3سال چشم‌انتظاری برای بازسازی پلاسکو

«شورای شهر تمام‌ قد از کسبه پلاسکو حمایت می‌کند»، «اتاق اصناف، سیستم بانکی و وزارت‌خانه‌های صنعت و کار باید با پرداخت تسهیلات از کسبه پلاسکو حمایت کنند» و «هیئت دولت برای رسیدگی به حادثه پلاسکو 9 اقدام را دستور کار قرار داده است» و «مسئولان باید از کسبه و مردم عذرخواهی کنند»؛ این‌ها فقط چند نمونه از صدها اظهارنظر مسوولان، نمایندگان مجلس و مدیریت شهری تهران پس از ریزش ساختمان «پلاسکو» است.

با گذشت نزدیک به سه سال از حادثه فروریزی مجتمع «پلاسکو» آخرین خبرها حاکی از آن است که همچنان برای ساختمان جدیدی که مسوولان وعده آن را دادند تا کسبه آن در آنجا مستقر شوند و به زندگی عادی‌شان برگردند، باید حداقل یک سال دیگر صبر کنند. رییس بنیاد مستضعفان به‌عنوان مالک این ساختمان در تازه‌ترین سخنان خود اعلام کرده است: «تمام منابع مالی تامین است، مشکلی هم در مصالح ساختمانی وجود ندارد اما ساختمان جدید در نیمه دوم سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.»

اما این همه ماجرا نیست چون آنطور که نماینده کسبه پلاسکو گفته است: «دولت در ارایه تسهیلات به مغازه‌داران آسیب‌دیده این حادثه بدقولی کرده است.» به گفته علیرضا تهرانی «90درصد از کسبه پلاسکو قید اخذ تسهیلات از دولت را زدند، سنگ‌اندازی‌های متعددی برای دریافت بسته حمایتی دولت انجام شد، در نهایت ارایه تسهیلات از حالت ویژه به حالت عادی تغییر پیدا کرد یعنی درصد سود و شرایط آن طوری تعیین شد که مانند سایر تسهیلاتی که تمام بانک‌ها به افراد می‌دهند بنابراین تنها 10درصد از کسبه از تسهیلات استفاده کردند.»

کسبه از خود صبوری نشان دادند

در این سه سال بارها درباره نارضایتی برخی از کسبه از فضای جدید کاری‌شان صحبت شده؛ آنها هم از موقعیت ساختمان‌های معرفی شده و هم از متراژ مغازه‌هایشان گلایه دارند، میزان درآمد و مقایسه آن با زمانی که در پلاسکو بودند از دیگر انتقادهای آنان به وضعیت فعلی‌شان است. موضوعی که رییس بنیاد مستضعفان هم در سخنان تازه خود به آن اشاره کرده است. به گفته پرویز فتاح «کسبه منتظر احداث ساختمان جدید هستند، در این مدت کسبه از خود صبوری نشان دادند و بزرگواری کردند اما در حال حاضر بخش عمده دغدغه کسبه پلاسکو حل شده است هرچند آنها هم در بین خود مسایلی دارند.»

با همه این‌ها، آن وعده‌ها و قول‌ها از دولت و شهرداری گرفته تا تاکید نمایندگان مجلس بر پیگیری مشکلات کسبه به‌نظر می‌رسد فقط در حد حرف باقی مانده و همچنان باید کسبه «پلاسکو» روزگار را به همان شکلی که در این سه سال بوده سپری کنند.

پاسخگویی فقط دو نماینده بی‌خبر

نتیجه پیگیری خبرنگار «فراز» و تماس با حدود 30نماینده مردم تهران در مجلس، در نهایت منجر به انجام گفت‌وگو با فقط دو نماینده شد. دو نماینده‌ای که از آخرین وضعیت کسبه «پلاسکو» و ساختمان جدید بی‌خبر بودند.

داوود محمدی، عضو مجمع نمایندگان تهران با اظهار بی‌اطلاعی از سخنان اخیر طرفین موضوع «پلاسکو» به «فراز» می‌گوید: «در مواقع حساس و بحرانی مسوولان صحبت‌هایی می‌کنند اما اجرای آن وعده‌ها و انجام تعهدها فراموش می‌شود. پایبند نبودن این مسوولان به قول‌ها در بسیاری از حوزه‌ها جای نگرانی دارد.»

به گفته او «مسوولان باید در حد اختیار‌هایی که دارند و آنچه در وسع‌شان هست را باید بیان کنند چراکه وقتی حرفی زده می‌شود باید آن را عملی کنند و پاسخگو باشند.»

قضاوت نکنید

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که چرا نمایندگان یا تلفن خود را جواب نمی‌دهند یا از وضعیت کسبه پلاسکو بی‌خبرند، توضیح می‌دهد: «در این‌باره این‌‌گونه قضاوت نکنید. کمیته‌ای در مجمع نمایندگان تهران وجود دارد که برای هر کاری نماینده‌ای تعیین می‌شود. موضوع «پلاسکو» هم نماینده‌ای دارد تا اقدام‌ها و روند کارها را پیگیری کند در صورتی که نماینده‌ای در این‌باره سوالی داشته باشد می‌تواند از این نمایندگان بپرسد تا در جریان فعالیت‌ها قرار بگیرد.»

تاکید محمدی بر این است که «بی‌اطلاعی نماینده‌ای از آخرین وضعیت «پلاسکو» دلیل بر رها کردن آنها نیست. قرار نیست نمایندگان بلافاصله در جریان همه چیز قرار بگیرند. با وجود مسایل متعدد شهری نمی‌توان انتظار داشت مشکلات به سرعت پیگیری شوند و نمایندگان از آن مطلع باشند.»

کسبه مشکلات‌شان را به گوش ما برسانند

محمدرضا بادامچی دیگر عضو مجمع نمایندگان تهران نیز با اظهار بی‌اطلاعی از وضعیت فعلی «پلاسکو» به «فراز» می‌گوید: «در این‌باره نمی‌توانم اظهارنظری کنم چراکه بنیاد مستضعفان درحال انجام کارهای آن‌هاست و چارچوب خود را برای اجرای تعهدات دارد. بنابراین پاسخی برای سوالات شما ندارم.»

هر دو نماینده معتقدند که «اگر کسبه‌ای مشکلی دارد باید آن را با نمایندگان خود مطرح کند و آن‌ها موارد را به گوش ما برسانند تا پیگیری‌های لازم انجام شود.»

وعده افتتاح نمادی ملی

با همه این‌ها، هر دو نماینده اتفاق‌نظر دارند که «به کسبه پلاسکو چه تعهدی داده شده چه داده نشده به‌هرحال آن‌ها نیازمند حمایت هستند تا زندگی‌شان به حالت عادی بازگردد. آن‌ها اموال خود را از دست داده‌اند و بی‌تردید فشار روحی و مالی که به آن‌ها وارد شده به‌راحتی قابل جبران نیست.»

حالا هم مسوولان با بیان جملاتی از این دست که «ساختمان پلاسکو به پروژه ملی تبدیل شده است» یا «پلاسکو باید به نماد و الگو تبدیل شود» پایان خوشی را برای حادثه آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو نوید می‌دهند که باید منتظر ماند و دید آخرین وعده‌ها آیا محقق خواهد شد و تکلیف کسبه پس از چهار سال روشن می‌شود یا همچون قول‌های گذشته، فقط در حد حرف باقی می‌ماند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.