انسولین هم سهمیه‌بندی شد؛ همچنان کتمان کمبود دارو!

«انسولین در مشهد سهمیه‌بندی شد.» خبری که به نقل از مدیر داروی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد در توییتر منتشر شده است و امیرحسین ‌قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مردم مشهد در این‌باره به «فراز» می‌گوید: «شکاف قیمت بین تهیه مواد اولیه دارو با ارز چهار هزار و ۲۰۰تومانی با ارز آزاد ۱۲هزار تومانی موجب قاچاق این داروها به کشورهای همسایه در شرق ایران می‌شود که نتیجه آن کمبود انسولین برای بیماران نیازمند است.» موضوعی که بهروز بنیادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز آن را در گفت‌وگو با «فراز» تایید می‌کند.

این سخنان درحالی است که کمبود دارو فقط به این خبر و این دسته از بیماران خلاصه نمی‌شود چراکه با اعمال فشارهای ناشی از تحریم‌ها هرازگاهی چنین خبرهایی به‌گوش می‌رسد آخرین نمونه آن کمبود پانسمان بیماران پروانه‌ای است که همین ماه گذشته به دلیل فوت ۱۵ کودک مبتلا به «ای‌بی» به دلیل کمبود پانسمان میپلکس خبرساز شد. حمیدرضا هاشمی‌گلپایگانی، مدیرعامل خانه «ای‌بی» بعد از این اتفاق گفت: «شرکت سوئدی تولیدکننده این پانسمان اعلام کرده که به دلیل تحریم نمی‌تواند این پانسمان را به ایران ارسال کند.»

زندگی در برزخ!

یا شهریورماه امسال خبرگزاری ایلنا گزارشی منتشر کرد با این تیتر «کمبود دارو عامل افزایش مرگ و میر بیماران تالاسمی» خبرنگار در این گزارش نوشته است «در حالی که آمارها از افزایش نگران‌کننده میزان مرگ‌ومیر بیماران خاص به‌دلیل کمبود و گرانی دارو حکایت دارد و اغلب آنها با بیم و امید گذران زندگی می‌کنند، برخی مسئولان اساسا کمبود هرگونه دارو به‌ویژه برای بیماران خاص را رد می‌کنند و معتقدند کشور با محدودیت دارویی روبرو نیست.» کتمان این مشکل کشور درحالی است که یکی از این بیماران به‌دلیل مشکل کمبود دارو در این گزارش گفته است: «در برزخ زندگی می‌کنیم.»

ارایه دارو کمتر از نسخه

این زندگی برزخی حالا به زندگی بیماران دیابتی در مشهد هم پا گذاشته است. مردم شرایط را درک کنند؛ این خواسته‌ای است که مدیران حوزه درمان مشهد آن را از بیماران دیابتی درخواست کرده‌اند چراکه بنا به گفته آن‌ها «مقداری کمبود انسولین به وجود آمده که مجبور به سهمیه‌بندی آن شده‌اند. داروخانه‌ها مدیریت می‌کنند و کمتر از آن چیزی که در نسخه است به مردم می‌دهند تا بتوانند این دارو را به تمام بیماران برسانند.»

یک عضو هیات رییسه مجلس در این‌باره می‌گوید: «انسولین، دارویی است که چندین بار دچار کمبود شده، دلیل آن هم قاچاق این داروست، دارو هم مانند هر کالایی قاچاق می‌شود. این مشکل ناشی از تفاوت قیمت تهیه دارو با قیمت آن در کشورهای همسایه است که در این مورد به کشورهایی مثل افغانستان قاچاق شده است.»

تغییر سازوکار توزیع

به گفته قاضی‌زاده‌هاشمی «این مشکل در سال‌های ۸۵ و ۹۲ هم به‌شدت به‌وجود آمد. برای حل آن باید سازوکار توزیع دارو سامان‌دهی شود، به‌خصوص در مورد بیمارانی که مدام نیاز دارویی دارند. بارها با سازمان غذا و دارو صحبت شده تا پرونده این افراد مشخص باشد تا دارو به دست مصرف‌کننده واقعی برسد. این برنامه‌ریزی برای برخی بیماران خاص انجام شده اما برای بیماران دیابتی نه.»

تبانی قاچاقچی با داروخانه‌

تاکید نماینده مردم مشهد بر این است که «تغییر نظام توزیع از آنجایی اهمیت دارد که سه گروه در کمبود این دارو وجود دارند؛ گروه اول همکاران ما هستند که نسخه انسولین را برای کسانی می‌نویسند که نیازی به آن ندارند یا بیش از نیازشان نسخه می‌پیچند. گروه دوم نسخه‌های جعلی هستند که انسولین دریافت می‌کنند درحالی که نیاز دارویی ندارند و آن را در بازار آزاد می‌فروشند. دسته آخر هم قاچاق‌چیانی هستند که با داروخانه‌ها تبانی می‌کنند و سود زیاد حاصل از فروش آن را با شرکت پخش دارو و داروخانه‌ها تقسیم می‌کنند.»

تحویل دارو به قاچاق‌چی به‌جای داروخانه

به اعتقاد این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس «در شرایطی که برخی شرکت‌های پخش دارو به‌جای تحویل دارو به داروخانه‌ها آن را به قاچاق‌چیان می‌دهند باید شبکه توزیع دارو مورد بازنگری قرار بگیرد.»

سخنان این نماینده درحالی است که بنیادی، دیگر عضو این کمیسیون از این موضوع بی‌اطلاع است و احتمال می‌دهد خبر قدیمی باشد اما این اتفاق را در صورت صحت با تغییرات نرخ ارز و سوءاستفاده بعضی از افراد از این وضعیت، مرتبط می‌داند.

دیابتی‌ها مشخص شده‌اند

بنیادی برخلاف قاضی‌زاده هاشمی معتقد است «بیماران دیابتی از سوی تیم سلامت و به کمک انجمن‌های علمی و پزشکی شناسایی شده‌اند تا در موقع توزیع، دارو به دست بیماران واقعی برسد نه اینکه انسولین به افرادی خارج از سیستم دارویی ارایه شود که نتیجه‌اش قاچاق آن است.» با این همه این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چندان خوشبین نیست چراکه می‌گوید: با این حال ممکن است زمانی کمبود داروی انسولین احساس شود.»

بیماران سوییچ شوند!

راهکاری که بنیادی برای این شرایط به بیماران دیابتی مشهدی پیشنهاد می‌کند این است که «این دسته از افراد به انسولین‌های دیگر سوییچ شوند، به‌عنوان مثال انسولین ریالی در بازار به‌وفور وجود دارد فقط فرق آن این است که دوز انسولین قلمی مشخص است.»

سخنان این نمایندگان مجلس درحالی است که به‌هرحال کمبود دارو به‌دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران اتفاقی است که افتاده اما از آنجایی که مسوولان آن را رد می‌کنند چرا مردم باید وضعیت موجود را درک کنند؟ پس مسوولان چه زمانی مردم و بیماران را درک خواهند کرد؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.