سیاست حمایتی مبهم دولت

فرار: «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روز چهارشنبه با ارسال نامه‌ای به نمایندگان مجلس، توضیحاتی درباره فرآیند اجرای «طرح حمایت معیشتی» دولت ارائه داد و شش شاخص‌ خانوارهای مشمول این طرح را اعلام کرد. این در حالی است که دو روز قبل «احمد میدری» معاون او در گفتگوی خبری شبکه خبر از سه معیار سخن گفته بود. افزوده شدن بر این معیارها در حالی است که سخنگوی دولت در روزهای ابتدایی پس از افزایش قیمت بنزین، خبر از پرداخت صددرصدی عواید حاصل از اجرای این طرح به خانوارها خبر داده بود. در عین حال مشخص نیست سیاست دولت در خصوص یارانه 45 هزار و 500 تومانی چیست؟ آیا قرار است افرادی را از این لیست نیز حذف کند یا همچنان عده یارانه‌بگیران از تعداد کسانی که بسته معیشتی دریافت می‌کنند بیشتر خواهد بود؟

***

سرکشی به حساب‌های بانکی

بر اساس اطلاعات مندرج در نامه امروز وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به مجلس، تاکنون حدود 7 میلیون و 500 هزار خانوار (معادل 24 میلیون نفر) بسته حمایتی دریافت نکرده‌اند. به گفته او، منابع لازم برای پرداخت به حدود یک میلیون و 500 هزار خانوار از متقاضیانی که استحقاق آنها مشخص شود، تامین شده است اما با توجه به پیچیدگی شاخص‌ها و تفاوت‌هایی که در وضعیت خانوارها وجود دارد، ملاک نهایی، اجازه دسترسی به حساب‌های بانکی است. بنابراین متقاضیان جدید که اجازه دسترسی به حساب‌های بانکی را بدهند، مشمول طرح حمایتی قرار خواهند گرفت. فرآیند ثبت درخواست و پاسخگویی، به‌صورت سامانه پیامکی و اینترنتی وجود دارد و خانوارها بدون مراجعه حضوری می‌توانند درخواست خود را ارسال و پاسخ را دریافت نمایند.

شریعتمداری در پایان اشاره می‌کند: «از آنجایی که نمایندگان محترم محل رجوع مردم هستند و مردم خواسته‌هایشان را با ایشان مطرح می‌کنند، درخواست می‌شود افراد متقاضی احتمالی، ابتدا اطلاعاتی که “سامانه ستاد شناسایی افراد مشمول طرح حمایتی” در اختیار آن‌ها خواهد گذاشت را ارائه کنند و سپس درخواست آنان به این وزارتخانه منعکس شود.

 

ملاک‌های دریافت بسته حمایتی

خانوارهایی مشمول «طرح حمایت معیشتی» خواهند شد که پس از کسر اجاره مسکن، میزان هزینه هر ماه آن‌ها از جدول زیر کمتر باشد. بر این اساس، در خانوارهای تک‌نفره افرادی با درآمد ماهیانه 4 میلیون تومان و کمتر مشمول دریافت بسته معیشتی خواهند شد که این رقم برای خانوارهای دونفره 5 میلیون، سه نفره 6 میلیون، چهارنفره 7 میلیون و پنج نفره و بیشتر 8 میلیون تومان خواهد بود.

 

تعداد اعضای خانوار حداقل درآمد سالانه (میلیون تومان) حداقل درآمد ماهانه (میلیون تومان)
یک نفره 48 4
دو نفره 60 5
سه نفره 72 6
چهار نفره 84 7
پنج نفره و بیشتر 96 8

 

نکته جالب توجه این است که بر اساس نامه وزیر، از شاخص‌های زیر برای شناسایی افرادی که این سطح درآمد را دارند استفاده خواهد شد. اگر خانواری دارای یکی از این معیارها باشد و اجازه دسترسی به اطلاعات بانکی را بدهد، از نظام بانکی، اطلاعات جمع‌آوری و سطح درآمد دقیق خانوار برآورد می‌شود. اقلام بانکی مشخص خواهند کرد اجاره مسکن با چه ابزاری پرداخت شده است.

 

شش معیار شناسایی

علاوه بر استانداردهای درآمدی فوق شش شاخص‌ شناسایی (به شرح زیر) نیز در نامه وزیر آمده است.

1- خانوارهایی که اعضای آن دارای “واحد مسکونی”، “شغل” و “خودرو” به طور «همزمان» هستند یا خانوارهایی که دارای “دو واحد ملکی” می‌باشند.

2- خانوارهایی که ارزش ملک آنها در تهران و کلانشهرها 12 میلیارد ریال و در سایر شهرستان‌ها 9 میلیارد ریال باشد.

3- خانوارهایی که دارای خودروی سواری با ارزش بیش از 300 میلیون تومان یا خودروی عمومی با ارزش بیش از 400 میلیون تومان باشند.

4- کارفرمایانی که بیش از 3 بیمه‌پرداز داشته باشند.

5- خانوارهایی که بیش از 3 سفر خارجی غیرزیارتی داشته‌اند.

6- گیرندگان تسهیلات بانکی به مبلغ جمعا بیش از 3‌ میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند.

این افزوده شدن شاخص‌ها در حالی است که دو روز قبل «احمد میدری» معاون او در گفتگوی خبری شبکه خبر از سه معیار سخن گفته بود.

 

 

اجازه ندادن به سرکشی حساب‌ها؛ یعنی «انصراف»

یکی از مدیران ارشد وزارت رفاه که نخواست نامش فاش شود، در این خصوص به «فراز» می‌گوید: «به 18 میلیون خانوار بسته معیشتی پرداخت شده است، اما طی چند روز گذشته هم 5 میلیون و 400 هزار خانوار هم درخواست بررسی داشته‌اند. از این افراد سوال خواهد شد که آیا برای بررسی، اجازه داریم به حساب‌های بانکی شما سرکشی کنیم و تراکنش‌های مالی شما را ببینیم یا خیر. آن افرادی که این اجازه را می‌دهند، حساب‌های بانکی و تراکنش‌های آنان مورد بررسی قرار می‌گیرد  و در صورت واجد شرایط بودن، بسته معیشتی به حساب‌شان واریز می‌شود اما کسانی که اجازه نمی‌دهند، عملا انصراف خود را از دریافت بسته معیشتی اعلام کرده‌اند.»

وجود موارد خاص

او در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شناسایی خانوارها می‌گوید: «این زیرساخت‌ها کامل است اما موارد خاصی وجود دارند که در باید جداگانه مورد بررسی قرار گیرند. به عنوان مثال سرپرست خانواری که تلفن موبایل‌اش به نام خودش نیست. افراد دیگری هستند که با حکم قضایی حساب‌شان مسدود شده و دسترسی به حساب خود ندارند یا به کسی بدهکار بوده‌اند و قاضی حکم داده که از حساب یارانه آنها برداشت شود. این افراد می‌توانند برای این بسته معیشتی حساب جدید معرفی کنند تا به آنها ئرداخت صورت گیرد.»

ابهام در تعداد یارانه‌بگیران

در حالی که دولت ادعا می‌کند به حدود 18 میلیون خانوار بسته معیشتی ئرداخت کرده است و 2420 میلیارد تومان در این زمینه هزینه کرده، مشخص نیست با یارانه 45 هزار و 500 تومانی چه سیاستی اتخاذ خواهد کرد. آیا قرار است افرادی را از این لیست نیز حذف کند یا همچنان عده یارانه‌بگیران از تعداد کسانی که بسته معیشتی دریافت می‌کنند بیشتر خواهد بود؟

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.