متهم پرونده گروه «عظام»:‌ زیر فشار بودم

پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام به اتهام «قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو» درحالی برگزار شد که مرتضی روغنی‌ها، متهم ردیف سوم برای ارایه دفاعیات خود به جایگاه فرا خوانده شد.

به گزارش خبرگزاری‎ها ریاست این جلسه که برعهده قاضی صلواتی بود در ابتدا و قبل از اظهارات روغنی‌ها، گفت: «ترس و واهمه‌ای از آقای ایروانی، متهم ردیف اول پرونده نداشته باشید، خیالت از این بابت راحت باشد. تمام جلسات بازجویی فیلم‌برداری و ضبط شده و اگر لازم باشد فیلم‌ها در دادگاه پخش می‌شود.»

سپس متهم روغنی‌ها دفاعیات خود را اینگونه آغاز کرد: «همه مجوزها که عنوان شده به‌خاطر عدم توقف خط تولید بوده نه برای منفعت شرکت. فشاری که به ترخیص‌کاران بوده برای این بوده که از توقف خطوط تولیدی جلوگیری کنند.»

در پاسخ به او قاضی صلواتی گفت: «۲۰۰صفحه از اقرارهای شما موجود است. مگر می‌شود ضابط به شما دیکته کند و همه صادقانه بوده است. یک چیزی بگو که در ذهن بگنجد.»

متهم روغنی‌ها گفت: «من ۳۷-۳۸ بار بازجویی شدم. من گفتم ارتباطی نداشتم و مطالب را نمی‌دانم‌ و در مورد تسهیلات بانکی حرف‌هایی را که زدم براساس شنیده‌ها بوده است.»

رییس دادگاه توضیح داد: «شما مدیر شرکت بودید. فیلم بازجویی هست. ما نگران نیستیم. مشت نمونه خروار است. سه کارمند گمرک اینجا هستند که اخذ رشوه داشتند. کار شما یا جعل بوده یا رشوه. آقای روغنی‌ها نترس و از خدا بترس. درست است که ایروانی هزینه وکلای شما و هزینه‌های آنچنانی را داده اما هرجا که فیلم بازجویی را خواستید ما حاضریم در دادگاه پخش کنیم.»

قاضی صلواتی ادامه داد: «شما گفتید که مدیر شرکت باید به رییس گروه هشدار می‌داده که ۱۸درصد قطعات گازسوز است و بقیه بنزین‌سوز و فردا گمرک با ما برخورد می‌کند. راجع به این موضوع صحبت کنید.»

متهم روغنی‌ها گفت: «وقتی قطعات وارد می‌شود ما نمی‌دانیم چه بخشی از سوی ایران‌خودرو تبدیل به بنزین‌سوز و چه بخشی تبدیل به گازسوز می‌شود. آنچه که عنوان شده ۱۰۰درصد قطعات گازسوز است و اشتباه فاحش بوده است.»

دستور رشوه نداده‌ام

در ادامه جلسه دادگاه، متهم روغنی‌ها گفت: «من دستور رشوه نداده‌ام.» رییس دادگاه با قرائت اظهارات متهم خاتمی‌پور گفت: «این متهم می‌گوید شما دستور پرداخت دو سکه به کارمند درب خروج و مدیر او را صادر کرده‌اید.»

متهم روغنی‌ها گفت: «اولین بار است که این مورد را می‌شنوم.»

رئیس دادگاه گفت: «این اظهارات خود شماست. شما گفته‌اید به این دلیل که قطعات با ارز دولتی پرداخت شده مبنای قیمت‌گذاری با نرخ آزاد بوده که سود گروه عظام در بازار AM ۳۰ میلیارد تومان بوده است که این پول‌ها به جیب مردم تعلق دارد.»

متهم روغنی‌ها پاسخ داد: «گروه قطعات از ارز مرجع استفاده می‌کنند اما قیمت در بازار براساس نرخ ارز مرجع تعیین نمی‌شود بلکه اساس آن رقابت است. قیمت در بازار براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.»

مبالغ پاداش‌ها از سود قاچاق تامین شده است

قاضی صلواتی گفت: «آیا عملکرد اشتباه گروه عظام در پرداخت رشوه و انجام قاچاق موجب گران‌تر شدن قیمت خودرو و افزایش آلودگی هوا نشده است؟ مردم چه گناهی دارند.»

متهم روغنی‌ها گفت: «ایران‌خودرو براساس برنامه تولیدی خود می‌گوید که چه مقدار قطعه بنزین‌سوز و چه مقدار قطعه گازسوز لازم دارد و این امر برعهده شرکت نبوده است. شرکت نمی‌تواند برنامه تولید ایران خودرو را مشخص کند و بگوید بر اساس هر آنچه من وارد می‌کنم خودرو تولید کنید بلکه آنها برنامه تولیدشان مشخص است.»

قاضی صلواتی گفت: «شما ۱۷ تا ۲۰میلیون تومان حقوق دریافت کرده‌اید و در مجموع ۴۰۰میلیون تومان حقوق و ۸۰۰میلیون تومان پاداش دریافت کرده‌اید که مبالغ پاداش‌ها از سود قاچاق تامین شده است.»

تحت فشار بودم

متهم روغنی‌ها پاسخ داد: «عددی که بنده دریافت می‌کردم ۱۵میلیون تومان بود. معاون مالی و معاون فروش هم همین اعداد را دریافت می‌کنند. این موضوع وقتی درست است که بنده عایدی بالاتری نسبت به دیگران دریافت کرده باشم.»

وی با بیان اینکه پاداش ۱۰۰ و ۱۵۰میلیون برای همه افراد وجود داشته، اظهار کرد: «دریافتی‌ها براساس طبقه‌بندی مشاغل مدیران و معاونان صورت گرفته است.»

رییس دادگاه با اشاره به اظهارات این متهم در جلسات بازپرسی گفت: «شما دستور دستکاری در اسناد و جعل سند را صادر کرده‌اید.»

متهم روغنی‌ها گفت: «آن قسمتی که می‌فرمایید را تایید می‌کنم اما بنده تحت فشار بودم.»

قاضی صلواتی گفت: «بنده فیلم‌های بازجویی را دیدم. آن فیلم‌ها حرف شما را ثابت نمی‌کند. اگر اینگونه بود قطعا با خاطی برخورد می‌کردیم.»

در بازجویی گفتند این موارد را عنوان کنید

متهم روغنی‌ها گفت: «روز آخری که فیلمبرداری شد روزی بود که فردایش می‌خواستم برای بار دوم به شعبه بازپرسی بیایم و خیلی با آرامش آنجا نشستیم و گفتند شما این موارد را عنوان کنید.»

قاضی صلواتی گفت: «جدا از آن جلسه، تمام جلسات بازجویی به طور غیرمحسوس فیلمبرداری شده است.»

متهم پاسخ داد: «آن اظهارات روزهای اول بنده را ببینید.»

قاضی صلواتی گفت: «پرونده دیگری از گروه عظام هم می‌آید و این پرونده شاید خیلی پیش‌پا‌ افتاده باشد.»

در ادامه جلسه دادگاه، شاه‌محمدی، نماینده دادستان نیز کیفرخواست و سوالات خود را از روغنی‌ها بیان کرد.

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.