شنبه سبز بازار بورس

فراز: شاخص کل بورس برای اولین روز هفته جاری، رشد چشمگیری داشته است به‌طوری‌که امروز شاخص بورس از ۳۶۱.۰۸۸ واحد در روز چهارشنبه به 367.633واحد در روز شنبه رسید. شاخص کل بورس تنها در یک روز ۶.۵۴۳ واحد رشد داشته است که رقم چشمگیری است. تعداد معاملات در بازار بورس امروز ۶۱۴.۶۰۲ ، ارزش معاملات ۳۰.۷۳۲.۱۳۹ میلیارد ریال، حجم معاملات ۵.۷۶۰.۶۱۳ میلیون سهم بوده است. شاخص کل هم‌وزن ۱۱۷.۱۶۵ واحد بوده که ۲.۸۶۷ واحد رشد داشته است. سهام تاثیرگذار بر روی شاخص بورس رمپنا، وغدیر، وبملت، شبندر، فولاد، پارسان و فملی بودند. در فرابورس نیز شاخص کل ۴.۷۷۴ واحد بوده که 111 واحد رشد داشته است. همچنین تعداد معاملات ۳۰۰.۹۹۰، ارزش معاملات ۱۴.۱۱۳.۳۳۷ میلیارد ریال، حجم معاملات ۱.۶۱۹.۷۵ میلیون سهم بوده است. سهام تاثیرگذار بر فرابورس نیز مارون، کگهر، ذوب، بجهرم، کوثر، مادیرا و شراز بوده‌اند.

رشد شرکت‌های بزرگ، دلیل رشد شاخص

همایون دارابی، کارشناس بورس به فراز گفت:‌ دلیل رشد چشمگیر شاخص کل بورس برای امروز، شرایط مناسب مالی و رشد شرکت‌های بزرگ بازار است. سهامی مانند مپنا، وغدیر، بانک ملت، پارسیان، مس شاخص را بالا بردند. او افزود: رشد نمادهای بزرگ به دلیل گزارش‌های مالی مربوط به گزارش‌های مالی شرکت‌ها در آذرماه بوده است. گزارش فروش شرکت‌ها نیز به‌زودی در حال انتشار است که بسیاری از آن‌ها رشد شرکت‌ها را نشان می‌دهند. دارابی در ادامه گفت:‌ به‌طورکلی فضای اقتصادی کشور به‌گونه‌ای است که رشد بازار بورس را به همراه دارد. در کنار آن آرامش اقتصادی و مسائل سیاسی نیز منجر به رشد هرچه بیشتر بازار بورس شده‌اند. اکنون اقتصاد جهانی نیز در تعطیلات به سر می‌برد و رایزنی‌های سیاسی مناسبی با برخی کشورها به‌منظور لغو تحریم‌ها در جریان است که همگی این موارد تاثیر مثبتی بر روی بورس برجای گذاشته‌اند.

لغو تحریم‌ها به ضرر بورس نیست

او در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود لغو تحریم‌ها تاثیر منفی بر روی بازار بورس برجای می‌گذارد گفت: این ادعا اصلا درست نیست، بسیاری از شرکت‌ها در صورت برداشته شدن تحریم‌ها به رشد اقتصادی مثبت می‌رسند و عملکرد بسیار بهتری خواهند داشت. به‌طورکلی شرکت‌هایی که حتی در دوران تحریم‌ها نیز رشد داشته‌اند،‌در صورت برداشته شدن تحریم‌ها رشد بسیار بیشتری خواهند داشت. به همین دلیل ممکن است بازار بورس مدتی دچار سکون شود اما با برداشته شدن تحریم‌ها، رشد اقتصادی و افزایش مبادلات اقتصادی و تجارت‌های داخلی و خارجی را شاهد خواهیم بود و همین امر عملکرد مثبت بازار بورس را به همراه خواهد داشت. از سویی دیگر این هراس که در صورت برداشته شدن تحریم‌ها شاخص بورس سقوط می‌کند نیز اشتباه است.
دارابی تاکید کرد: اکنون فشارهای بسیاری برای صادرات روی شرکت‌ها وجود دارد و اگر این فشارها کاسته شوند جهش صادرات محصولات شرکت‌های داخلی و کاهش هزینه‌ها را شاهد خواهیم بود که منجر به افزایش ارزش سهام شرکت‌های کشورمان می‌شود.

او در رابطه با پیش‌بینی وضعیت بازار بورس گفت: منتظر گزارش‌های شرکت‌ها هستیم. پس از گزارش‌های مالی منتشرشده در آذرماه، گزارش عملکرد سه‌ماهه و سود و زیان در فصل پاییز منتشر می‌شود و وضعیت منتظر گزارش‌ها هستیم بعد از آذرماه وضعیت EPSشرکت‌ها منتشر می‌شوند. در حال حاضر شرکت‌های بزرگ کشور عهده‌دار تحولات شاخص هستند و امیدواریم رشد بازار بورس و ارزش سهام ادامه‌دار باشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.