تداوم 10ساله تورم خوراکی‌ها

تورم مواد خوراکی در سال 98 از 55 درصد گذشت

درحالی تورم خوراکی‌ها در آذرماه امسال 55.7درصد اعلام شده که پاییز سال گذشته نیز قیمت یک سبد خوراکی فرضی، از ١٢قلم خوراکی اساسی در تهران، در مقایسه با یک دهه اخیر حاکی از 6برابر شدن هزینه‌های یک خانوار بود؛ رقمی که افزایش حدودا ۵۰۰درصدی را نشان می‌داد. حالا هم با آمار جدید منتشر شده، به‌نظر می‌رسد نرخ تورم غذایی همچون 10سال گذشته به شکل صعودی، ادامه دارد.

بررسی شاخص قیمت کالا و خدمات تفکیک شده هر استان نشان می‌دهد شاخص کل تورم برای خانوارها در آذرماه 98 نسبت به ماه قبل 3.2درصد افزایش داشته است. در این میان، استان آذربایجان‌غربی با ٦.٣درصد و استان کردستان با ١.٢درصد افزایش، بیشترین و کمترین نرخ تورم ماهانه را به خود اختصاص داده‌اند.

پس از آذربایجان‌غربی، ساکنان استان سیستان‌وبلوچستان و بوشهر هر کدام به‌ترتیب با 7/5 و 6/5درصد افزایش، بیشترین نرخ تورم ماهانه را تجربه کرده‌اند. بعد از کردستان نیز در خراسان‌جنوبی با 2/2درصد و قزوین با 4/2درصد افزایش، کمترین نرخ تورم ماهانه به ثبت رسیده است.

البته تهران هم فاصله چندانی با قزوین ندارد و با تورم ماهانه 5/2درصد، جزو استان‌هایی است که آذرماه را با کمترین نرخ تورم غذایی پشت سر گذاشته ‌است.

در آمار منتشر شده درباره شاخص قیمت کالا و خدمات تفکیک شده هر استان، درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل تورم نقطه به نقطه نیز برای خانوارهای کشور ٢٧.٨درصد اعلام شده است.

آنطور که این آمار نشان می‌دهد بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام با ٣٣.٩درصد و کمترین آن مربوط به استان کردستان با ٢٣.١درصد است.

همچنین این آمار حاکی از آن است که نرخ تورم 12ماهه منتهی به آذرماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به عدد ٤٠درصد رسیده است. بیشترین نرخ تورم 12ماهه مربوط به استان ایلام با ٤٨.٦درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با ٣٥.٢درصد است.

در بین آمار ثبت شده بیشترین نرخ تورم 12ماهه، پس از ایلام، لرستان و خراسان‌جنوبی به فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند. استان‌های فارس و اصفهان نیز پس از استان قم کمترین نرخ این تورم را به خود اختصاص داده‌اند.

این آمار و ارقام درحالی است که تورم 12ماهه این بخش برای کل کشور 55.7درصد است. کمترین تورم خوراکی‌ها با 45.4درصد برای استان زنجان و بالاترین رقم مربوط به استان بوشهر با 66درصد است.

همچنین نرخ تورم 12ماهه شاخص کالاهای غیرخوراکی و خدمات در کل کشور 33.4درصد گزارش شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.