بدترین ماه ده سال گذشته برای کارخانه‌های آمریکا

سی‌ان‌ان: در حالی که جنگ تجاری با چین در حال ضربه زدن به اقتصاد آمریکا است، بخش تولید این کشور برای دومین ماه پیاپی روند نزولی را تجربه کرد و کاهش تولید به میزانی رسید که در 10 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

شاخص تولید در ماه سپتامبر به 47.8 کاهش یافته است، این پایین‌ترین سطح از ژوئن 2009 و بدتر از چیزی است که اقتصاددانان انتظار داشتند. این شاخص، تغییرات ماهانه در صنعت را اندازه گیری می‌کند. اگر این شاخص بالای 50 باشد، نشانه رشد در بخش است. انقباض در بخش صنعت در ماه سپتامبر شدیدتر از ماه آگوست بود، زیرا این بخش به دلیل قیمت‌های بالاتری که ناچار به پرداخت آن برای تهیه مواد اولیه از بازار جهانی بود آسیب دید.  خبر بدتر اینکه روند کاهشی در بخش تولید به این زودی‌ها تمام نمی‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت‌هایی که ماشین آلات تولید می‌کنند از جنگ تجاری با چین کم‌تر آسیب دیده‌اند، اما تولید کنندگان مواد غذایی، آشامیدنی و دخانیات از تعرفه‌هایی که چین به خاطر مقابله به مثل با تعرفه‌های آمریکا بر کالاهای چینی وضع کرده زیان دیده و دسترسی‌شان به بازار چین سخت‌تر شده است.

«تورستن اسلوک» تحلیل‌گر ارشد «دویچه‌بانک» در همین پیوند می‌گوید: شاخص‌ها در کل بد است، اما نگران کننده‌تر این است که وضعیت سفارش‌های آتی صادراتی کارخانه‌هاست؛ هیچ چشم اندازی برای این کاهش وجود ندارد، خطر رکود اقتصادی واقعی است.»

از آنجا که چشم‌انداز رکود اقتصادی، موجب نگرانی و تردید سرمایگذاران می‌شود آنان منتظر واکنش «فدرال رزرو» به این رخداد هستند و مشتاق‌اند بدانند بانک‌مرکزی ایالات متحده پیش ا زپایان سال جاری میلادی باز هم برای وارد کردن شوک مثبت به اقتصاد دخالت خواهد کرد نه؟ بانک‌های مرکزی امسال دو بار نرخ بهره را برای رونق اقتصاد کاهش دادند.

«پل اشورث» اقتصاددان ارشد و تحلیل‌گر بازار سرمایه می‌گوید: یکی دیگر از دلایل کاهش شاخص‌ها در بخش تولید، اعتصاب کارکنان «جنرال موتورز» كه هم اکنون سومین هفته خود را سپری می‌کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.