راه‌های گریز از مالیات ثروتمندان

روپرت نیت

مترجم: مونس نظری

منبع: Guardian

در سال گذشته، بیش از ۹ هزار نفر از ثروتمندترین‌های انگلستان، سودی بالغ بر یک میلیون پوند کسب کردند و با ترفندهایی موفق شدند تنها حدود ۱۰ درصد از نرخ سودشان را به عنوان مالیات بپردازند.

متفکران اقتصاددانِ «مؤسسه مطالعات مالی» می گویند که متخصصان پولدار، اغلب کمپانی‌ها و مشارکت‌هایی را را‌اندازی می‌کنند که واجد شرایط «مالیات بر سود سرمایه» (CGT) پایین باشند، تا این که بخواهند دست روی روش‌های درآمدزایی بگذارند که مشمول بالاترین نرخ مالیات است.

اطلاعات دریافتی از HMRC -که یک وزارتخانه  غیردولتی مسئول جمع آوری مالیات‌ها در انگلستان است- نشان می‌دهد ۹۰۰۰ ‌نفر از افراد در این کشور، در آخرین سال مالی، تنها ۵.۱ میلیارد پوند مالیات در ازای درآمد حاصل از سرمایه ۳۳.۷ میلیارد پوندی پرداخت کرده اند؛ که نرخی است در حدود ۱۴.۸ درصد پایین‌تر از نرخ پایه مالیات (یعنی ۲۰ درصد) که افرادِ با درآمد ۱۲۵۰۱ پوند تا ۵۰ هزار پوند پرداخت می‌کنند.

«اندی سامرز» کارشناس امور مالیاتی و استادیار دانشکده اقتصاد لندن، گفت: با وجود تغییرات اخیر در قوانین مالیاتی، مدیران صندوق های سهام خصوصی هنوز می توانند بیشترین اجرت را در قالب «سود» دریافت کنند و به جای درآمد، بر مبنای «عواید سرمایه‌» مالیات پرداخت کنند. باقی کارشناسان بسیار پردرآمد می‌توانند این کار را با نزدیک شدن به دوران بازنشستگی در شرکت‌هایشان، با تبدیل درآمدشان به «عواید سرمایه‌ای» انجام دهند.

او در کنفرانس IFS در لندن با عنوان «بی عدالتی و قشر بسیار متمول: چه چیزهایی را لازم است بدانیم؟» اعلام کرد: «عواید سرمایه ‌ای عمدتاً بر بخش هایی که بالاترین درآمد را دارند، متمرکز می‌شود. بخش اعظم گزارش‌ها مربوط به افرادی می‌شود که در طول یک سال، به اندازه تمام طول زندگی یک کارگر ساده با دستمزد متوسط، درآمدزایی دارند.»

صاحبان مشاغل می توانند برای اطمینان خاطر کارآفرینان، تضمین کنند که آنها می توانند بعد از فروشِ تمام یا بخشی از یک شرکت، تنها 10% مالیات بر سود سرمایه را پرداخت کنند. استاندارد CGT یا همان مالیات بر سود، 20 درصد است. این با ۴۰ درصد نرخ مالیات بر درآمد حقوق های بین ۵۰۰۰۰۱ تا ۱۵۰ هزار پوند محاسبه می‌شود.

بر مبنای آخرین داده های به دست آمده، در سال مالی  ۲۰۱۸-۲۰۱۷، معادل ۶۲ درصد عواید سرمایه‌ای به افرادی با بیش از یک میلیون پوند دریافتی تعلق گرفته است.

«مایک بروئر» استاد اقتصاد دانشگاه اسکس، که ریاست این کنفرانس را بر عهده داشت، گفت: «با توجه به تخمینی که دفتر ملی آمار، اداره کار و بازنشستگی و انستیتوی مطالعات مالی از نابرابری درآمدی در انگلستان زده اند، «عواید سرمایه ای» درآمد محسوب نمی شوند. این بدین معناست که تخمین ما از نابرابری و سقف درآمدی، چیزی در حدود 9000 نفر را که «حداقل» 1 میلیون پوند و به طور «متوسط» ۳.۷ میلیون پوند «عایدی سرمایه» دارند و «سود کلی سرمایه» شان 34 میلیارد پوند است، نادیده گرفته است.»

«رابرت پالمر» مدیر اجرایی دادگستری مالیاتی انگلستان، در کمپینی انتخاباتی برای مدیریت عادلانه‌تر سیستم مالیاتی کشور گفت: «سیاستمداران باید شیوه  پرداخت مالیات قشر متمول را مورد بازبینی قرار دهد. این درست نیست که یک مدیر بتواند با راه‌های دررو، مالیاتی کمتر از نظافتچی شرکتش بپردازد.»

نظرسنجی‌های اخیر نشان داده که اغلب افراد عقیده دارند عایدی سرمایه حداقل باید متناسب با سطح درآمد افراد باشد و هیچ استثنایی در این مورد نباید قائل شد.

سخنگوی وزارت خزانه‌داری گفت: «ما به سیستم مالیاتی ای نیاز داریم که در عین حمایت از رشد و سرمایه‌گذاری، همه افراد به طور عادلانه سهم خود را بپردازند.» HMRC به صورتی جداگانه اعلام کرده است که به ۵۰۰۰ نفر که سرمایه گذاری برون مرزی انجام داده اند، نامه‌نگاری‌هایی هشدارآمیز صورت گرفته که اگر نتوانند منافع خارجی خود را به طور دقیق اعلام کنند، با ۲۰۰ درصد جریمه مالیاتی مواجه خواهند شد.

سخنگوی HMRC گفت: «اطمینان از پرداخت صحیح مالیات سرمایه گذاری های خارجی، پروسه پیچیده‌ای دارد. این به افراد عادی اطمینان می‌دهد که میزان مناسبی مالیات را در زمانی مناسب پرداخت کرده‌اند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.