ناقوس مرگ خرده فروشی‌ها در آمریکا

سی‌ان‌ان: ناقوس مرگ خرده‌فروشی در آمریکا به صدا در آمده است. در چند سال گذشته، فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده فروشی بسیاری بسته شده و تعداد افرادی که در خرده‌فروشی کار می کنند رو به کاهش است. و همه این اتفاقات در زمانی رخ داده است که اقتصاد آمریکا قوی بود.

اما اگر ایالات متحده به رکود دچار شود، همانطور که بسیاری از اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند سال آینده این اتفاق بیفتد، مشکلات خرده فروشی می‌تواند به مراتب بدتر شود. ممکن است فروشگاه‌ها به سرعت بسته شوند و اخراج کارکنان این بخش گسترش یابد.

مارک زندی، اقتصاددان ارشد در این باره می‌گوید: «خرده فروشان آجر و ملات ساختمان رکود هستند. آنها سه سال است که کارگران را کنار می‌گذارند. اگر اقتصاد آمریکا دچار رکود شود، در خیابان‌ها خون به پا خواهد شد.»

براساس آمار موجود، خرده‌فروشان آمریکایی امسال بیش از 8 هزار 200 فروشگاه خود را تعطیل کرده اند. این بسیار بالاتر از رکورد قبلی، 6 هزار 700 در سال 2017 است. تخمین زده می‌شود این آمار تا پایان سال می تواند 12 هزار برسد. مهمترین دلیل ان اتفاق مشتریانی هستند که خریدهای خود را به طور آنلاین از فروشگاه‌های سنتی انجام می‌دهند.

اما ترس از رکود احتمالی، این چشم‌انداز را حتی بدتر می‌کند. سایر اقتصادهای بزرگ در حال حاضر با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند. جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین می‌تواند باعث افزایش قیمت کالاهای مصرفی شود. بر اساس یک نظرسنجی که توسط دانشگاه دوک انجام شده، دو سوم مدیران ارشد مالی انتظار دارند که تا پایان سال 2020 رکود اقتصادی به ایالات متحده هم برسد.

این در حالی است که بسیاری از خرده فروشان زیر بار وام‌های سنگین قرار دارند. گرگ پورتل، مشاور ارشد اقتصادی معتقد است: «اگر اقتصاد به مشکل بر بخورد، بازپرداخت بدهی‌های بانکی برای خرده‌فروشان سخت‌تر می‌شود. آینده آنها به این بستگی دارد که بتوانند بودجه لازم را فراهم کنند.»

زندی مودی می‌گوید «در صورت افزایش بیکاری، مصرف کنندگان هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند و احتمالاً تامین اعتبار – هم برای خرده فروشان و هم برای مصرف کنندگان- سخت‌تر می شود.» او می‌افزاید: «اکنون فضای اقتصادی گسترده‌ است، نرخ بهره پایین است و اعتبار در دسترس است اما اگر رکود اقتصادی فرا برسد، اعتبارات به همراه قدرت خرید مصرف کنندگان کاهش می‌یابد. این به معنای ورشکستگی بسیاری از آنها است.»

خرده فروشی یکی از بزرگترین منابع اشتغال در اقتصاد ایالات متحده است. 15.8 میلیون آمریکایی در این بخش کار می‌کنند. این یعنی بیش از 10٪ از کل آمار مشاغل در سراسر ایالات متحده. به اعتقاد زندی «اگر مصرف کنندگان عقب بکشند، هیچ بخش دیگری از اقتصاد قادر به جبران این ضربه نیست»

بخش خرده فروشی از ابتدای سال 2017 نزدیک به 200 هزار شغل از دست داده است. بیشتر این آمار، در فروشگاه های سنتی و فروشگاه های پوشاک بوده است. اگر برخی بازیگران جدید وارد این عرصه نمی‌شدند، آمار بیکاری در این بخش حتی بدتر می‌شد. در صورت بروز رکود اقتصادی، احتمالاً میزان افتتاح فروشگاه‌های تازه هم کند خواهد شد.

تاکنون، نرخ بیکاری پایین به این دلیل حاصل شده است که بسیاری از کارگران خرده‌فروشی، هنگام از دست دادن شغل خود، توانسته‌اند شغل دیگری پیدا کنند اما اگر رکود اقتصادی رخ بدهد و آمار کل بیکاری افزایش یابد، یافتن شغل برای کارگران خرده‌فروشی سخت‌تر خواهد بود.

زندی می‌گوید: «کارگران شاغل در ‌بخش خرده‌فروشی معمولاً مهارت شغلی کمتری دارند. آن‌ها یک گروه بسیار آسیب پذیر اما بسیار مهم در اقتصاد هستند. به همین دلیل، از دست رفتن مشاغل در بخش خرده فروشی، می‌تواند آسیب‌های ناشی از هر رکود اقتصادی را بدون توجه به دلایل آن بدتر کند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.