جدال ظریف و مدعی

«در کشور ۳۰هزار میلیارد تومان پول‌شویی انجام می‌شود» همین اظهارنظر وزیر امور خارجه موجب شد تا محمدجواد ظریف برای پاسخگویی به سوال مجتبی ذوالنور و محمدجواد ابطحی نمایندگان قم و خمینی‌شهر، در مجلس حاضر شود که البته حضورش در صحن علنی با یکسری حواشی همراه بود. در نهایت هم ظریف پیش از پایان صحبت‌های نماینده سوال‌کننده برای حضور در جلسه شورای امنیت مجلس را ترک کرد.

«گروه ویژه اقدام مالی» برای مبارزه با جرایم مالی که مقر آن در پاریس است، ماه گذشته مهلت ایران را برای تصویب کامل قوانین مربوط به مبارزه با «تامین مالی تروریسم» تمدید کرد. این سازمان بین‌المللی با نام اختصاری «اف‌ای‌تی‌اف (FATF)»، یک نهاد نظارت بر نقل و انتقال پول است که با هدف جلوگیری از جرایم مالی جهانی و تامین مالی «تروریسم» فعالیت می‌کند. این سازمان همزمان از تمامی کشورهای عضو خواسته تا بر مبادلات پولی با ایران و سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در ایران فعال هستند، نظارت ویژه‌ای داشته باشند.

کنوانسیون «مقابله با تامین مالی تروریسم» یا «سی‌اف‌تی» یکی دیگر از پیمان‌نامه‌های سازمان ملل است که اعضا را ملزم می‌کند با نظارت بر مبادلات بانکی، جلوی تامین مالی گروه‌های «تروریستی» را بگیرند. کنوانسیون «پالرمو» نیز یکی از پیمان‌نامه‌های مورد حمایت سازمان ملل است که برای مبارزه با «قاچاق انسان» و «تولید غیرقانونی و قاچاق اسلحه و مهمات» تصویب شده است.

منفعت ده‌ها هزار میلیارد تومانی

این درحالی است که ایران هنوز عضویت کامل در کنوانسیو‌ن‌های مقابله «تامین مالی تروریسم» و «پالرمو» را تصویب نکرده است. لوایح پولشویی که ایران را ملزم به پیوستن به برخی کنوانسیون‌های مقابله با پولشویی می‌کند در مجمع تشخیص مصلحت نظام در انتظار تصمیم‌گیری نهایی است. در صورت نپیوستن ایران به کنوانسیون‌ها، این احتمال وجود دارد که گروه FATF ایران را در فهرست سیاه خود قرار دهد و هرگونه تبادل بانکی با ایرانیان با دشواری‌های بیشتری روبرو شود.

وزیر امور خارجه کشورمان ۲۱ آبان سال 97 دلیل «فضاسازی‌ها» علیه لوایح مرتبط با پول‌شویی در ایران را «منافع اقتصادی ده‌ها هزار میلیارد تومانی» برخی افراد دانست.

ظریف امروز یکشنبه در مجلس حاضر شد تا به این اظهاراتش پاسخ دهد که گفته است: «در باب پولشویی به میزان ۳۰هزار میلیارد تومان در ایران و انفعال در برابر وقت‌کشی سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس چیست؟»

دامن نظام پاک و مبراست

او توضیح خود را این‌گونه آغاز کرد: «اتهامی که به جمهوری اسلامی می‌بندند این است که نمی‌خواهد به این کنوانسیون‌ها بپیوندد چون نمی‌خواهد با پولشویی و تروریسم مقابله کند. من در پاسخ گفته‌ام که گروه‌های فشاری هستند که منافع ملی شخصی دارند. این موضوع را به وضوح می‌توانید در «دادگاه سلطان سکه» و سایر دادگاه‌ها ببینید که چه چیزی درباره‌ پولشویی گفته‌اند یا اینکه در دادگاه‌های دیگر چه چیزهایی درباره‌ روش‌های پولشویی گفته شده است. البته که دامن نظام جمهوری اسلامی مبرا، پاک و منزه از این حرف‌ها است».

به گفته ظریف «صحبت‌های بنده در اینجا و در جهت صحبت‌هایی است که در خارج از کشور در دفاع از جمهوری اسلامی ایران می‌زنم. منافعی که باعث مخالفت با حرکت مقابله با پولشویی می‌شود منافع دارندگان پول است و مواردی  که هزار هزار میلیارد تومان در حوزه پول‌شویی توسط باندهای قاچاقچی، باندهای قاچاق ارز و سکه، و باندهایی که امروز در دادگاه‌های جرایم اقتصادی مورد محاکمه قرار می‌گیرند، توسط آنها مطرح شده و علیه آنها در دادگاه حکم صادر می‌شود که یکی از این حکم‌ها هم اعدام بوده است ».

افتخارم عناوین وزرای خارجه آلمان و آمریکاست

وزیر امور خارجه با طرح چند پرسش انتقادهایش را هم مطرح کرد. او گفت: «چرا صحبتی که در دفاع از جمهوری اسلامی و رد اتهامات بیگانگان و منافقان شده را تبدیل به صحبت علیه نظام کردیم. چرا آقای شریعتمداری آن کار را کرد و کیهان آن مقاله‌ها را نوشت. آن مقاله‌ها اسباب دست روزنامه‌های غربی و نه عرایض بنده شد. من در دنیا معروفم که «برای دفاع از مردم و نظام سینه چاک می‌کنم». صحبت‌های وزیر خارجه آلمان یا عنوانی که وزیر خارجه آمریکا به بنده نسبت داده است را ببینید. البته که «این‌ها باعث افتخارم است». آیا من علیه منافع نظام صحبت می‌کنم یا آنهایی که از صحبت‌های دلسوزانه‌ام به خاطر منافع جناحی سوء‌استفاده می‌کنند. آنچه من گفتم در دفاع از جمهوری‌اسلامی و مقابله با فسادکارانی بود که به نام حمایت، انواع جنایات را انجام دادند. این کارها من را از دفاع از جمهوری‌اسلامی باز نمی‌دارد».

یاالله با آمریکا مذاکره بفرمایید!

به گفته ظریف «بعد از سال‌ها زندگی در غرب عاشق و شیفته مذاکره با غربی‌ها نیستم. بیش از هر کسی بنده این فشارها را تحمل کردم. سختی و فشارهای مذاکرات و توهین‌هایی به من صورت گرفت که نهایتا به لطف خدا از سوی آمریکا تحریم شدم. ما این کارها را انجام دادیم تا بتوانیم شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را لغو کنیم که کردیم. کاری که در تاریخ این شورا اتفاق نیفتاده بود. ما بدون اینکه حتی یک دقیقه این قطعنامه‌ها را اجرا کرده باشیم شش قطعنامه را لغو کردیم. حالا اگر می‌خواهید قطعنامه‌ها برگردد تا دوباره برای لغو آن گروهی مجبور به مذاکره با آمریکا شود یاالله بفرمایید انجام دهید.»

چرا سلطان سکه اعدام شد؟

به گفته ظریف «ما به خارجی‌ها کار نداریم. بحث ما مقابله نظام جمهوری اسلامی با پولشویی است. این همان چیزی است که مقام معظم رهبری فرمودند: اگر در مقابله با فساد اقدام کنید صدای خیلی‌ها در خواهد آمد. این خیلی‌ها چه کسانی هستند. این کار را برای مردم مشخص کنید که خطاب رهبری چه کسانی هستند. اگر می‌خواهید به صحبت‌ها و صداهای بیگانه توجه کنید ببینید از من نقل می‌کنند یا از آقای حسین شریعتمداری که به بنده حمله کرده بود. ببینید از چه کسی نقل کرده و برای چه کسی جشن گرفته‌اند. آیا برای حرف من بوده که گفته‌ام نظام جمهوری اسلامی حامی تروریسم نیست بلکه گروه‌های فشاری هستند که از پول‌شویی منفعت می‌برند. آنها هزاران میلیارد تومان از پول‌شویی منفعت می‌برند که اگر نبود نیاز نبود قوه قضاییه و دولت ۶۰صفحه آیین‌نامه برای مقابله با پول‌شویی تصویب کنند مگر دو هفته گذشته دولت و قوه قضاییه ۶۰صفحه آیین‌نامه تصویب نکرد. پس اگر پول‌شویی در ایران وجود ندارد و گروه‌های فاسدی پول‌شویی نمی‌کنند پس سلطان سکه را به چه جرمی اعدام کردند.»

عذر می‌خواهم باید بروم!

وزیر امور خارجه صحبت‌های خود را این‌گونه تمام کرد: «من از نمایندگان مجلس عذر می‌خواهم که ناگزیرم ساعت سه بعدازظهر در جلسه شورای امنیت شرکت کنم. قرار بود این جلسه شب گذشته تشکیل شود که به امروز موکول شد.» در این هنگام ظریف جلسه مجلس را ترک کرد که باعث اعتراض ابطحی نماینده سوال‌کننده شد که چرا وزیر خارجه طبق آیین‌نامه تا پایان صحبت‌های او در جلسه مجلس حضور نداشت.

در پی این جنجال مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را برعهده داشت، اقدام ظریف را اشتباه توصیف کرد و گفت «اگر آقای ظریف هشت دقیقه صبر می‌کرد و صحبت‌های نمایندگان منتقد را می‌شنید مشکلی پیش نمی‌آمد.» به دلیل نیمه‌کاره ماندن جلسه، نایب رییس مجلس اعلام کرد که «این جلسه در زمانی دیگر تکرار خواهد شد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.