترضان خاتمه دهد. با اعلام این خبر، شاخص سهام بازار بورس هنگ‌کنگ  Hang Seng (HSI) بیشترین میزان سود روزانه خود را از نوامبر ۲۰۱۸ تجربه کرد. تقریباً همه مؤلفه های Hang Seng  بالا بود اما بیشترین سود نصیب فعالان اقتصادی حوزه املاک بودند.

به گزارش سی‌ان‌ان، رپیس اتاق بازرگانی آمریکا در هنگ کنگ ضمن استقبال از تصمیم خانم «لم» این اقدام را «نخستین گام مهم برای بازگرداندن اعتماد به نفس کسب و کار و شهرت بین المللی این شهر» نامید.

ادامه افزایش شاخض سهام در بعد از ظهر سبب شد که روز خوبی برای Hang Seng رقم بخورد. شاخص سهام (TCEHY) پس از آنکه بزرگرتین شرکت اینترنتی چین مبلغ 36.4 میلیون دلار هنگ کنگ (4.6 میلیون دلار) برای خرید سهام خود هزینه کرد ، 3.6٪ افزایش یافت. این شرکت در مجموع نزدیک به 190 میلیون دلار هنگ کنگ (24 میلیون دلار) برای خرید مجدد سهام هزینه کرده است.

سهام گروه WH (WHGLY) – هم که بزرگترین عرضه‌کننده گوشت خوک در جهان است – ۹/۷ ٪ رشد داشت. البته بخشی از این رشد به خاطر آن رخ داد که دولت چین اعلام کرد اقدامات حمایتی خود را برای تثبیت بازار گوشت افزایش می‌دهد. صنعت گوشت خوک چین در اثر بیماری همه‌گیر «تب خوکی آفریقایی» به شدت آسیب دیده است.

گفتنی است ماه گذشته ، Hang Seng افت 7.4 درصدی را تجربه کرد که یکی از بدترین سقوط‌‌ها در میان شاخص های مهم جهانی به شمار می رفت. سیر نزولی شاخص‌ها، با تشدید تنش‌های تجاری میان ایالات متحده و چین و همچنین تشدید اعتراضات در این شهر رخ داده بود.

شاخص‌های شانگهای (SHCOMP) نیز پس از دریافت اطلاعات مثبت از بخش خدمات چین امیدوار کننده به نظر می رسد و 0.9٪ رشد داشته است.

“زونگ ژنگ ژونگ” مدیر تحلیل اقتصاد کلان گروه CEBM در بیانیه ای در هیمن پیوند نوشت: «اقتصاد چین در ماه اوت نشانه‌های روشنی از بهبود را، به ویژه در بخش اشتغال، نشان داده است.»

او خاطرنشان كرد كه جنگ تجاری آمریكا و چین همچنان یک متغیر منفی مهمی به شمار می‌رود ، اما افزود كه دولت چین برای بهبود وضعیت رشد اقتصادی اقدامات مثبتی انجام داده است.

در همین منطقه بازار بورس ژاپن ۱٪  و بورس کره جنوبی ۲/۱ درصد افزایش یافته است. این افزایش بیشتر متاثر از افزایش نگرانی ها در بازارهای بورس ایالات متحده بود، جایی که بازارها روز سه شنبه پس از تعطیلات روز دوشنبه به شدت پایین بسته شدند چرا که سرمایه گذاران در حال منطبق‌کردن خود با تعرفه‌های تازه ایالات متحده و چین علیه یکدیگر بودند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.