بانک ها در برزخ

وضعیت  FATF نامشخص تر از همیشه است

به پایان مهلت FATF به ایران نزدیک می شویم و دولایجه از لوایح چهارگانه مربوط به FATF در وضعیت لاتکلیفی قرار دارند. این امر موجب شده نگرانی ها درباره قرار گرفتن مجدد ایران در لیست سیاه FATF افزایش یابد. به طور کلی در شرایطی که در حال جنگ اقتصادی هستیم قرار گرفتن در لیست سیاه به نفعمان نیست. با اقدامات کنونی آمریکا در صادرات نفتی با مشکلات بسیاری مواجه هستیم، اگر در لیست سیاه قرار بگیریم دیگر قادر به فروش محصولات غیرنفتی به دیگر کشورها نیز نخواهیم بود.مهم ترین ادعایی که از سوی مخالفان عملیاتی شدن FATF مطرح می شود بحث مربوط به امکان رصد کردن تراکنش های مالی ایران و راههای دور زدن تحریم ها است. این در حالی است که اگر ایران در لیست سیاه قرار بگیرد ممکن است حتی چین و روسیه به عنوان شرکای تجاری کشورمان نیز مبادلات تجاری و مالی خود را با ایران قطع کنند. بنابراین تبعات منفی قرار گرفتن در لیست سیاه بسیار بیشتر است.متاسفانه ایران در صورت قرار گرفتن در لیست سیاه تا ده سال حق درخواست بازنگری برای خروج از لیست را نخواهد داشت.

اگر در لیست سیاه بودیم، برجام هم سودی نداشت

از سویی دیگر دلیل سودمندبودن برجام این بود که مهلت 10 ساله تمام شده بود و از لیست سیاه خارج شده بودیم. اگر غیر از این بود برجام هیچ نفعی برای کشورمان نداشت. بنابراین اگر مجددا وارد لیست سیاه شویم، در صورت اجرای کامل برجام هم ما سودی از آن نمی بریم.همین اندک کورسوی امید ایران برای استفاده از منفعت برجام به ناامیدی مطلق تبدیل می شود و دیگر دلیلی برای ماندن ایران در برجام عملا نخواهد بود. با فرض عدم تصویب دولایحه پالرمو ، در شرایطی که حتی چین و روسیه نیز ابراز نگرانی کرده اند، در صورت قرار گرفتن مجدد ایران در فهرست سیاه FATF دیگر تراکنش مالی وجود نخواهد داشت که رصد شود.

نه خداوند رعیت، نه غلام شهریارم

یکی از دلایلی که عده ای با پیوستن ایران به FATF مخالفت می کنند آن است که کانالهای حمایت های ایران از کشورهای معرروف به محور مقاومت مسدود می شود. این در حالی است که حتی سوریه، لبنان، عراق و یمن نیز در لیست سیاه FATF نیستند.

از سویی دیگر به دلیل تحریم ها تاکنون هم از طریق شبکه های بانکی از کشورهای یادشده حمایت نمی شده که اکنون نگران محدودیت در حمایت مالی از کشورهای محور مقاومت از طریق شبکه های بانکی باشیم.

 بررسی FATF همچنان در دستور کار مجمع است

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر شهادت سردار سلیمانی بر روند بررسی پیوستن به گروه اقدام مالی گفت: «هنوز چیزی اعلام نشده و از نظر قانونی، پیوستن به FATF از دستور کار خارج نشده است.»

فرهاد دژپسند در با اشاره به وضعیت پیوستن به گروه اقدام مالی ویژه (FATF) گفت: «اکنون دو لایحه قانونی پیشنهادی دولت یعنی پالرمو و CFT  که به تصویب مجلس رسیده در دستور کار مجمع قرار دارد.»

او افزود:«این نهاد ادعای مقابله با تامین مالی تروریسم را دارد، در حالی که امروز می‌بینیم رییس جمهوری یک کشور با بودجه دولتی دست به ترور زده و تروریسم دولتی را شاهدیم.»

وزیر اقتصاد تاکید کرد:«باید همه نهادها از جمله FATF به این اتفاق اعتراض کند، چرا که تروریسم دولتی منشا بسیاری از فجایع خواهد بود و این کار بر خلاف قوانین حقوقی و بین‌المللی است.»

او ادامه داد:«بنابر این اگر قرار است اصلاحی در دستور کار هیات امنا قرار گیرد، تا زمان اصلاح نهایی این موضوع به ستاد تسهیل دبیرخانه شورای گفت‌وگو موکول می‌شود تا موضوع را به وزارت صنعت منتقل کند.»

به گفته وزیر اقتصاد ستاد تسهیل در آنجا فرصت و تنفسی را معین می‌کند تا در رابطه با آن هیات امنای صندوق تصمیم بگیرند.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.