دوباره بوی بد؛ دوباره غافلگیری مسوولان!

دی‌ماه سال ۹۷ هم سری به مناطق مرکزی تهران زد. حالا دوباره سروکله‌اش پیدا شده؛ صحبت از بوی نامطبوعی است که عصر دوشنبه در مناطقی از پایتخت به مشام رسید. اوضاع طوری پیش رفت که چند دقیقه بعد از انتشار این بو، خبرگزاری‌ها گزارش دادند تحمل این بو برای شهروندان تهرانی ناممکن شده است.

محيط زيست، شهرداری، استانداری، آتش‌نشانی و مدیریت بحران؛ زمستان سال گذشته همه این دستگاه‌های اجرایی پای کار آمدند تا منشای بوی مشمئزکننده‌ای که در تهران به مشام رسیده بود را پیدا کنند. اگرچه این نهادها اعلام کردند بررسی‌های همه جانبه‌ای برای شناسایی منبع این بو انجام دادند اما هیچ‌گاه پاسخ قطعی به آن داده نشد. برخی آن را به دلیل پخش ماده شیمیایی به‌نام مرکاپتان دانستند که این موضوع هم قطعی نبود.

همان موقع استاندار تهران‌ با اظهار تاسف از این اتفاق، اعلام کرد: «در جنوب و غرب استان تهران صنایعی مستقر هستند مانند صنایع لبنی و کشتارگاه‌های مرغ که حداقل استانداردهای محیط زیستی را رعایت نمی‌کنند.» به گفته انوشیروان محسنی‌بندپی «فاضلاب ناشی از شیرابه‌ پسماند‌های آرادکوه و تخمیر و تجزیه مواد غذایی فسادپذیر صنایع لبنی و کشتارگاه‌ها آلودگی بسیار بالایی ایجاد می‌کند، بوی ناشی از این آلودگی به هوا متصاعد و در اثر وزش باد پراکنده می‌شود.»

نکته قابل‌توجه در سال گذشته و با انتشار بوی نامطبوع، شایعه‌هایی بود که دهان به دهان می‌چرخید که دو مورد از آن‌ها این بود؛ فعال شدن گسل‌های زلزله یا آتشفشان دماوند، که البته هر دوی این احتمال‌ها از سوی مسوولان رد شد.

حالا دوباره این بو به تهران سرک کشیده و عصر دوشنبه حوالی ساعت چهار شهروندان گزارش داده‌اند که این بو را استشمام کرده‌اند. پس از آن مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به شکایت‌های مردمی از این موضوع، به فارس اعلام کرده است: «تحقیقات برای شناسایی منشای بوی نامطبوع در مناطق مرکزی شهر تهران آغاز شده است.» به گفته شینا انصاری «به محض مشخص شدن، علت آن به اطلاع شهروندان خواهد رسید.»

بوی نامطبوع در جلسه آلودگی هوا

پای این موضوع به سومین جلسه عصر دوشنبه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران هم کشیده شد. در این جلسه استاندار تهران درخصوص انتشار این بو در سطح شهر تهران به‌ویژه در مناطق ۱۰، ۱۱ و ۲ از معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران توضیح خواست. محمد رستگاری در پاسخ گفت: «در حال آنالیز این موضوع هستیم تا منشا این بو را پیدا کنیم. به‌طور قطع اگر نوع آلودگی را تشخیص دهیم در مورد تشخیص منشای آن نیز می‌توانیم گام موثری برداریم.»

در ادامه جلسه محسنی‌بندپی در خصوص مرکاپتان‌ها از نماینده اداره گاز استان پرسید که رییس ایمنی و آتش‌نشانی شرکت گاز استان تهران در پاسخ اعلام کرد: «مرکاپتان‌ها در ایستگاه‌های ورودی شهر به شبکه گاز تزریق می‌شوند و اقدامات کنترلی روی آن‌ها براساس دستورالعمل‌ها و ضوابط اعمال می‌شود.»

بویی برای تشخیص شهروندان

به گفته علی فارسیجانی «گاز به‌صورت طبیعی هنگامی که از طریق خطوط انتقال به ورودی‌های تهران می‌رسد به خودی خود بویی ندارد و هنگام ورود به دروازه‌های شهر به‌دلیل ایمنی و ضرورت اطلاع شهروندان هنگام نشتی مرکاپتان‌های مایع با نظارت‌های کامل براساس حجم گاز مصرفی به گاز تزریق می‌شود تا بودار شود و هنگام نشتی، شهروندان بوی گاز را تشخیص دهند.»

معاون خدمات شهری شهرداری منطقه ۶ تهران هم وقتی از انتشار این بو در مناطق هفت‌تیر، فاطمی و خیابان ایرانشهر مطلع شده به این خیابان‌ها سر زده است. علی بخشی این بو را بوی شبیه به شیرابه زباله عنوان کرده و به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «در تماس تلفنی که با شهرداری مناطق ۲، ۹ و… داشتم تمام معاونان یک نظر اعلام می‌کنند که منشای انتشار این بو در خارج تهران است.»

مصیبتی به نام چگالی بالا

به گفته او «به علت سرمای هوا و چگالی بالا ماندگاری بو بیشتر است، به همین علت در حال انتشار در مناطق پایتخت است. باید اعلام کنم که من در ارتباط با شهرداران نواحی منطقه ۶ اعلام کردم که موضوع را هر چه سریع‌تر بررسی کنند تا ببینیم آیا می‌توانیم منشأ بو را پیدا کنیم یا خیر اما اعتقاد من این است که این بو منشای داخل شهری ندارد.»

سخنان این مقام‌های مسوول درحالی است که تا لحظه تنظیم این گزارش، آخرین صحبت‌های استاندار تهران حاکی از آن است که «دستگاه‌های سنجش سازمان حفاظت محیط زیست در این مناطق مشغول ارزیابی هستند اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌اند. بی‌تردید به محض حصول نتیجه، نتایج به اطلاع مردم خواهد رسید. ضمن اینکه در برخی از مواقع سال جهت باد تهران که اغلب از سمت غرب وزیده می‌شود، تغییر می‌کند و مانند عصر دوشنبه از جنوب به سمت مرکز شهر می‌وزد. امیدواریم منشأ این بوی نامطبوع مشخص شود.»

حالا باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده منشای این بوی نامطبوع مشخص خواهد شد یا مثل سال گذشته این سوال، همچنان بی‌پاسخ خواهد ماند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.