بودجه امیدآفرین دولت!

در گفت و گو با رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران آخرین اظهارات سخنگوی ستاد برنامه و بودجه واکاوی شد

بودجه سال 1399 و حاشیه های آن که همچنان با واکنش های بسیاری همراه است. از نمایندگان مجلس تا کارشناسان درباره مشکلات آن و عدم تحقق بخش های زیادی از این بودجه حرف زده اند. آخرین اظهارات سخنگوی «ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه»از جمله مواردی بود که می تواند بر پیش بینی هایی که امکان تحقق بودجه ارائه شده وجود ندارد مهر تایید بزند.

سخنگوی«ستاد برنامه و بودجه در اظهارات دیروزش گفت که «اگر بگوییم در مقابل تحریم‌ها پذیرفتیم بیش از 300هزار بشکه نمی‌توانیم صادرات داشته باشیم در راستای امیدآفرینی به مردم نیست.» که حمیدرضا صالحی، رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران به «فراز» می‌گوید: «هیچ چیزی بدتر از ایجاد امید کاذب نیست، ضمن اینکه با چنین اظهارنظرهایی اعتماد فعالان اقتصادی نسبت به بودجه‌ریزی متزلزل خواهد شد.»

16روز از ارایه لایحه بودجه سال 99 به مجلس و روشن شدن جزییات آن می‌گذرد و همچنان بحث‌ها درباره ناهمخوانی اعداد و ارقام ذکر شده در آن با هزینه‌های دولت برای بخش‌های مختلف داغ است، آن‌هم در وضعیتی که برای سال آینده تورم 40درصدی پیش‌بینی شده است.

نگوییم تسلیم شدیم

به گفته مژگان خانلو «ما برای صادرات نفت بیش از یک میلیون بشکه تلاش نمی‌‌کنیم چون می‌دانیم تلاش‌‌ها هم به هدف نمی‌رسد اما برای یک میلیون بشکه هدف‌گذاری کردیم و می‌خواهیم برای رسیدن به آن تلاش کنیم. این متفاوت است با اینکه بخواهیم با ارقامی که تسلیم‌پذیری شما را نشان می‌دهد پیش‌بینی بودجه را انجام دهید.»

آدرس غلط ندهید!

سخنان این مقام مسوول درحالی است که رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران «در وضعیت فعلی مهم‌ترین نکته، مواجه با واقعیت و حرکت اقتصاد براساس داشته‌ها و توان کشور است؛ این‌گونه می‌توان شرایط را مدیریت کرد نه اینکه با ایجاد امید غیرواقعی در مسیر اقتصاد، به مردم و مسوولان آدرس غلط داد.»

حمیدرضا صالحی با بیان اینکه با توجه به وضعیت کنونی کشور، فعلا برداشتن تحریم‌ها شدنی نیست، می‌گوید: «اینکه مسوولان دلخوش به حذف تحریم‌ها باشند و براساس آن بودجه بنویسند به این امید که شاید چهار روز دیگر بتوانند نفت را بفروشند، نگاه واقع‌بینانه به وضعیت کشور نیست. هرچند همه امیدواریم گشایشی در مورد سیاست ایران به‌وجود آید تا وضع اقتصاد هم بهبود یابد.»

در این میان موضوعی که از سوی کارشناسان اقتصادی مطرح می‌شود نگرانی درباره ایجاد «ابرتورم» است. احسان حسینی، اقتصاددان در این‌باره در یک برنامه رادیویی گفته است: «وقتی دولت چنین اعدادی را در بودجه 99 دوباره تکرار می‌‌کند، این برداشت صورت می‌‌گیرد که دولت از گذشته درس نگرفته است. چون سال قبل که بودجه را با فروش 1.5میلیون بشکه بستند به کسری بودجه دچار شدند. برای همین در اواسط سال، دولت در شورای سران تصویب کرد که راهکارهایی ناظر بر خلق پول و افزایش پایه‌ پولی را اجرا کند درحالی که این اقدام موجب ابرتورم می‌‌شود. نگرانی من از لحاظ کردن صادرات یک میلیون بشکه‌‌ای در لایحه بودجه 99 این است که این عدد فقط در جهت تراز کردن بودجه باشد و دولت دوباره بخواهد با مصوبه شورای سران مجوزی برای خلق پول بگیرد.»

بنای دولت چاپ اسکناس نیست

نکته‌ای که به اعتقاد رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران «طبق گفته‌ها و شنیده‌ها، بنای دولت چاپ اسکناس و ایجاد ابرتورم نیست. تاکید من این است که با تنظیم بودجه هدفمند و هوشمندانه شاخص‌های اقتصادی فعال می‌شوند. به‌عنوان مثال اجرای طرح‌هایی مانند ایجاد پتروپالایشگاه با سرمایه‌گذاری مردمی به مبلغ 300میلیارد تومان اقدام خوبی است که معادل با فروش دو میلیون بشکه نفت است، همین کار می‌تواند خوراک دولت باشد.»

به گفته صالحی «برای فاصله گرفتن از تورم، اقتصاد ایران باید از مسیرهای کاذب، سفته‌بازی و دلال‌بازی دور شود و در مسیر تولید قرار بگیرد. با سرمایه‌گذاری در گردش تولید باید از نقدینگی موجود در کشور بتوانیم بهره‌مند شویم و سرمایه‌گذاری در مسیر تولید را تقویت کنیم.»

همه این سخنان درحالی است که به اعتقاد اقتصاددانان هنر دولت این است که به‌جای بازی با اعداد درآمدهای نفتی، سراغ راهکارهای واقعی برود. وقتی مسوولان به‌فکر امیدآفرینی با تنظیم چنین بودجه و اظهارنظرهایی هستند در واقع این سیگنال را می‌فرستند که پس خداراشکر وضعیت خوب است و می‌توانیم باز هم روند گذشته را در پیش بگیریم اما آیا رویه سال‌های قبل تاکنون به‌گونه‌ای بوده که روزنه‌ امیدی را نشان داده باشد و اوضاع را بهتر کرده باشد؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.