دیده‌بان حقوق‌بشر: تحریم سلامتی ایرانیان را تهدید می‌کند

سازمان دیدبان حقوق‌بشر در گزارشی تازه می‌گوید که تحریم‌های فراگیر ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران بر نیازهای بشری مردم ایران از جمله سلامت میلیون‌ها نفر اثر منفی گذاشته است.

در این گزارش آمده است: تحریم‌های گسترده آمریکا علیه بانک‌های ایران، همراه با مواضع تهاجمی از سوی مقامات امریکایی، به‌شدت توانایی ایران برای  واردات کالاهایی مانند دارو را محدود کرده است. پیامدهای تحریم‌های دوچندان آمریکا، عمدی یا غیرعمدی، تهدیدی جدی متوجه حق ایرانیان به سلامتی و دسترسی به داروهای حیاتی می‌کند؛ و می‌شود تقریباً مطمئن بود که منجر به کمبودهای مستند شده، از نبود داروهای حیاتی برای مبتلایان به صرع تا کودکان ایرانی سرطانی ناتوان از یافتن داروهای شیمی‌درمانی که فوراً نیاز دارند، انجامیده است. طبق قانون حقوق بشر بین‌المللی، آمریکا باید اثر تحریم‌هایش روی حقوق ایرانیان را زیر نظر بگیرد و به تمامی نقض‌های ناشی از تحریم‌ها رسیدگی کند.

از ماه مه ۲۰۱۸ که دولت ترامپ، آمریکا را از توافق هسته‌ای بین‌المللی با ایران خارج کرد این دولت تحریم‌های اقتصادی مرتبط با پرونده هسته‌ای، از جمله تحریم صادرات نفت، که پیش از این تعلیق شده بودند را دوباره تحمیل کرده است و تحریم‌های جدیدی نیز اضافه کرده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش‌بینی کرد که تحریم‌ها منجر به «انزوای فزاینده مالی و رکود اقتصادی» ایران می‌شود. دیده‌بان حقوق بشر معتقد است تحریم‌های جامع و بدون پایان مشخص مثل تحریم‌هایی که دولت ترامپ علیه ایران اعمال کرده است اثری منفی روی نیازهای بشردوستانه و برخورداری میلیون‌ها ایرانی از حق سلامت گذاشته است.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که راهبردشان درواقع این است که آن‌قدر سختی برای مردم ایران ایجاد کنند که آنها دولت‌شان را وادار به تغییر رفتار کنند؛ این نسخه‌ای برای نقض حقوق اقتصادی ایرانیان است. در ۱۴ فوریه ۲۰۱۹ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به سی‌بی‌اس نیوز گفت:«با تحریم‌های آمریکا وضعیت برای مردم ایران بسیار بدتر شده است و اطمینان داریم که این منجر به این می‌شود که مردم ایران قیام کنند و رفتار رژیم را تغییر دهند».

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید این تحریم‌ها، رنجی نالازم برای شهروندان ایرانی مبتلا به مجموعه‌ای از بیماری‌ها و وضعیت‌های پزشکی ایجاد می‌کنند. بعضی از منفی‌ترین پیامدها متوجه ایرانیانی بوده است که مبتلا به بیماری‌های نادر و یا شرایطی هستند که نیازمند درمان ویژه هستند و نمی‌توانند داروها یا لوازمی را تهیه کنند که پیش از این قابل دسترس بودند. این شامل بیماران مبتلا به سرطان خون، بیماری پروانه‌ای (که منجر به پوستی شکننده و تاول‌زده می‌شود)، صرع و جراحت‌های مزمن چشمی ناشی از قرار گرفتن در معرض سلاح‌های شیمیایی در جریان جنگ ایران-عراق می‌شود.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید احتیاط بیش از حد یا «پایبندی مازاد» بانک‌ها و شرکت‌های دارویی نقشی مهم در این امر بازی می‌کند. برای مثال دیده‌بان حقوق بشر دریافته است که با وجود معافیت‌های بشردوستانه، شرکتی اروپایی از فروش بانداژهای ویژه مورد نیاز افراد مبتلا به بیماری پروانه‌ای خودداری کرده است. دیده‌بان حقوق بشر مکاتبات دو بانک دیگر را بازبینی کرده است که از صدور مجوز معاملات بشردوستانه با ایران امتناع کرده‌اند.

طبق قوانین بین‌المللی کشور یا ائتلافی از کشورها که تحریم‌های اقتصادی را اعمال می‌کنند باید اثر تحریم‌ها روی حقوق بشر جامعه تحت تأثیر به ویژه دسترسی آنها به کالاهای اساسی برای زندگی از جمله دارو و غذا را در نظر بگیرند. دیده‌بان حقوق بشر با تحریم‌هایی مخالفت می‌کند که تأثیر منفی نامتناسبی روی حقوق بشر جامعه تحت تأثیر دارند یا رنجی نالازم، به ویژه برای گروه‌های آسیب‌پذیر ایجاد می‌کنند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌کند دولت آمریکا باید برای برقراری کانال‌های مالی قابل اتکا برای تجارت بشردوستانه با ایران اقدام کند و گام‌هایی فوری بردارد که تضمین کند که معافیت‌های بشردوستانه در تسهیل دسترسی ایرانیان به دارو و تجهیزات پزشکی مؤثر هستند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.