روسیه و عربستان ‌می‌توانند بازار نفت را کنترل کنند؟

بلومبرگ: بازار نفت در سال 2019 بدترین اختلال در عرضه نفت خام را تجربه کرد؛ تولید نفت اوپک در ماه گذشته پس از حمله خسارت‌بار به زیرساخت های انرژی عربستان کاهش چشمگیری یافت و به کمترین حد در 16 سال اخیر رسید. در اوایل تابستان، روسیهبه دلیل مشکلات فنی وادار به كاهش شدید تولید شد و تحریم های مالی آمریكا در مورد ایران همچنان ادامه دارد.

با این حال، قیمت نفت خام برنت در بیشتر زمان سال 2019 به طور متوسط ​​66 دلار در هر بشکه بوده است، این نشان می‌دهد که بازارهای جهانی کمبودی احساس نکرده‌اند. قرار است الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه و همتای تازه منصوب شده سعودی‌اش ، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، به زودی در مسکو با هم دیدار  کنند، در آستانه این دیدار، این پرسش پیش‌روی تحلیل‌گران انرژی قرار دارد که آیا آن‌ها هنوز هم می‌توانند نفت بیشتری روانه بازار کنند؟

باب مک نالی، تحلیل‌گر بازار انرژی در همین پیوند می‌گوید: «نوواك و عبدالعزیز می‌دانند كه سال آینده مخاطرات قابل توجهی پیش روی آن‌ها است. بازار نفت با مسایل و ریسک‌های بسیاری روبرو است، از برگزیت گرفته تا خطر درگیری خلیج فارس و جنگ تجاری ایالات متحده و چین.»

فشار بر عربستان سعودی که به شدت وابسته به درآمدهای نفتی شرکت آرامکو است به طور فزاینده‌ای بالا است. روسیه نسبت به عربستان وابستگی کمتری به درآمدهای نفتی دارد اما این کشور نیز برای بهبود وضعیت اقتصاد ضعیف خود در سه سال آینده به شدت نیازمند ثبات در این بخش است.

به اعتقاد نواک، عدم اطمینان نسبت به ثبات تقاضای جهانی نفت و نوسانات قیمت، باعث بروز پیش‌بینی‌های بدبینانه در زمستان امسال در نیم کره شمالی می‌شود. احتمال دارد هر دو طرف از ادامه محدودیت تولید «کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک» دفاع کنند.مطمئناً، نواك و پرنس عبدالعزیز مراقب چشم‌انداز کاهش قیمت‌ها خواهند بود.

این در حالی است که در ماه سپتامبر، متوسط ​​تولید روزانه نفت روسیه همچنان بیش از سقف تعیین شده بود. این کشور ماه گذشته حدود 11.25 میلیون بشکه نفت خام و میعانات روانه بازار کرد. این یعنی روسیه روزانه 60 هزار بشکه بیشتر از سقف تعیین شده تولید کرده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اواخر ماه ژوئن پس از دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در ژاپن، جدیدترین روند کاهش تولید اوپک و هم‌پیمانانش را اعلام کرد. سخنان او ، درست دو روز پیش از آن كه نمایندگان «کشورهای تولید کننده نفت عضو اوپک و غیر اوپک» رسماً برای گفتگو درباره همکاری‌های آینده با یکدیگر دیدار کنند، نشان داد كه روسیه و عربستان در تصمیم‌سازی‌ها د راین گروه با هم هماهنگ عمل می‌کنند.

مک نالی می‌گوید: وقتی به ماه دسامبر برسیم، چشم انداز سال 2020 روشن‌تر خواهد شد، آن زمان، این پرسش كمتر مطرح خواهد بود كه آیا مسكو و ریاض برای کنترل قیمت نفت وحدت رویه و نظر دارند یا نه. در عوض، این پرسش مطرح می‌شود که آیا سیاست ها و سیگنال‌دهی مشترک آن‌ها برای جهت‌دهی به بازار کافی است یا نه.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.