از نهادهایی که درآمدهای کلان دارند و مالیات نمی‌دهند مالیات بگیرید

گفت‌وگوی اختصاصی «فراز» با «پروانه سلحشوری» نماینده مردم تهران در مجلس

فراز – سعیده شفیعی- «پروانه سلحشوری» نماینده تهران، امروز در توییتی با توجه واکنش‌های مکرر مردم به افزایش ناگهانی قیمت بنزین نوشت: «هموطنان عزیز، مدت‌هاست مجلس در رأس امور نیست. این موضوع در جلسه سران سه قوه تصمیم‌گیری شده. همین یک رکن دموکراسی را نیم‌بند داشتیم که فاتحه آن هم خوانده شد. مجلس بعدی را تعطیل کنید، خودش اقتصاد مقاومتی‌ است.» با او پیرامون این موضوع و نحوه ورود مجلس به آن به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم.

***

آیا شما به عنوان نماینده مردم در جریان این تصمیم دولت بودید؟

بله. در مورد افزایش قیمت بنزین، موضوع از سال گذشته مطرح بود. حتی سال گذشته زمان تصویب بودجه، این موضوع مطرح شد که مجلس با آن مخالفت کرد. دلیل مخالفت هم تبعات اقتصادی و هم تبعات سیاسی بود. چون بنزین در ایران فقط یک کالای مصرفی نیست، بلکه از سبزی خوردن تا بلیت هواپیما به یکباره گران خواهد شد. نفس مردم هم زیر بار معیشتی بریده است و واقعا طاقت این همه فشار را ندارند. با این سیاست، طبقه متوسط هم به سمت دهک‌های پایین سوق پیدا خواهد کرد. درواقع طبقه متوسط به خط فقر نزدیک می‌شود و طبقه نزدیک خط فقر به زیر خط فقر سقوط خواهد کرد و تنها عده قلیلی سودها و منفعت‌های کلان خواهند کرد. اما مجلس در سال گذشته هم کاملا مخالف این موضوع بود و چند بار در این باره رای‌گیری شد. حتی با توجه به اظهارات دولتمردان مبنی بر سختی شرایط دولت و کسری بودجه، باز هم مجلس به این طرح رای نداد.

از نظر شما چرا در جلسه سران سه قوه این طرح به تصویب رسید؟

این که مطرح شده این طرح در جلسه سران سه قوه به تصویب رسیده درست است اما عده‌ای دارند این موضوع را به اسم آقای روحانی نسبت می‌دهند؛ در حالی که این طور نیست. در این جلسه هم رییس مجلس و هم رییس قوه قضاییه حضور داشته‌اند. جالب این است که برای ما نمایندگان پیامک آمده که آقای رییسی با این طرح مخالف بوده‌اند و آقای روحانی و لاریجانی با هم به توافق رسیده‌اند! البته خود آقای رییسی هم این موضوع را رد کردند و گفتند هر سه سران قوا موافق این موضوع بوده‌اند. اما درواقع یک سواستفاده تبلیغاتی توسط افراد خاصی در حال صورت گرفتن است. علی‌رغم نظر مخالف مجلس این تصمیم صورت گرفته و درواقع نظر مجلس در این جلسه «وتو» شده است. چند نماینده مجلس تاکنون واکنش‌های منفی به این موضوع نشان داده‌اند. من هم در این خصوص اظهارنظر کردم و مخالف هستم.

راهکار پیشنهادی شما برای جبران کسری بودجه دولت چیست؟

پیشنهاد می‌کنم به جای آن نهادهای ذی‌نفوذی که درآمدهای کلان دارند و مالیات نمی‌دهند را وادار به مالیات دادن کنند. آنها هستند که می‌توانند در این لحظات سخت به کمک مردم بیایند. قوه قضاییه به سراغ بدهکاران کلان بانکی برود و بدهی‌ها را وصول کند. جبران کسری بودجه با افزایش سه یا پنج برابری قیمت بنزین شدنی نیست. مگر چقدر می‌توان به مردم فشار آورد؟

آیا مجلس می‌تواند در شرایط کنونی با مصوبه‌ای، اجرای این طرح را متوقف کند؟

بله. من اطمینان دارم قریب به اتفاق نمایندگان به دلایل تبعات سیاسی و اجتماعی این طرح با من هم‌نظر هستند و فردا حتما واکنش نشان خواهند داد. ما از طرف مردم وظیفه دفاع از حقوق آنان را داریم. تاکنون «شورای نگهبان» بر اساس قانون اجازه داشته تا مصوبات مجلس را وتو کند اما در شرایط کنونی، «مجمع تشخیص» هم به حوزه قانون‌گذاری ورود پیدا کرده است که ما طی نامه‌ای این موضوع را تذکر داده‌ایم. علاوه بر این دو نهاد بالاسری، نهاد جدید دیگری با نام «سران سه قوه» نیز به جمع این دو نهاد افزوده شده است که مصوبات مجلس را وتو می‌کنند.

درواقع تحت این شرایط، مجلس از کارآمدی افتاده است. از چهار سال گذشته که به مجلس آمدم تا این حد مجلس را مستاصل ندیده بودم. در مجلسی که نتوان «حداقل سن ازدواج» را ۱۳ سال تعیین کرد (که در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد)، نمی‌توان تصمیم کلان در این سطح گرفت. به همین دلیل بود که امروز نوشتم مجلس را تعطیل کنید؛ چون روز به روز کارآمدی آن در حال کاهش است و دقیقه‌ای ۲۴ میلیون از منابع ملی هدر می‌رود.

 

در مجلس ششم تجربه این اتفاق را داریم. آیا به نظر شما این سیاست راهگشاست؟

در مجلس ششم، نمایندگان پس از رد صلاحیت خودشان اقدام به این کار کردند اما من می‌گویم این بار به خاطر مردم این کار را انجام دهیم. اگر مجلس ششم در زمانی که «لوایح دوگانه» رد شد، به این کار ورود کرده بود کاری تاریخی صورت می‌گرفت.

به هر حال فردا باید در این خصوص در مجلس صحبت شود. نمایندگان مجلس هم تاکنون در حد توان جلوی این طرح را گرفته‌اند چون می‌دانستند چه تبعات سیاسی و اجتماعی دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.