هزینه جنگ تجاری با چین بر دوش شرکت‌های نفتی

سی‌ان‌ان: بسیاری از آمریکایی‌ها هنوز به طور کامل متوجه تأثیرات جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین نشده‌اند، اما بخش‌هایی از اقتصاد ایالات متحده اندک اندک در حال حس کردن این تاثیرات هستند.

بسیاری از تجهیزات شرکت‌هایی که در ایالات متحده در زمینه نفت و گاز کار می‌کنند تا انرژی لازم را برای خانه‌ها، ماشین‌ها و کارخانه‌های ما تولید کنند، در چین تولید می‌شود. تجهیزاتی مانند شیرآلات، کمپرسورها، ماشین‌های استخراج از چاه‌ها. تجهیزات ساخت چین همیشه از سایر نمونه‌ها ارزان‌تر بوده است اما افزایش تعرفه باعث افزایش هزینه واردات تجهیزات از چین شده است. این امر زنجیره تأمین جهانی را مختل كرده و شركت‌های آمریكایی را مجبور به یافتن قطعات ارزان‌تر از ویتنام و دیگر كشورهای جنوب شرقی آسیا كرده است.

هم اکنون پروژه‌های صادرات گاز طبیعی مایع، به دلیل اضافه شدن هزینه تعرفه کالاهای چینی در معرض خطر هستند. اگر تولید کنندگان آمریکایی نتوانند بازارهای صادراتی برای گاز خود پیدا کنند، سرمایه‌گذاری برای حفاری‌های جدید مختل می‌شود و این امر در نهایت منجر به کاهش تولید ایالات متحده خواهد شد.

قیمت نفت ایالات متحده در حال حاضر تقریبا 54 دلار در هر بشکه می شود. با این قیمت تولید «نفت شیل» به صرفه نیست. قیمت نفت خام در اکتبر گذشته، قبل از شروع جنگ تجاری، 76 دلار بود؛ رقمی نزدیک به قیمت لازم برای صرفه‌پذیر شدن تولید «نفت شیل» اقتصاددانان اکنون از نگران از راه رسیدن رکود جهانی هستند. آنها اکنون با چشم‌انداز یک جنگ تجاری روبرو هستند که به طور فزاینده به رشد اقتصادی جهانی – و در نتیجه تقاضای نفت – ضربه خواهد زد.

هم اوپک و هم آژانس بین المللی انرژی، از پیش بینی قبلی مبنی بر رشد تقاضای نفت در سال 2019 و 2020 عقب‌نشینی کرده‌اند. برخی کارشناسان حتی معتقدند پیش بینی میزان رشد تقاضای نفت در سال 2020 به زیر 800 هزار بشکه در روز سقوط کند. این پیش‌بینی قبلا حدود 1.3 میلیون بشکه در روز برآورد می‌شد. همزمان با کاهش رشد تقاضای جهانی نفت، تولیدکنندگان نفت آمریکایی خود را از بزرگترین بازار جهانی واردات نفت محروم می‌بینند. دلیل این امر این است که چین 5 درصد تعرفه تلافی جویانه برای نفت خام آمریکا وضع کرده است. تاکنون این امر به لطف در دسترس بودن بازارهای دیگر در اروپا، کره جنوبی، هند و ژاپن چندان دردناک نبوده است. اما اروپا، کره جنوبی و دیگر واردکنندگان بزرگ، اشتهای بیشتری برای «نفت شیل» ندارند. ناظران بازار انرژی پیش بینی می‌کنند که رشد تولید شیل در سال 2020 کاهش یابد.

افزایش تولید نفت شیل به معنای آن است که آمریکا در حال حاضر بیش از نیاز داخلی خود نفت تولید می‌کند و برای فروش هر بشکه آن باید بازاری خارج از مرزهای خود پیدا کند. هنگامی که چین، بزرگترین بازار واردات نفت جهان، به طور ناگهانی از بازار هدف صادرات نفت شرکت‌های آمریکایی خارج شود، این چالش به طور فزاینده ای دشوارتر می‌شود.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.