حباب مسکن در شهرهای اروپا

با وجود آنکه بی‌ثباتی ناشی از «برگزیت» با خدشه‌دار کردن جذابیت مستغلات شهری برای سرمایه‌گذاری، به خنثی کردن حباب املاک و مستغلات در لندن منجر شده است، قیمت مستغلات در بسیاری از شهرهای جهان همچنان به سمت سطوح خطرناک بالا پیش می‌روند.

براساس گزارش جدید تحلیلگران بانک UBS سوئیس، در حال حاضر بیشترین خطر حباب املاک و مستغلات در جنوب شهر مونیخ آلمان وجود دارد. آمستردام خیلی از قافله عقب نمانده است و پاریس و فرانکفورت – محل بانک مرکزی اروپا – به «منطقه خطر حباب» نزدیک شده‌اند. این به آن معنی است که قیمت‌ها پس از سال‌ها افزایش مداوم، می‌توانند به طور ناگهانی سقوط کنند. براساس این گزارش، هنگ کنگ و تورنتو و ونکوور کانادا نیز در قلمرو حباب قرار دارند.

فرانکفورت گران‌تر می‌شود

«برگزیت» موقعیت لندن را به عنوان هدف سرمایه گذاری در بخش مسکن تضعیف کرده اما این جذابیت به سایر شهرهای بزرگ جهان منتقل شده است با این وجود به اعتقاد ماتیاس هولزی، نرخ پایین نرخ بهره بیشتر از برگزیت در افزایش ارزش املاک و مستغلات در کشورهایی حوزه یورو نقش داشته است. هولزی که رئیس بخش سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات در UBS است، می‌گوید: رشد ضعیف اقتصادی در منطقه باعث می‌شود همه چیز شکننده باشد.

بانک مرکزی اروپا در ماه سپتامبر نرخ بهره را کاهش داد و یک بسته مالی جدید برای تحریک رشد اقتصادی اعلام کرد. اما این سیاست تاثیر کمی روی صاحبان مشاغل و مصرف کنندگان داشت. در عوض، صاحبان دارایی‌های مالی سود بردند و با گرفتن وام‌های کم‌بهره، نقدیمگی را به بخش املاک و سهام سرازیر کردند. به استثنای میلان، همه شهرهای اروپا شاهد بیشترین رشد قیمت در بخش مسکن بوده‌اند.

مونیخ بیش از سایرین، در خطر ترکیدن حباب املاک و مستغلات است. جالب اینکه فرانکفورت تنها شهری بوده که قیمت‌ها در آن دو رقمی رشد کرده است. اگرچه فعالیت‌های ساختمانی در فرانکفورت در سال 2017  رکورد شکست، اما رشد جمعیت از میزان عرضه مسکن فراتر رفته و منجر به رشد 80 درصدی قیمت واقعی مسکن در این شهر طی یک دهه گذشته شده است.

در عوض، قیمت‌ها در سیدنی ، ونکوور و دبی بیش از 5 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. بخشی از این کاهش قیمت ناشی از وضع مالیات بر خریداران خارجی و افزایش مالیات از املاک خالی است.

قیمت‌ها در لندن هنوز قابل تحمل نیست

سه سال پیش در زمان برگزاری همه پرسی برگزیت، لندن به دنبال افزایش 50 درصدی قیمت مسکنکه بین سال‌های 2012 تا 2016 رخ داد، “غیرقابل کنترل” ترین تورم بخش مسکن را نسبت به سایر شهرهایی اروپا تجربه کرد. اگرچه قیمت ها نسبت به زمان اوج خود در سال 2016 ، 10٪ کاهش یافته است ، اما بازار مسکن این شهر همچنان بیش از حد گران است. به طوریکه با وجود کاهش اخیر قیمت‌ها، یک کارگر ماهر نیز باید 14 سال کار کند تا بتواند یک آپارتمان 60 متر مربعی در مرکز لندن خریداری کند. بر اساس آمارها، لندنی‌ها تقریبا نیمی از درآمد خود را صرف بازپرداخت برای وام مسکن می کنند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.