گزارش مرکز آمار؛ کدام استان‌ها بیشترین و کم‌ترین تورم را دارند

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری را در آبان ماه ۹۸ منتشر کرد. همچنین در هفته جاری مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده به تفکیک استان را منتشر کرد. بر اساس گزارش مرکز آمار نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به عدد ۴۱.۱ درصد رسید.

از گوجه‌فرنگی تا پرتقال محصول داخل

بر اساس نتایج گزارش مرکز آمار از متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری در آبان ماه ١٣٩٨،  از میان اقلام خوراکی گوجه ‌فرنگی،  پیاز،  تخم‌ مرغ ماشینی و خیار بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند. قیمت گوجه‌ فرنگی، پیاز، تخم مرغ ماشینی وخیار به ترتیب ۵۵.۵ درصد، ۱۷.۸ درصد، ۸.۹ درصد و  ۶.۳ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است. همچنین اقلام دیگری چون برنج خارجی، شیر پاستوریزه، ماست پاستوریزه، موز، عدس، سیب‌زمینی و چای خارجی افزایش قیمتی بین ۱ تا ۴.۴ درصد نسبت به ماه قبل داشتند. مرغ ماشینی، پنیر پاستوریزه ایرانی، روغن مایع، لوبیا چیتی و قند نیز اقلامی هستند که کمتر از ۱ درصد افزایش قیمت داشتند.

قیمت برخی اقلام خوراکی نیز در آبان ماه ۹۸ نسبت به ماه قبل کاهش یافته است. بیشترین کاهش قیمت در این ماه مربوط به اقلام پرتقال محصول داخل، سیب درختی زرد، رب گوجه فرنگی، گوشت گوسفند و گوشت گوساله بوده است. در این ماه اقلام پرتقال محصول داخل ۲۴/۷ درصد، سیب درختی زرد ۶.۱ درصد، رب گوجه فرنگی ۵.۶ درصد، گوشت گوسفند ۳.۷ درصد و گوشت گاو ۳.۲ درصد کاهش قیمت داشته‌اند. قیمت برنج درجه یک ایرانی، کره پاستوریزه و شکر نیز کمتر از ۲ درصد کاهش یافته است.

کدام استان‌ها بیشترین و کمترین تورم ماهانه را داشتند؟

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت مصرف‌کننده به تفکیک استان در آبان ماه ۹۸ بیشترین تورم ماهانه مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد بوده است. تورم ماهانه این استان در آبان ماه ۲/۳ درصد بود. کمترین تورم ماهانه نیز مربوط به استان سمنان بود. تورم استان سمنان در آبان ماه گذشته ۰.۷ درصد بوده است. آذربایجان غربی، کرمان، چهارمحال و بختیاری، قم و هرمزگان نیز پنج استان دیگری هستند که بیشترین نرخ تورم ماهانه را داشتند. تورم ماهانه آذربایجان غربی در این ماه ۲.۱ درصد و چهار استان دیگر ۲ درصد بوده است. کردستان، خراسان جنوبی و یزد نیز سه استان دیگری هستند که کمترین نرخ تورم ماهانه را داشتند. تورم ماهانه آبان ماه گذشته در استان کردستان ۰.۸ درصد و در  دو استان دیگر  ۰/۹  درصد بود.

کدام استان‌ها بیشترین و کمترین تورم نقطه به نقطه را داشتند؟

در آبان ماه ١٣٩٨ درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۲۷ درصد بود. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در آبان ماه ۹۸ مربوط به استان ایلام (٣٣.٣ درصد) و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی (٢١.٢ درصد) بود. لرستان، البرز و یزد نیز پس از استان ایلام بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه را در آبان ماه ۹۸ داشتند. تورم نقطه به نقطه در لرستان ۳۱ درصد و در دو استان دیگر ۲۹.۴ درصد بود. استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس و کردستان نیز پس از استان آذربایجان غربی کمترین تورم نقطه به نقطه را در آبان ماه گذشته داشتند. تورم نقطه به نقطه در این سه استان به ترتیب ۲۲.۸ درصد، ۲۴.۲ درصد و ۲۴.۶ درصد بود.

تورم ۱۲ ماهه منتهی به آبان به ۴۱.۱ درصد رسید

بر اساس گزارش مرکز آمار نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به عدد ٤١.١ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام (٤٩.٨ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ قم (٣٥.٦ درصد) است. استان‌های خراسان جنوبی، لرستان و کردستان پس از ایلام بیشترین نرخ تورم سالانه را داشتند. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ۹۸ در این سه استان به ترتیب ۴۸.۱ درصد، ۴۷.۹ درصد و ۴۷.۵ درصد بود. استان‌های فارس، هرمزگان و اصفهان نیز پس از استان قم به ترتیب کمترین تورم سالانه را داشتند. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای این سه استان به ترتیب ۳۶.۳ درصد، ۳۷.۵ درصد، ۳۷.۶ درصد بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.