بودجه 99 به زبان ساده؛ بخش نخست: منابع

لایحه بودجه سال 1399 کشور بالاخره رونمایی شد و رییس‌جمهوری با حضور در مجلس آن را تقدیم مجلس کرد. با توجه به اینکه نکات بسیاری در درون لایحه بودجه وجود دارد که بر زندگی اقتصادی و اجتماعی ما تاثیرگذار است به بررسی لایحه بودجه سال 1399 کشور می‌پردازیم.

اول باید گفت که لایحه بودجه از دو بخش تشکیل شده است، بخش منابع و بخش مصارف. منابع یعنی پولهایی که دولت به هر نحوی که می‌تواند درآمد مالیاتی باشد یا استقراض باشد یا فروش اموال باشد و قرار است در سال آینده دریافت کند و مصارف هم یعنی پولهایی که در هر زمینه ای قرار است خرج کند. اما خود منابع هم دو بخش دارد بخش اصلی آن منابع بودجه عمومی است که درآمد مالیاتی، درآمد نفتی، هزینه‌های جاری، هزینه‌های عمرانی و ….  در آن آمده است. بخش دیگر مربوط به دخل و خرج شرکتهای دولتی است که مجموع این دو را منابع بودجه کل کشور می‌گویند. قسمت دوم از این رو که مربوط به شرکتهای دولتی است مهم نیست یعنی مثلا اگر بانک ملی درآمدی داشته باشد برای خود بانک خرج می کند و مثلا درآمد بانک ملی برای هزینه عمرانی نمی آید پس بخش دوم برای ما مهم نیست .

بخش اول یا منابع عمومی بودجه حدود چهار میلیون و ۸۴۵ هزار و ۹۶۸ میلیارد و ۶۶ میلیون (۴.۸۴۵.۹۶۸.۰۶۶.۰۰۰.۰۰۰) ریال است که در واقع همان موردی است که باید به طور مفصل مورد بحث قرار بگیرد.

جهت اطلاع باید گفت که درآمد اختصاصی وزارتخانه ها و موسسه‌های دولتی حدود ۷۹۲ هزار و ۳۲۴ میلیارد و ۹۸۳ میلیون (۷۹۲.۳۳۲۴.۹۸۳.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین شده است.منابع بودجه عمومی دولت از نظر درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه ای و مالی حدود پنج میلیون و ۶۳۸ هزار و ۲۹۳ میلیارد و ۴۹ میلیون (۵.۶۳۸.۲۹۳.۰۴۹.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین شده است.بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسه‌های انتفاعی وابسته به دولت از نظر درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار حدود ۱۴ میلیون و ۸۳۹ هزار و ۴۵۷ میلیارد و ۶۸۹ میلیون (۱۴.۸۳۹.۴۵۷.۶۸۹.۰۰۰.۰۰۰) ریال در نظر گرفته شده است.بودجه سال ۹۹ کل کشور از نظر منابع حدود ۱۹ میلیون و ۸۸۷ هزار و ۳۷۰ میلیارد و ۹۱۰ میلیون (۱۹.۸۸۷.۳۷۰.۹۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و مصارف بودجه نیز معادل همین رقم تعیین شده است.

 

اگر متوجه این ارقام نشدید باید گفت که رقم اصلی همان رقم منابع بودجه عمومی است و این رقم بودجه منابع عمومی دولت در حدود 19 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. حال برای اینکه بهتر با اجزا بودجه دولت آشنا شویم قسمت به قسمت پیش برویم و در ابتدا  باید گفت همه ما در زندگی برای مخارج خود یا باید درآمد داشته باشیم یا اینکه اموال خود را بفروشیم یا از کسی وام یا قرض بگیریم دولت نیز به همین‌گونه منابع  خود را تقسیم می‌کند یا حاصل درآمدهای دولت است(مانند مالیات) یا بابت فروش اموال (مانند منابع زیرزمینی)  است و یا استقراض (مانند اوراق خزانه) است.

درآمدها:

در این قسمت همانطور که می‌بینیم درآمدهای کشور رشد 25 درصدی داشته است. سهم عمده درآمدها مربوط به درآمد مالیاتی است که 27 درصد رشد داشته است و از کل منابع بودجه 40 درصد مربوط به مالیاتها است.باید در نظر داشته باشیم که بخش نفت در این قسمت نمی‌آید و در بخش بعدی که مربوط به واگذاری دارایی سرمایه‌ای است می‌آید.

 

در جدول بالا در حقیقت میزان فروش نفت کشور لحاظ شده و در کنار آن واگذاری اموال منقول و غیر منقول دولت آمده است. همانطور که مشاهده می‌شود درآمد نفتی نسبت به سال گذشته در حدود 66 درصد کاهش داشته که اگر فرض کنیم دولت با همان ارز 4200 ارقام را تبدیل نموده است در نتیجه با توجه عدم تفاوت قیمت نفت در امسال با سال گذشته در نتیجه دولت احتمالا پیش‌بینی کاهش حدود 60 تا 70 درصدی فروش نفت را دارد. از همین رو سهم نفت از کل منابع عمومی به 10 درصد کاهش یافته است. در کنار آن رشد واگذاری اموال منقول و غیرمنقول دولت را شاهدیم که در حدود 11 برابر شده است.

اما بخش سوم در حقیقت استقراض دولت را نشان می‌دهد رقمی که بسیار عجیب است رشد عجیب استفاده از منابع صندوق توسعه ملی است که از یک میلیون ریال به 302 هزار میلیارد ریال رسیده است که سهم آن را به 6 درصد کل منابع دولت رسانده است در کنار آن انتشار اوراق مالی نیز 82 درصد رشد داشته است که نشان از استقراض دولت است و این استقراض در حدود 16.5 درصد از کل منابع را در اختیار گرفته است. بعید است با وضعیت کنونی دولت بتواند از پس بازپرداخت این استقراض‌ها در سالهای بعد بر بیاید.

در قسمت بعد به بررسی مصارف بودجه می پردازیم….

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.