وقتی با چین تجارت می‌کنی حقوق بشر را فراموش کن

سی‌ان‌ان: تجارت در بازار مصرف بزرگ چین، امتیاز بسیار بزرگ و سودآوری برای شرکت‌های آمریکایی به شمار می‌رود است. اما اکنون این امتیاز با مخاطره پیش‌بینی‌ نشده‌ای روبرو شده است.

{به دنبال توییت یک مدیر بسکتبال ان‌بی‌ای (NBA) در حمایت از معترضان هنگ‌کنگ، چین اعلام کرد برنامه پخش بازی‌های تدارکاتی لیگ برتر بسکتبال آمریکا را لغو کرده و مجازات‌های بیشتری را هدف گرفته است}

حالا علاوه بر NBA، خطوط هواپیمایی، هتل‌های زنجیره‌ای، خرده‌فروشان، شرکت‌های فنی و تقریبا هر شرکتی که می‌خواهد در چین تجارت داشته باشد، نگران آینده هستند؛ کافی است در مسایلی مانند اعتراضات هنگ کنگ، مسلمانان اویغور ، ادعای استقلال تایوان و تبت و … پا را از خطوط قرمز حزب کمونیست چین فراتر بگذارید تا با تهدید از دست دادن دسترسی به بازار روبرو شوید.

ایان برمر، رئیس گروه مطالعاتی اوراسیا ، می‌گوید: «اگر در چین مشغول تجارت هستید، دیدگاه‌های سیاسی شما ناگزیر باید مطابق با خواسته‌های دولت چین باشد…» پیش از اعتراضات هنگ کنگ، روشن‌ترین نشانه این تحمیا سیاسی، تایوان بود؛ خطوط هوایی ناچار شدند به سرعت به خواسته‌های چینی برای تغییر فهرست‌ها و نقشه‌ها گردن بگذارند و همه جا به جای «تایوان» بنویسند «تایوان ، چین» {اشاره به ادعای چین مبنی بر مالکیت جزیره تایوان} تایوان یک دموکراسی خودمختار است اما پکن اصرار دارد این جزیره بخشی از سرزمین اصلی چین است. مقامات هوانوردی چین خواسته مشابهی در مورد هنگ کنگ و ماکائو دارند.

زمانی که دولت چین تلاش خود برای تحمیل نظراتش به شرکت‌های هواپیمایی را آغاز کرد، دولت آمریكا به شدت به این موضوع واکنش منفی نشان داد و کاخ سفید  وعده داد در مقابل تلاش‌های حزب کمونیست چین برای تحمیل دیدگاه‌های سیاسی خود به شرکت‌ها و شهروندان آمریکایی ایستادگی کند اما خود این شرکت‌ها به ندرت در مقابل دولت چین ایستاده‌اند: برای نمونه شرکت «گپ» (Gap) سال گذشته بابت تولید یک تی‌شرت با نقشه چین که شامل تایوان نمی‌شد، عذرخواهی کرد. وبلاگ‌های فناوری این هفته متوجه شدند اپل در حال مخفی کردن پرچم تایوان از صفحه کلید ایموجی خود برای کاربرانی است که تنظیمات iOS آنها هنگ‌کنگ یا ماکائو است. سال گذشته، یک کارمند ماریوت (MAR) به سرعت اخراج شد و این شرکت از دولت چین عذرخواهی کرد؛ فقط بخاطر آنکه آن کارمند یک مطلب انتقادی در مورد رفتار دولت چین در تبت را لایک کرده بود.

این مساله فراتر از فروش تی‌شرت یا بلیط هواپیما است. این یعنی بلعیدن اصول دموکراتیک. اکنون روشن است که رژیم چین از فنآوری آمریکایی بدون رعایت موازین حقوق بشر استفاده می‌کند مثلاً برای ردیابی معترضان هنگ‌کنگی یا نظارت و بازداشت اقلیت‌های مسلمان در مناطق شمال غربی و دور افتاده کشور.

دولت چین ادعا می کند که در حال مبارزه با تروریسم است اما وزارت بازرگانی چیز دیگری را می بیند و 28 شرکت چینی را به فهرست صادرات ممنوع خود اضافه کرده است و سعی دارد تا شرکت های آمریکایی را از کمک به دولت پلیسی چین باز دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.