واردات گوشت به صلاح است یا نه

فراز- آزاده رحیمی: تولید برخی محصولات چون گوشت و علوفه در اقلیم خشک ایران به دلیل میزان مصرف زیاد آب، مقرون به صرفه نیست و از این رو واردات بهترین گزینه است. اکبر ترکان، اقتصاددان و مشاور ارشد رییس‌جمهوری در این ارتباط به «فراز» می‌گوید: «اطلاع دقیقی ندارم که آیا مراتع کشور پاسخگوی میزان گوشت مورد نیاز داخل کشور است یا خیر، اما آنچه روشن است این است که ما در حال حاضر در حال واردات گوشت، علوفه، سویا، ذرت برای مرغداری‌ها و گاوداری‌ها هستیم. از این رو به ویژه در زمینه تامین علوفه برای دام خودکفا نیستیم.»

روز دوشنبه ولی‌الله فریادرس، مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری درباره موافقتنامه تجاری ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: «تاکنون بخشی از گوشت قرمز مورد نیاز کشور از برزیل تامین می‌شود که در موافقت‌نامه با کشورهای حوزه اوراسیا مقرر شد بخشی از این محصول از کشورهای یادشده با تعرفه‌های ترجیحی تامین شود.».

به گفته فریادرس: «توانمندی کشورهای حوزه اوراسیا سالیانه برای تامین گوشت قرمز ۶۷۰ میلیون دلار است.» اکبر ترکان نیز ضمن تایید این گفته سخن، به «فراز» می‌گوید: «پیوستن به اتحادیه اوراسیا و در نتیجه واردات از کشورهای عضو این اتحادیه، برای ما به صرفه‌تر است چراکه برای مثال واردات گوشت از برزیل هزینه‌بر است. این در حالی است که می‌توانیم گوشت مورد نیاز خود را از کشور همسایه یعنی قزاقستان تامین کنیم.»

تبادلات تجاری ایران و ۱۵ همسایه

او به تجارت با همسایگان به عنوان اولویت اول کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: «ایران ۱۵ کشور همسایه اعم از همسایگان خشکی و دریایی دارد. این تعداد همسایه عدد بزرگی است چراکه کمتر کشوری در جهان است که 15 همسایه داشته باشد. از این رو ظرفیت خوبی هم دریای خزر، هم در دریای خلیج فارس و عمان و هم در کشورهای منطقه خشکی وجود دارد و  کشورهای واقع در این مناطق می‌توانند با ما مبادلات گسترده تجاری داشته باشند.»

اکبر ترکان می‌گوید: «هر چه با همسایگان خود داد و ستد داشته باشیم می‌توانیم تا حدود زیادی از فشار قدرت‌های بزرگ سیاسی بکاهیم به این دلیل که این کشورها همسایگان ما هستند و کمترین فشار از قدرتهای مسلط جهانی به آنها وارد می‌شود.»

ارتباط با قزاقستان صرفا در زمینه گوشت نیست

او از قزاقستان به عنوان یکی از همسایگانی نام می‌برد که ایران می‌تواند مناسبات تجاری خود را با آن گسترش دهد. ترکان در این خصوص می‌گوید: «قزاقستان سرزمینی بزرگی با ظرفیت‌های اقتصادی گسترده است. ارتباط با قزاقستان صرفا در زمینه گوشت نیست بلکه می‌توان در زمینه غلات، معادن و نفت نیز با این کشور تبادلاتی داشت. از این رو قزاقستان همسایه موثر و مفیدی است که به آن نیاز داریم.»

به گفته ترکان در سال‌های گذشته به کشورهای همسایه بی‌توجهی و یا حداقل کم‌توجهی شده است. او در خصوص علت این کم‌توجهی‌ها می‌گوید: «تجار ما با قزاقستان کار نکرده‌اند. علت آن نیز این است که معمولا تجار ترجیح می‌دهند با تعداد محدودی از کشورها به صورت سنتی تجارت کنند. البته روابط با قزاقستان نیز در حال حاضر در حال گسترش است.»

این اقتصاددان به لزوم تجارت با سایر کشورهای اوراسیا در زمینه‌های متعدد اشاره می‌کند و می‌گوید: «ترکمنستان و ازبکستان میلیون‌ها هکتار مزارع پنبه دارند که می‌تواند برای صنعت نساجی ایران فرصت مهمی تلقی شود به این دلیل که ما تولید پنبه کمی داریم.»

لزوم واردات محصولات پر آب‌بر و تولید محصولات کم آب‌بر 

اکبر ترکان با اشاره به اینکه واردات صرفا بد نیست، می‌گوید: «ابتدا باید بررسی کرد اقتضاء کشورمان چیست؟ در واقع ما باید محصولات کم آب‌بر را در داخل تولید کرده و محصولات پر آب‌بر را از کشورهای پرآب وارد کنیم. در عین حال برخی کالاها را نیز به این کشورها صادر کنیم. چراکه تجارت یک سویه مناسب نیست. به هر حال ما باید زمینه‌های تبادلات دو جانبه را شناسایی کرده و وارد آن شویم. به عبارت دیگر باید ببنیم که در آن کشورها چه کالاهایی وجود دارد که برای ما مورد نیاز و مفید است  و در مقابل باید ببینیم چه کالاهایی در ایران وجود دارد که برای کشور مقابل مورد نیاز است. از این رو با کشورهای دیگر وارد مبادلات دو جانبه شویم.»

واردات ارزبری است

در حالی که اکبر ترکان واردات به ویژه واردات گوشت و سایر محصولات را به این دلیل که ممکن است آب زیادی در داخل برای تولید آنها مصرف شود کاملا رد نمی‌کند، یک نماینده نظر دیگری دارد. محمد رضا منصوری، نماینده مجلس در این خصوص به «فراز» می‌گوید: «واردات در شرایط تحریم به نوعی ارزبری به خارج از کشور محسوب می‌شود. از این رو می‌توان به سمت کاهش مصرف گوشت قرمز در داخل حرکت کرد چرا که از یک سو در شرایط تحریم نباید جزو کشورهایی باشیم که بیشترین مصرف گوشت را در جهان دارد و از سوی دیگر بیماری‌های ناشی از مصرف گوشت قرمز، روز به روز در حال افزایش است. در واقع سرانه مصرف گوشت در همه جای دنیا مشخص است.»

البته این عضو کمیسیون صنایع و معادن، واردات را کاملا رد نمی‌کند. او می‌گوید: «واردات گوشت و یا برخی محصولات برای تنظیم بازار تا حدودی مناسب است اما واردات بیش از حد در شرایط تحریم اقدام درستی نیست. بهتر است برای مردمی که توان کافی برای خرید گوشت را ندارند دولت یارانه‌ای اختصاص دهد و از سوی دیگرآزادسازی قیمت‌ها در بازار صورت گیرد.»

گفتنی است مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفته است: «براساس توافق تجاری ایران و کشورهای حوزه اوراسیا، تعهد تعرفه ترجیحی ایران برای واردات گوشت گوسفندی تثبیت و برای گوشت گوساله از ۲۶ درصد به ۱۲ درصد کاهش یافت.»

به گفته فریادرس: «کل تعهدات ایران به کشورهای حوزه اوراسیا ۹۸ قلم کالا است که از این تعداد ۶۰  کد تعرفه از تعهدات کاهشی و ۳۸ کد تعرفه به صورت فریز (ثابت) و براساس وضعیت موجود در سال ۲۰۱۷ بود.»

مذاکرات موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین  ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در دی ماه ۱۳۹۴ شروع شد. اما توافقات جدی در زمینه کشاورزی از پنجم آبان ماه جاری مطرح شد و اکنون نیز توسط سازمان توسعه تجارت درحال عملیاتی شدن است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.