شکستن قفل خانه‌های قدیمی به بازار مسکن کمک می‌کند؟

اگر تا پیش از این وام مسکن تنها به واحدهای مسکونی ۲۰ ساله تعلق می‌گرفت، قرار است به زودی این تسهیلات بانکی شامل ساختمان‌های تا ۲۵ سال هم بشود. تصمیمی که تا حد زیادی ناشی از کاهش خرید و فروش مسکن نوساز و کاهش تقاصا برای خرید مسکن بوده است.

تلاطم در بازار مسکن مدت‌هاست که این پیشنهاد را روی میز مدیران بانکی قرار داده است؛ پیشنهادی که تاکید می‌کند اگر وام مسکن به خانه‌های فرسوده تعلق بگیرد ممکن است این بخش را از رکود نجات دهد. چرا که با عملی شدن این تصمیم از امسال در واقع خانه‌های مشمول دریافت تسهیلات بانکی از این زمان ۴۰۰ هزار  واحد مسکونی بیشتر می‌شود.

نمودار روبرو نشان می‌دهد که از سال ۹۳ تا ۹۵ به مرور فروش خانه‌های نوساز کاهش یافته و این کاهش خرید با افزایش خرید خانه‌های ۱۵ تا ۲۰ سال جبران شده است. خرید خانه‌های ۲۰ تا ۲۵ ساله تا سال ۹۵ رو به کاهش بوده و از سال ۹۶ با افزایش همراه شده است. در جدول زیر هم می‌توان مشاهده کرد که از سال ۹۶ میزان خرید و فروش خانه‌های فرسوده بالای ۲۰ سال به طور چشم‌گیری افزایش یافته و بازار به سمت این خانه‌ها حرکت کرده است. اگرچه هنوز برای قضاوت سال ۱۳۹۸ زود است اما نسبت معاملات فصل بهار در سال جاری نشان می‌دهد میزان خانه‌های نوساز برای اولین بار فروش کمتری در مقایسه با خانه‌های ۱۵ تا ۲۰ ساله پیدا کرده‌اند.


اگر نرخ تورم سالانه را در کنار این جدول قرار دهیم این نکته کاملا معنی‌دار خواهد بود که با افزایش تورم، املاک مسن به محلی برای دور زدن تورم تبدیل می‌شوند. این گزاره به خصوص زمانی تایید می‌شود که با مشاهده تورم خواهیم دید قیمت هر یک متر مربع مسکن از پنج سال گذشته چه اندازه افزایش یافته است.

این سیاست تشویقی برای خرید آپارتمان قدیمی در واقع بازار جدیدی به مسکن‌های تسهیلاتی باز کرده است اما به عقیده برخی درحالی که نرخ تورم برای مثال در تهران تا ۱۷۰ درصد جهش کرده، برای این تصمیم‌گیری کمی دیر شده است. مهدی سلطان محمدی، کارشناس مسکن درباره این خبر می‌گوید: «این گامی درست است اما نباید انتظار زیادی از آن داشت. چرا که به اندازه محدودی اثر دارد و اثر آن در جهت تقویت بازار تقاضا خواهد بود. اکنون در وضع رکود قرار داریم و به نظر می‌آید که چند سال این رکود تداوم داشته باشد. با توجه به اینکه رکود ناشی از ضعف تقاضا بوده پس سیاست شکستن قفل وام‌ها هم راه درستی بوده است.»

با این حال موانع دیگری وجود دارد که ‌می‌تواند اثرگذاری این سیاست را کاهش دهد. این کارشناس می‌گوید: «تقویت تقاضا برای خرید مسکن به افزایش درآمد خانوار هم مرتبط است و در شرایط فعلی نمی توان انتظار زیادی از آن داشت. باید مبلغ وام‌ها را افزایش و نرخ بهره را کاهش دهیم تا بتوانیم تاثیری در رکود مسکن داشته باشیم. اگر تورم به کمتر از ۲۰ درصد برسد می تواند در نرخ بهره هم تاثیر بگذارد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.