نرخ تورم روستاییان بیش از شهرنشینان

بررسی جدیدترین گزارش «مرکز آمار ایران» از تورم شهریور ماه

مرکز آمار ایران، جدیدترین گزارش خود از شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) را منتشر کرد.  بر این اساس، نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١٣٩٨ (با سال پایه ۱۳۹۵) برای خانوارهای کشور به ٤٢,٧ درصد رسیده که نسبت به مرداد ماه، ٠.٥ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. لازم به ذکر است بانک مرکزی نیز نسبت به محاسبه و انتشار نرخ تورم اقدام می‌کند اما تنها تغییر شاخص قیمت‌ها در مناطق شهری را مدنظر قرار می‌دهد؛ در حالی که در گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم در مناطق روستایی نیز محاسبه می‌شود.

***

افزایش نرخ تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه موردنظر، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری در شهریور ماه معادل ٤١,٩ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٥ واحد درصد افزایش دارد. این نرخ برای خانوارهای روستایی در ماه مذکور ٤٧.٤ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

نکته جالب توجه این است که روند نرخ تورم خانوارهای روستایی همواره بیش از نرخ تورم کل کشور و نرخ تورم خانوارهای شهری بوده است (جدول شماره ۱).


تورم در گروه‌های کالایی

مرکز آمار ایران در گزارش‌های خود، نرخ تورم را به تفکیک ۱۲ گروه کالایی و زیربخش‌های آن منتشر می‌کند. بر اساس گزارش شهریور ماه، بالاترین تورم سالانه مربوط به گروه «دخانیات» با ۹۹.۲ درصد بوده است. «مبلمان و لوازم خانگی» با ۷۱.۶ درصد و «تفریح و فرهنگ» با ۶۷.۲ درصد در مکان‌های دوم و سوم قرار دارند اما برای تحلیل دقیق‌تر، باید به این گروه‌های کالایی نگاه جزیی‌تری داشت.

ضریب اهمیت گروه‌ها

البته باید توجه داشت ضریب اهمیت این گروه‌ها یکسان نیست و بنابراین تغییرات آنها در شاخص کل، اثر یکسانی ندارند. به عنوان مثال ضریب اهمیت «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» ۲۶.۶۴ درصد، «دخانیات» ۰.۵ درصد، «پوشاک و کفش» ۴.۷۸، «مسکن، آب، برق گاز و سایر سوخت‌ها» ۳۵.۵۰، «مبلمان و لوازم خانگی» ۳.۹۳، «بهداشت و درمان» ۷.۱۴، «حمل و نقل» ۹.۴۱، «ارتباطات» ۲.۸۷، «تفریح و فرهنگ» ۱.۶۵، «آموزش» ۱.۸۶، «هتل و رستوران» ۱.۴۴ و «کالاها و خدمات متفرقه» ۴.۱۸ هستند.

 

 

 

 

جدول شماره (۱):

تورم دوازده ماهه منتهی به شهریور ماه در خانوارهای شهری و روستایی کشور

منبع: مرکز آمار ایران.

بنابراین تغییرات قیمت مسکن، انواع انرژی مصرفی و خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با حدود ۶۲ درصد، بیش‌ترین سهم را در شاخص قیمت مصرف‌کننده دارند.

با توجه به تحلیل فوق، نرخ تورم «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» در یک‌ساله منتهی به شهریور ماه ۴۲.۷ درصد و نرخ تورم «مسکن، آب، برق گاز و سایر سوخت‌ها» در این مدت، ۲۳.۵ درصد بوده است (نمودار شماره ۱).

 

بیش‌ترین افزایش قیمت‌ها طی یک ماه

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل، مربوط به گروه «نوشیدنی‌ها» (انواع چای خارجی باز، بسته‌ای و چای کیسه‌ای) با ۵ درصد و گروه «لبنیات و تخم‌مرغ» (خامه پاستوریزه، شیر پاستوریزه) با ۱.۴ درصد است.

در بخش «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «مسکن، آب، برق گاز و سایر سوخت‌ها» (اجاره‌بها) با ۲.۴ درصد و گروه «آموزش» (شهریه دانشگاه) با ۲.۳ درصد بیش‌ترین افزایش قیمت را نسبت به مرداد ماه سال جاری داشته‌اند.

بیش‌ترین افزایش قیمت‌ها طی یک سال

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به شهریور ماه سال قبل، مربوط به گروه «نوشیدنی‌ها» (انواع چای خارجی باز، بسته‌ای و چای کیسه‌ای) با ۶۸.۲ درصد و گروه «گوشت قرمز و سفید» (ماهی‌ها و صدف‌داران) با ۶۷.۳ درصد است. همچنین نرخ تورم سالانه گروه «مسکن، آب، برق گاز و سایر سوخت‌ها» نسبت به شهریور ماه سال گذشته، ۲۴.۱ درصد بوده است.

نرخ تورم در دهک‌های مختلف

از منظر شاخص کل، دهک‌های پنجم تا هشتم با ۰.۵ درصد بیش‌ترین تورم ماهیانه را در بین دهک‌های درآمدی طی شهریور ماه به خود اختصاص داده‌اند.

بر این اساس، نرخ تورم شهریور ماه در بخش «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به مرداد ماه برای تمامی دهک‌های درآمدی منفی بوده است. به عبارت بهتر قیمت این گروه کالایی بین ۱.۱ تا ۲.۱ درصدی در بین دهک‌های مختلف، کاهش یافته است. درخصوص «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، وضعیت متفاوت است و رشد قیمت‌ها بین ۰.۷ تا ۲.۳ درصد در بین دهک‌های مختلف بوده است.

نمودار شماره (۲):

نرخ تورم شهریور ماه به تفکیک دهک‌های درآمدی

منبع: مرکز آمار ایران

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.