محاسبات عجولانه؛ مبنای سیاست‌گذاری

فراز : در حالی که «کمال هادیان‌فر» رییس پلیس راهور ناجا دو روز قبل از افزایش مصرف بنزین پس از اجرای طرح افزایش قیمت از ۹۴ به ۱۰۵ میلیون لیتر خبر داد، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به آمار غیررسمی که در برخی از جراید منتشر شده است، متوسط میزان مصرف بنزین کشور را در روز سوم آذرماه سال جاری، ۷۵ میلیون لیتر اعلام کرد.

امروز (ششم آذر ماه) نیز مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی کشور از صرفه‌جویی ۲۰ میلیون لیتری در هفته اول اجرای این طرح خبر داد؛ به عبارتی ۱۴۰ میلیون لیتر در یک هفته اول اجرای طرح!

به گزارش «فراز» به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، «علیرضا آرمان مقدم» امروز اعلام کرد: کاهش تقریبی 20 میلیون لیتری روزانه در مصرف بنزین، طی هفته گذشته رخ داده است. این اظهارات ساعاتی بعد توسط «بیژن زنگنه» وزیر نفت در حاشیه جلسه امروز هیات دولت، مورد تایید قرار گرفت.

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین اضافه کرد: کاهش تقریبی ۲۰ میلیون لیتری روزانه در مصرف بنزین طی هفته گذشته معادل ساخت یک پالایشگاه نفت‌خام (سه برابر پالایشگاه تهران) با ظرفیت 750 هزار بشکه در روز و با سرمایه‌گذاری حدود ۱۴ میلیارد دلار است.

 

این اظهارات بدون راستی‌آزمایی، توسط خبرگزاری‌های رسمی به سرعت منتشر شد و ذوق‌زدگی برخی افراد موافق اجرای این طرح را در پی داشت که اگر با یک هفته اجرای این طرح، چنین صرفه‌جویی بزرگی رخ می‌دهد با اجرای سالانه آن، می‌توان به چه حجم از منابع مالی دست یافت.

به نظر می‌رسد وی در محاسبات خود دچار خطا شده است. اگر ۲۰ میلیون لیتر را با نرخ ۴۷ تا ۵۰ سنت (قیمت فوب خلیج‌فارس) محاسبه کنیم، درآمد دولت با فرض این حجم صرفه‌جویی، حداکثر معادل ۱۰ میلیون دلار روزانه و ۷۰ میلیون دلار در کل هفته خواهد شد که با ۱۴ میلیارد دلار اعلام شده از سوی مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت پالایش و پخش ۲۰۰ برابر تفاوت دارد.

جا دارد از ایشان پرسیده شود زمانی که تفاوت بین ۷۰ میلیون دلار و ۱۴ میلیارد دلار را در محاسبات خود قبل از رسانه‌ای شدن محاسبه نمی‌کنید، چگونه توقع دارید مردم در خصوص اجرای چنین طرحی با شما همراه شوند؟

اگر چنین محاسباتی در تمامی دستگاه‌های مسوول صورت گرفته و مبنای سیاستگذاری در این سطح و وسعت باشد، باید به حال مردمی تاسف خورد که با این سیاست‌ها روز به روز سفره‌شان کوچک‌تر می‌شود و با هر اعتراضی هم مورد انواع هجمه‌ها و تهمت‌ها قرار می‌گیرند.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.