لنگی دولت در آمایش خانوارهای کم‌درآمد

درحالی امشب دومین مرحله از کمک‌های معیشتی واریز می‌شود که ۴۱۹هزار خانوار به جمع قبلی‌ها اضافه شده‌اند. آشفتگی سیستم‌های دولتی در شناسایی جامعه هدف موجب شد تا در مرحله نخست بسیاری از خانوار دهک‌های پایین از دریافت این مبلغ، جا بمانند؛ موضوعی که معصومه آقاپورعلیشاهی، عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با «فراز»، دلیل آن را نبود مرکز آمایش صحیح اطلاعاتی در ایران اعلام می‌کند.
24 آبان امسال قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌بندی ۱۵۰۰تومان و هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان شد که دولت تصمیم گرفت برای افزایش 50درصدی بنزین سهمیه‌بندی و افزایش 200درصدی بنزین آزاد، طرح حمایت معیشتی از ۱۹میلیون خانوار را در دستورکار قرار دهد. این تصمیم دولت درحالی اجرایی شد که ماه گذشته اولین دور واریز کمک‌های حمایت در سه مرحله انجام شد و هر بار ۲۰میلیون نفر مشمول شدند، افراد با سطح درآمد مختلف منتظر دریافت آن بودند که در نهایت با واریز مرحله سوم در دوم آذرماه، مشخص شد در بین خانوارهایی که دریافتی نداشته‌اند، افرادی هستند که سطح درآمدی آنها حتی در حد معیارهای حذف یارانه نقدی نیست.
خانوارهایی که در مرحله اول جا ماندند
این درحالی است که از شهریورماه غربالگری یارانه‌بگیران از سوی دولت به مرحله اجرا درآمد که در آن افراد دارای ملک مسکونی، خودروهای با قیمت بالا و گردش مالی میلیاردی در سال یا معاملات بالای سهام مشمول حذف یارانه شدند و آنچه دولت اعلام کرد نشان از این داشت که سه دهک بالای درآمدی را حذف می‌کند.
آذرماه سال جاری، در شرایطی این ۶۰میلیون نفر از بین ۷۸میلیون نفر یارانه‌بگیر انتخاب شدند که گزارش برخی خانوارها نشان داد آنها همچنان یارانه نقدی دریافت می‌کنند اما کمک حمایتی را نگرفته‌اند، این درحالی است که در مواردی نه‌تنها ملک و خودرویی به نام خود ندارند که گردش مالی آنها نیز بالا نیست؛ خانواری که دقیقا جامعه هدف باید شناخته می‌شدند اما مشمول دریافت نشده بودند.
اطلاعات خانوار به هم لینک نیست
یک عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس درباره این ناهماهنگی معتقد است: «نظام آماری کشور به‌گونه‌ای نیست که اطلاعات خانوار در نهادهای مختلف به هم لینک باشند برای همین در اجرای چنین طرح‌هایی ضریب خطا بالاست.»
آقاپورعلیشاهی از جمله نمایندگانی است که با افزایش قیمت بنزین مخالف است. به گفته او «بارها به رییس‌جمهوری گفته‌ام و مجلس نیز در این مورد اتفاق‌نظر دارد که بنزین با قیمت 1500تومان، تک‌نرخی و طرح کمک‌معیشتی هم حذف شود.»
تصمیمی به بهای ایجاد فاصله در نظام
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه طرح تک‌نرخی شدن قیمت بنزین پس از بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق، هفته آینده در صحن مطرح خواهد شد، می‌گوید: «پرسش‌هایی که همچنان بی‌پاسخ مانده این است که افزایش قیمت این حامل انرژی به چه قیمت؟ با توجه به فاصله ایجاد شده در نظام و مسوولان آیا این تصمیم واقعا ارزشش را داشت؟»
به اعتقاد این عضو فراکسیون امید مجلس «طرح کمک معیشتی و به‌طور کلی پرداخت نقدی این دسته از کمک‌ها موجب ایجاد نابه‌سامانی اقتصادی در کشور می‌شود به‌دنبال آن حجم نقدینگی افزایش می‌یابد چراکه تولید ناخالص داخلی افزایش پیدا نمی‌کند بنابراین پس از دو سه ماه نرخ تورم بالا می‌رود. از همه این‌ها که بگذریم شناسایی خانوارهای دهک پایین خودش حکایتی است و آشفتگی در واریز کمک در مرحله اول بیانگر همین ناتوانی کشور در پیدا کردن جامعه هدف بود.»
ارایه کارت‌های انرژی به خانوار
پیشنهاد آقاپورعلیشاهی این است که «کمک‌معیشتی در قالب ارایه کارت‌های انرژی به خانوارهای کم‌درآمد تعلق بگیرد تا از این راه بتوانند هزینه‌های آب، برق، گاز و بنزین خودروی خود را بپردازند.»
تغییر مسیر فعلی دولت در افزایش قیمت بنزین و پرداخت کمک‌معیشتی به خانوارها به اعتقاد این عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی از نگاهی به آمار جرم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به گفته او «نرخ ارتکاب جرم در آذرماه امسال در مقایسه با آذرماه سال گذشته 4/5برابر رشد داشته که نشان‌دهنده تورم افسارگسیخته و مشکلات اقتصادی جامعه است بنابراین افزایش سه برابری قیمت بنزین که به تورم دامن می‌زند تصمیم درستی نبوده است.»
با همه این اظهارنظرها، این تصمیم دولت اجرا و در نتیجه این افزایش قیمت، منابعی برای دولت ایجاد شده که برآورد می‌شود در هر ماه حدود ۲۵۰۰میلیارد تومان و در سال تا ۳۰هزار میلیارد تومان باشد؛ از این‌رو طبق تصمیمات اخذ شده قرار بر این است این مبلغ در قالب کمک‌های معیشتی هرماه به حساب گروه‌های هدف واریز شود. برآوردی که بنا به گفته آقاپورعلیشاهی «هنوز از سوی دیوان محاسبات به مجلس گزارشی داده نشده است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.