سرگردانی لوایح چهارگانه در حوالی مجمع

شمارش معکوس کارگروه اقدام مشترک برای بانک های ایرانی آغاز شده است

فراز ـ موضوع تصویب یا عدم تصویب لوایح چهارگانه به صورت نهایی و در « مجمع تشخیص مصلحت نظام» به اصلی ترین بحث در روزهای پرچالش اخیر تبدیل شده است.به نظر می رسد این بار  از نمایندگان مجلس تا وابستگان به دولت ، اخطار کارگروه ویژه اقدام مشترک را جدی گرفته اند و پس از اولتیماتونم نهایی این کارگروه و اظهارنظر دولت روسیه برای عدم امکان ارتباطات بانکی حالا به نظر می رسد وضعیت از همیشه بحرانی تز است.

امروز نیز عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، در حاشیه نشست هیات دولت با بیان اینکه پذیرش FATF به صلاح سیستم بانکی کشور است، گفت: «چین و روسیه به ما اطلاع داده‌اند که وارد شدن ایران به لیست سیاه FATF تاثیر منفی بر مبادلات بانکی کشورمان با آنها خواهد داشت». همچنین رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در توییتی نوشت: «قرار گرفتن در لیست سیاه FATF، ضربه سنگینی به اقتصاد است و مردم بایستی نسبت به ابعاد مختلف آن اطلاع و آگاهی داشته باشند »

FATF مانع دور زدن تحریم‌ها نمی‌شود

یکی از استدلال‌های مخالفان پیوستن ایران به اقدام ویژه مالی (FATF) مشکلاتی است که ممکن است در دور زدن تحریم‌ها برای کشور ایجاد شود. رییس کل بانک مرکزی درباره این ادعا که با پذیرش FATF ، آمریکایی‌ها می‌توانند ما را هدف‌مندتر تحریم کنند، گفت: «در مبادلات بانکی بین‌المللی برخی استانداردهایی وجود دارد که این استانداردها توسط FATF تعیین می‌شود و حضور ما در FATF هیچ مانعی را ایجاد نکرده و بلکه مبادلات بانکی، شفاف‌تر و روان‌تر انجام می‌شود».همتی  در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد که با پذیرش FATF وضعیت اقتصادی و گردش مالی کشور بدتر نشود، گفت: «بهتر است که اینگونه سوال بپرسیم که چه تضمینی وجود دارد که با رفتن ایران به لیست سیاه FATF وضعیت مردم بدتر نشود؟»

رییس کل بانک مرکزی درباره توصیه روسیه و چین برای لزوم پذیرش FATF توسط ایران، گفت: «همه بانک‌های کشورهایی که عضو FATF هستند الزاماتی دارند که این الزامات را باید رعایت کنند».همتی افزود: «طبیعی است که در صورت رعایت الزامات FATF توسط چین، روسیه و سایر کشورهای عضو FATF ، در همکاری با آنها دچار مشکل شویم. چین و روسیه به ما اطلاع داده‌اند که وارد شدن ایران به لیست سیاه FATF ، تاثیر منفی بر مبادلات بانکی کشورمان با آنها خواهد داشت».

 نامه نمایندگان مجلس به رهبری

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به مقام معظم رهبری خواستار تمهید مقدماتی برای تصویب دو لایحه CFT و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام شدند. این نامه که به تاریخ سوم دی ماه خدمت رهبر انقلاب ارسال شده به امضای ۱۵ نماینده مجلس رسیده است. در این نامه آمده است: «با عنایت به تصویب لوایح FATF  در دو مرحله در مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا بیم آن می‌رود که با عدم تصویب آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام در آینده نزدیک از این جهت در لیست سیاه FATF قرار گیرد».در ادامه نامه هم نوشته شده که «لذا استدعا داریم ترتیبی اتخاذ فرمایید که اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام در فرصت باقی‌مانده نسبت به تصویب دو لایحه CFT و پالرمو اقدام نمایند».

«عبدالرضا هاشم‌زایی»، عضو فراکسیون امید و از امضا‌کنندگان این نامه، گفت: «طبق قانون مجلس کنوانسیون‌های مرتبط با FATF را تصویب کرده است. بعد از ایراد شورای نگهبان نیز مجلس بر نظر خود پافشاری کرده و این لوایح به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است. مجمع تشخیص طبق قانون یک وظیفه دارد. یا باید نظر مجلس را تأیید کند یا رأی به سود شورای نگهبان بدهد. نمی‌تواند مصوبه را نگه دارد و هیچ اظهارنظری نکند». هاشم‌زایی در ادامه به مواضع مقامات دولتی درباره مختل‌شدن مراودات مالی اشاره کرد: «امروز در شرایطی که تحت تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا هستیم حتی کشور‌هایی که هنوز به صورت نیم‌بند با ما کار می‌کنند، اعلام کردند که در صورت ورود به لیست سیاه هیچ سازمان و بانکی قادر به همکاری با ایران نیست».

«قاسم میرزایی‌نیکو»، دیگر امضاکننده این نامه، هم تأکید می‌کند شش مورد مطرح‌شده در این نامه بخشی از مشکلاتی است که نپیوستن به FATF به وجود می‌آورد؛ از جمله مشکلاتی که در این نامه ذکر شده «در لیست سیاه قرارگرفتن کشور و انسداد کلیه حساب‌های بانک‌های ایرانی در خارج کشور، مورد اتهام قرارگرفتن کشور به جرم پول‌شویی و افزایش نظارت و کنترل سخت و عدم فعالیت مالی و پولی در سطوح بین‌المللی و ازبین‌رفتن اعتماد جامعه بین‌الملل» است. نمایندگان در این نامه به «ایجاد التهاب در بازار ارز و بورس و کالا خصوصا در ایام انتخابات پیش‌رو» هم اشاره کردند.

او که عضو شورای مبارزه با پول‌شویی است، تأکید کرد در جلسات این شورا مقامات دولتی و قضائی و مجلس درباره تصویب این لوایح و لزوم پیوستن به FATF اتفاق نظر دارند. میرزایی‌نیکو ادامه داد: «اگر وارد لیست سیاه شویم، بازگشت از آن بسیار سخت و زمانبر است و مراودات بین‌المللی به شکلی گسترده مختل می‌شود. حتی هواپیما‌های ما در سیستم سوخت‌رسانی دچار مشکل می‌شوند و به طور کلی همه قرارداد‌های مالی تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد».

گروه ویژه اقدام مالی در آخرین اجلاس خود تا اواخر بهمن‌ماه سال جاری به ایران فرصت داده تا لوایح مرتبط را تصویب کند. با این همه، با نزدیک‌شدن به موعد مقرر، به نظر می‌رسد اظهارنظر‌های ضد و نقیض اعضای مجمع نیز افزایش پیدا کرده است. این همه در حالی است که برخی از کشورهایی که مخالفان لوایح چهارگانه برای کمک به آنان از قبول پذیرش و تایید مصوبات سر باز می زنند، خودشان اکنون عضو کارگروه اقدام مشترک هستند.عراق و لبنان از همان جمله کشورهایی هستند که بسیار پیش از ایران به FATF پیوسته اند و نظر کارشناسان نیز بر این باور است که پیوستن به این معاهدات راه گشا برای ارتباط بانک های ایران با جهان است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.