شاخص آلودگی هوا آن سوی خط قرمز

آلودگی هوا «مجمع تشخیص مصلحت نظام» را به همراه مدارس تعطیل کرد

فراز ـ شاخص آلودگی هوای تهران، دیروز در برخی از نقاط شهر از مرز کم سابقه 200 ، یعنی ناسالم برای همه گروه ها عبور کرد. در بعضی از کلانشهرها نیز این شاخص بین 150 تا 200 یعنی ناسالم برای همه رسید.بیشتر شهرهای کوچک و بزرگ خوزستان نیز آلودگی هوا در همین اندازه را تجربه کردند.در همدان و سردشت نیز وضعیت هوا به شاخص خطرناک 300 رسید.
تهران دیروز در حالی از مرز اخطار جدی هوای ناسالم گذشت که مدارس تمام هفته را تعطیل بودند. اما به نظر می رسد این بحران جدی که با بی توجهی چند دهه مدیریت شهری پدید آمده حالا به چنان نقطه خطرناکی رسیده است که باید تمام شهر را برای تعطیل شدن در وضعیت اضطرار آماده کرد.

در همین شرایط که وضعیت کاملا در تهران و بسیاری از کلان شهرهای کشور بحرانی ارزیابی می شود خبری که احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز داد ، دمیدن بر آتش خشم آنانی بود که برای روزهاست در شرایط اضطرار و آلودگی هوا باید بر سر کار خود حاضر می شدند.
احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص دیروز گفت که «همه اعضای مجمع تشخیص مصلحت بالای ۵۰ سال دارند و به دلیل نامساعد بودن هوا جلسات آن تعطیل شده است.»

اعضای مجمع بالای 50 سال هستند و حساس
به نظر می رسد این عضو محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام شاید تصور می کند تنها اعضای این مجتمع سن بالایی دارند یا از ریه هایشان استفاده می کنند و حتی برای مثال کارمندان خود مجمع تشخیص مصلحت نظام دچار مشکلات عدیده ریوی و حال بد از استنشاق هوای آلوده نمی شوند. موضوع وارونگی دما و ایستایی هوا در تهران و برخی دیگر از شهرهای کشور در ترکیب با مشکلات هرگز حل نشده حالا به نقطه بحران جدی رسیده است.
وارونگی دما و بحران پیش روی مردم
«وارونگی دما» یک پدیده زیستی و بی توجهی همیشکی به آن از کم کاری های مسولین شهری است. این موضوع که همیشه در زمستان با این شرایط مواجه هستیم اما تقریبا در همه دهه های گذشته هیچ فکری برای آن نشده است، مشت نمونه خروار مدیریت کشور است. مدیریتی که در آن تنها گذراندن زمان در لحظه مهم است و تقریبا هیچ راهکاری برای عبور از بحران های فصلی و مداوم اندیشیده نشده است.
«وارونگی دما» یا همان لفظ غلط «وارونگی هوا» زمانی رخ می دهد که لایه ای از هوای گرم بالای هوای سرد مجاورت کره زمین قرار می گیرد. درچنین شرایطی پایداری هوا ایجاد می شود و به جای آنکه با افزایش ارتفاع کاهش دما داشته باشیم تا چند صد متر از سطح زمین با افزایش ارتفاع افزایش دما خواهیم داشت.
وارونگي تشعشعي ممکن است وارونگي سطح زمين را ايجاد کند. در هنگام شب سطح زمین در اثر تشعشع سرد مي شود و چنانچه فرايند سرد شدن براي مدت کافي ادامه يابد هواي نزديک سطح زمين سردتر از جو بالاي آن مي شود.

در چنین شرایطی  وارونگي دمایی در نزديکي زمين گسترش مي يابد و در نتيجه در هواي آرام يا هنگام وزش باد خيلي ضعيف و کاهش تشعشع از سطح زمین فرايند سرد شدن به طرف بالا تا ارتفاع نسبتا کمي گسترش مي يابد که نوعی وارونگي کم عمق ايجاد مي شود. با وجود اين گاه دماي سطح زمين نيز پايين آمده و وارونگي کم عمق سطح زمين کاملا مشخص مي شود که در اين حالت آن را وارونگي قوی مي خوانند.وارونگی دمایی از اصلی ترین شاخص های هوا در فصل زمستان است. شاخصی که در تهران به وضوح در سال های اخیر، شهروندان با آن درگیر بوده اند اما به نظر می رسد مسولان شهری و کشوری هنوز چندان با این وضعیت مشکلی ندارند. راهکار آنان همیشه یک روش تکراری و همیشگی است و آن نیز تعطیلی مدارس و در نهایت زوج و فرد کردن مدارس بوده است.

مدارس و مجمع تشخیص مصلحت نظام تعطیل شد
شرایط جوی کشور در حالی وارد مرحله بحرانی شده است که تاکنون تنها به غیر از مدارس کشور «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تعطیل شده و شرایط پایدار فعلی برای حداقل دو روز آتی نیز پیش بینی می شود.
شاید زمان آن رسیده است که مسولان یکبار به وضعیت جان شهروندان توجه کنند. وضعیت تهران اکنون نه برای گروه و سن و شرایط خاصی که برای همه شهروندان به مرحله بحرانی و خطرناک رسیده است.
چشم انتظاری برای رسیدن باد و باران ، نه یک راهکار مدیریتی که تکیه به قضا و قدر الهی است. مردم رای داده اند ، دولت و شورا و شهرداری انتخاب کرده اند که در این شرایط به جای چشم به آسمان دوختن حداقل طرح و برنامه ای برای آینده ببینند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.