از پلاک رند تا تاریخ تولد رند

اعتراف دیر هنگام پلیس راهور

چند سال پیش سریالی به نام زوج و فرد ساخته شد که در آن یک آبدارچی شاغل در مرکز شماره‌گذاری خودرو با بازی مهران غفوریان که از مردم پول می‌گرفت تا پلاک زوج یا فرد به نام شخص بگیرد . اگر پلاک دلخواه فرد بود که هیچ اگر هم نمی‌شد پول شخص را پس می‌داد. داستان به بیننده القا می‌کرد که فرآیند اعطای پلاک بر اساس یک سیستم رایانه‌ای است که به صورت رندم(اتفاقی) شماره را اعطا می‌کند و کاربران هیچ نقشی در آن ندارند. اما با این حال عکس ماشین‌های میلیاردی که با پلاک‌های رند در خیابان‌ها جولان می‌دادند گواه این بود که یک جای کار می‌لنگد و احتمالا سیستم اعطای پلاک آنچنان رندم عمل نمی‌کند و برای برخی گزینشی قابل تغییر است. البته دفعات قبلی که این موضوع در رسانه‌ها مطرح می‌شد پلیس راهور ناجا با قاطعیت این موضوع را رد می‌کرد اما انگار وقتی هر روز تعداد عکس این خودروها در فضای مجازی بیشتر و بیشتر شد سبب شد تا مسئولان مربوطه  هم کمی بررسی کنند و مثل ما متوجه شدند که انگار سیستم برای صاحبان ماشینهای لاکچری به صورت رندم عمل نمی‌کند و برای این افراد شماره‌های خوب و مجلسی را گزینش می‌کند. در انتها بالاخره در این هفته رییس پليس راهور ضمن تایید خبر، از اخراج پیمانکارانی خبر داد که این عمل را در طول این سالیان انجام دادند.

اگر گذرتان به مراکز تعویض پلاک افتاده باشد بارها دیده‌اید که افراد برای گرفتن پلاک زوج یا فرد با کارکنان اعطای پلاک در صحبت و گفتگو هستند.یکی ماشین قبلیش پلاک زوج داشت و حالا دنبال پلاک فرد است و بر عکس و یا برای کاری احتیاج به پلاک خاصی داشت (البته این داستانها مربوط به قبل از طرح جدید کاهش آلودگی هواست که جایگزین طرح زوج و فرد شد).البته باید گفت پیمانکار مورد نظر در واقع موسسه راهگشا متعلق به بنیاد تعاون ناجا است که مسئولیت شماره‌گذاری و تعویض پلاک را بر عهده دارد. پلاک خودرو از آنجا که برای یک شخص صادر می‌شود امکان نقل و انتقال ندارد بنابراین پلاک رند همیشه برای شما می‌ماند. کاملا مشخص است که صاحبان ماشین‌های لوکس نه از مردم و در بازار پلاک‌ها را خریداری کرده‌اند نه امکان اجاره آن را دارند و نه به دلیل مقررات کسی پلاک خودرو خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهد در نتیجه احتمالا سر منشا اعطای پلاک‌ها در این سالها گرفتار مشکلات بوده است. اینکه چرا چنین موضوعی این‌قدر دیر بررسی و کشف شد جای سوال دارد اما با این حال همین که این آگاهی‌رسانی که از شبکه‌های اجتماعی شروع شد و به فضای رسانه‌ای کشور رسید و بالاخره با پیگیری و مداومت رسانه‌ها مسئولان را به واکنش واداشت و در انتها ضمن تایید اصل خبر توسط مدیران راهور افراد متخلف برکنار شدند جای خرسندی دارد.

نمیدانم شاید در سالهای آینده تب این نیاز برای فخر فروشی چنان بالا بگیرد که خود پلیس راهور هم وارد این بازی شود و بخواهد به طور قانونی این کار را انجام دهد مثلا مزایده شماره‌های رند خودرو برگزار کند و کسی که بیشترین مبلغ را بدهد را صاحب پلاک با رقم یکسان مثلا 1 یا 2 شود مانند همین کاری که شرکتهای تلفن همراه انجام می‌دهند و برای شماره‌های رند خود مزایده برگزار می‌کنند. نیاز انسان امروزی به دیده شدن و فخر فروختن انگار تمامی ندارد. از شماره رند برای تاریخ تولد تا ماشین و تلفن همراه نشان از جامعه مصرفگرایی دارد که همه چیز را در ظاهر می‌بیند. به نظر می‌رسد باید کمی معیارها را برای زندگی تغییر داد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.