کاهش زباله‌های خانگی در پی کاهش قدرت خرید مردم

خبر خوشحال‌کننده برای وزیر نیرو: مردم توان مصرف ندارند.

 

خبر کوتاه بود و جانکاه!! مشکلات اقتصادی در این چند وقت اخیر چنان وضعیتی را برای مردم ایجاد کرده که دیگر توان خرید کردن و مصرف ندارند و در نتیجه چیزی هم دور نمی‌ریزند. این خبر را زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت،‌ محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفته که از بابت شرایط اقتصادی تولید زباله خانگی کاهش یافته است. در واقع چند وقتی است پسماندها در تهران به طور مکانیزه بازیافت می‌شوند بنابراین میزان ورودی زباله‌ها به تفکیک نوع آن مشخص است یعنی مشخص است چه میزان زباله خانگی یا بیمارستانی و یا ساختمانی در هر روز تولید شده است. در حقیقت فشار اقتصادی در زندگی روزمره چنان شده است که بسیاری از ما دیگر توان خرید بسیاری از اجناس را نداریم و فقط با حسرت از جلوی بسیاری از مغازه‌ها گذر می‌کنیم . از خرید بسیاری از کالاها اجتناب می‌کنیم چون می‌دانیم که اگر بخواهیم مانند گذشته مصرف کنیم همان چند روز اول ماه حقوقمان ته خواهد کشید. دیگر به راحتی وسایل را دور نمی‌اندازیم و تا آنجایی که می‌توانیم با دقت از کالاها و وسایل استفاده می‌کنیم.

اگر بخواهیم  مستند و بر اساس آمار و ارقام صحبت کنیم ، اخیرا مرکز آمار ایران، گزارشی تحت عنوان «گزارش فصلی اقتصاد ایران – بهار ۱۳۹۸» در پایان مهرماه امسال منتشر کرده  و اطلاعات کلی از وضعیت اقتصاد ایران در زمینه تورم ، بیکاری و … تا خردادماه امسال ارائه داده است. تغییرات سطح عمومی قیمت‌ها در دوازده ماه منتهی به خرداد ۱۳۹۸ نسبت به ۱۲ ماه مشابه سال قبل ۳۷٫۶ درصد در کل کشور بوده است. نرخ تورم در بخش خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در کل کشور با ۵۶٫۴ درصد بسیار فراتر از نرخ تورم ۳۰٫۱ درصدی کالاهای غیرخوراکی و خدمات بوده و نرخ تورم کل در مناطق روستایی (۴۱ درصد) بالاتر از نرخ تورم حاکم بر مناطق شهری (۳۶٫۹ درصد) است. علاوه بر این در کنار نرخ تورم بالا، به دلیل رکود بیکاری نیز بر اقتصاد کشور سایه افکنده  به طوری‌که که شاخص فلاکت اقتصادی (جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری) از ۲۰٫۳ درصد در بهار ۱۳۹۷ به ۴۸٫۴ درصد در بهار ۱۳۹۸ افزایش یافته است. این وضعیت البته قبل از گرانی‌های اخیر از بابت افزایش قیمت بنزین بوده است و گرنه اگر گزارش‌های مربوط به پس از این افزایش نیز اعلام شود وضعیت بسیار حادتر است.

شاید بیشتر از همه این اخبار باعث دلگرمی  وزیر نیرو شود که گفته بود ما ایرانیان جامعه‌ای مصرفی هستیم و با مثال آوردن مردم کشور چین که با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند خواسته بود تا ما ایرانیان هم کمتر بخوریم!! در واقع  اقتصاد کشور  به سمت و سویی در حال حرکت است که دیگر نه سه وعده که همان یک وعده غذا خوردن در روز هم برای خیلی‌از مردم آرزو شده است. در شرایطی که قیمت گوجه در حدود کیلویی 15 هزار تومان است و املت خوردن هم آرزوی بسیاری از افراد شده کم‌کم سه وعده غذا خوردن هم یکی از ملاک‌های حذف طرح معیشتی خواهد شد!!

خالی از لطف نیست اگر این حکایت تاریخی را هم بگوییم که روزی شـاه عبـاس از وزیـر خـود پرسیـد: امسال اوضـاع اقتصـادی کشـور چگونـه است؟ وزیـر گفت: الحمداللـه به گونـه ای است که تمـام پینه دوزان توانستنـد به زیـارت کعبـه رونـد! شـاه عبـاس گفت: نـادان! اگـر اوضـاع مالـی مـردم خـوب بود می بایست کفاشـان به مکــه می رفتند نه پینه‌دوزان. چون مردم نمی توانند کفش بخرند ناچار به تعمیرش می پردازند. حالا این حکایت این روزهای ماست که دیگر چیزی را دور نمی‌ریزیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.