چشمک سبز بورس به سرمایه گذاران

شاخص بورس همچنان در حال صعود است.

شاخص کل بورس امروز  به ۳۶۹.۷۱۹ رسید و ۲.۰۸۹ واحد  معادل ۰.۵۷ درصد رشد داشته است. تعداد معاملات در بازار بورس امروز ۶۶۴.۷۵۳، ارزش معاملات ۳۴.۲۲۹.۶۸ میلیارد ریال، حجم معاملات ۵.۹۹۵.۹۱۵ میلیون سهم بوده است. شاخص کل هموزن ۱۱۸.۱۵۹.۷۳ بود که با ۹۹۳.۶۹ واحد رشد همراه بوده است.

شاخص کل فرابورس ۴.۸۲۳ واحد بوده که ۴۹ واحد معادل ۱.۰۳ درصد رشد داشته است. تعداد معاملات در این بازار ۳۲۹.۶۶۴، ارزش معاملات ۱۵.۱۴۰.۸۰۷ میلیارد ریال و حجم معاملات ۱.۸۹۹.۰۷۶ میلیون سهم بوده است. رشد روزافزون شاخص بورس از یکسو این نگرانی را در میان فعالان بازار بورس ایجادکرده است که این رشد چه زمانی با ریزش یا اصلاح همراه خواهد بود؟ کارشناسان پیش بینی می کنند اگر ریزش یا اصلاحی در کار باشد بهمن ماه رخ می دهد. دلیل این رشد نیز لایحه بودجه سال آتی است که هم بیانگر تورم ۳۵ درصدی و هم کسری بودجه دولت در سال آینده است.

لایحه بودجه تورم ۳۵ درصدی را نشان می دهد

کارشناسان معتقدند دلیل رشد شاخص کل بازار بورس، تورم سال آینده و لایجه بودجه دولت است که هم بیانگر کسری بودجه و هم تورم ۳۵ درصدی در سال آینده است.

علی حیدری کارشناس بازار سرمایه به فراز گفت: متاسفانه در ایران چیزی به نام بورس که در دنیا مرسوم است نداریم. این امر دلایل علمی دارد، بازار بورس متشکل از بازارهای همسو مانند بازار ارز، بازار کالا و بازار شفاف است.

او افزود:«ما یک بازار داریم و آنهم بازار سهام است که با مدیریت شدید کنترل قیمت رخ می دهد و این بازار سهام که اکنون وجود دارد شبیه بازار حراجی است و یک پایه قیمتی دارد و اگر در قیمت کم بخرید و گران بفروشید سود خواهید کرد. به هرروی ایران استاندارد بازار سهام را ندارد.»

حیدری درباره دلایل رشد روزافزون بازار سرمایه بیان کرد: «دلایل رشد بورس، پیش خور کردن تورم سال ۱۳۹۹ است. دولت محترم با بودجه ای که اعلام کرده است دو امر را ثابت کرده است؛ نخست آنکه با کسری شدید بودجه مواجه خواهیم بود، دوم اینکه حداقل ۳۵ درصد تورم پایه خواهیم داشت. همین امر موجب شده رشد روزافزون بورس را شاهد باشیم.»

او گفت: «شرکت های فعال در بورس اعم از خدماتی یا کارخانه حتی اگر هیچ کار اقتصادی انجام ندهند، صورت های مالی شان با افزایش مالی ناشی از افزایش تورم خواهد بود. با وجود تورم هم کالا گران خواهد شد، هم قیمت زمین افزایش خواهد داشت و هم قیمت خدمات رشد می کند.»

حیدری افزود: «این رشد شاخص کل تا زمانی که بانک مرکزی مداخله کند و سیگنالی در مورد تورم ارائه دهد ادامه پیدا می کند و اواسط بهمن ماه شاخص کل رشد می کند.» او در رابطه با رشد شاخص کل تاکید کرد:‌«این شاخص تا شب عید نوروز حداقل ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت.»

در حالی که در ماه گذشته بورس روند پرنوسانی را دنبال می کرد ، اکنون به نظر می رسد این روند صعودی حداقل تا پایان ماه نیز ادامه خواهد یافت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.