بازار گرم اشتغال در آمریکا

اقتصاد ایالات متحده علایم افول را نشان می دهد، اما بازار اشتغال همچنان باثبات است.

در ماه آگوست کارفرمایان 130 هزار شغل اضافه کردند. نرخ بیکاری در 3.7 درصد ثابت مانده است. اقتصاد آمریکا برای 107 ماه پی در پی موفق به ایجاد مشاغل تازه شده، اما سرعت استخدام‌ها اخیراً کند شده است. ایالات متحده امسال به طور متوسط ​​ماهانه 158 هزار شغل اضافه کرده است، این آمار در سال 2018 ، 223 هزار شغل بود.

ایالات متحده سال آینده یک سرشماری سراسری در پیش دارد و همین امر موجب شد میزان استخدام افزایش چشمگیری پیدا کند، زیرا دولت 25،000 کارمند موقت را برای کمک انجام این پروژه‌ در سراسر کشور استخدام کرد. دستمزدها نسبت به سال گذشته 3.2٪ رشد داشته است. این چیزی بهتر از انتظار اقتصاددانان بود و منجر به افزایش نرخ تورم شود، تورمی که همچنان سرسختانه پایین است.

نرخ بیکاری آفریقایی-آمریکایی‌ها از 6٪ به میزان چشمگیری کاهش یافته و به 5.5٪ رسیده است. این کمترین نرح بیکاری سیاهان آمریکا از سال 1972 به این سو است. این کاهش، با کاهش شدید نرخ بیکاری زنان سیاه پوست به دست آمده است. بیکاری اسپانیایی‌تبارها هم از 4.5٪ به 4.2٪ کاهش یافت.

شکاف‌ها نمایان می‌شوند

با وجود تصویر کلی مثبت در بخش اشتغال، نقاط ضعف اندک اندک نمایان می‌شوند. جیمز نایتلی ، اقتصاددان ارشد بین المللی در  بنیاد ING درباره دلیل این اتفاق می‌گوید: «این ممکن است به دلیل دشواری بیش از پیش یافتن کارگران ماهر باشد، زیرا فقط 3.7٪ جمعیت بیکار باقی مانده‌اند. با این حال، با توجه به احتیاط شدید حاکم در مورد فضای بین‌المللی و نااطمینانی در تجارت، شرکت‌ها ممکن است به طور فزاینده‌ای در مورد استخدام نیز احتیاط کنند.»

تشدید جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین باعث عدم اطمینان استخدام در بخش هایی مانند تولید شده است که اثرات تعرفه‌ها را احساس می‌کند. ماه گذشته فقط 3 هزار شغل در بخش تولید اضافه شده است، این مقدار بسیار کمتر زیر انتظارات پیشینی‌های تحلیل‌گران بود. کریس روپیک، تحلیل‌گر ارشد اقتصادی معتقد است: «جنگ تجاری اقتصاد را به بالای صخره‌سقوط سوق نمی دهد و ابرهای رکود، آسمان را تاریک نمی کنند، اما چشم انداز آینده همچنان زیر علامت سوال جدی باقی می‌ماند زیرا سرانجام جنگ تعرفه‌ها با چین هنوز روشن نیست.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.