تورم 22 درصدی تولیدکننده در بخش خدمات

بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، تغییرات «شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات» در کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل در تابستان سال جاری به ٣٠.۹ درصد رسیده که اگر چه در مقایسه با فصل بهار سال جاری، ١.٧ واحد درصد کاهش داشته است اما نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت تولیدکننده

«شاخص قیمت تولیدکننده» (Producer Price Index) از جمله شاخص‌های قیمتی است که در بررسی روند سطح قیمت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. هدف از محاسبه شاخص قیمت تولیدکننده، اندازه‌گیری تغییرات قیمت‌هایی است که تولیدکنندگان در ازای فروش کالاها و خدمات خود دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر می‌توان عنوان کرد که این شاخص، قیمت کالاها در کارخانه و مبدا تولید را در نظر می‌گیرد. این شاخص به صورت یک شاخص وزنی از قیمت عمده‌فروشی کالاها یا قیمت‌های تولیدکننده محاسبه می‌شود؛ از این رو برخی شاخص قیمت تولیدکننده را شاخصی می‌دانند که روندهای قیمتی در بازارهای عمده‌فروشی، صنایع تولیدی و بازار کالاها را منعکس می‌کند.

شاخص پیش‌گو برای تورم

بر اساس ادبیات اقتصادی، از این شاخص به عنوان یک «شاخص پیش‌نگر» یاد می‌شود؛ به این معنی که با بررسی این شاخص می‌توان از سطح تغییر قیمت‌ها در بازار کالا و خدمات مصرفی یا تورم اطلاع کسب کرد. به بیان دیگر، هر افزایش یا کاهش قیمت در شاخص قیمت تولیدکننده با یک وقفه زمانی در شاخص قیمت مصرف‌کننده نیز مشاهده می‌شود. از این رو از تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده به عنوان پیش‌گویی برای تورم مصرف‌کننده عنوان می‌کنند. علاوه بر این، شاخص قیمت تولیدکننده روند تغییرات قیمت‌ها را از دیدگاه تولیدکننده و خریدار در بخش‌های مختلف اقتصادی نشان می‌دهد.

شواهد آماری

بر اساس گزارش مرکز آمار، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات نسبت به فصل قبل در فصل تابستان سال جاری به 7.3 درصد رسید که در مقایسه با فصل بهار سال جاری افزایش دارد. کمترین تورم فصلی به ترتیب مربوط به بخش‌های «خدمات واسطه‌گری‌های مالی (بیمه)» خدمات آموزش و «خدمات بهداشت و مددکاری اجتماعی» است.

 

تورم نقطه به نقطه

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات کل کشور  نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل تابستان امسال به ٣٠,٩ درصد رسید که در مقایسه با فصل بهار  سال جاری، ١.٧ واحد درصد کاهش داشته است.

به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط ارایه دهندگان خدمات به ازای تولید خدمات‌شان در داخل کشور، در فصل تابستان ١٣٩٨ نسبت به فصل تابستان سال گذشته، ٣٠.٩ درصد افزایش دارد. در  بخش‌های خدمات کمترین نرخ مربوط به بخش «خدمات آموزش» با 18 درصد و بیش‌ترین نرخ مربوط به بخش «خدمات هتل و رستوران» با 57 درصد است.

تورم سالانه

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ١٣٩٨ (تورم سالانه) به ٣٠,١ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ٢.٨ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

بررسی روند هشت ساله این شاخص نشان می‌دهد که این روند طی سه سال اخیر رو به رشد بوده و از 8.9 درصد در سال‌های 1395 و 1396 به 22.2 درصد در سال 1397 افزایش یافته است.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.