تاخت و تاز طلا در بازارهای جهانی

ارزش جهانی دلار همچنان در حال کاهش و در ایران بر مدار ثبات باقی مانده است

در واکنش به حملات موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در «عین‌الاسد» قیمت دلار در صرافی‌ها امروز نسبت به دیروز  ۰.۰۴ درصد افزایش یافت و به ۱۳ هزار و ۳۸۰ تومان رسید. اگرچه انتظار می رفت با تشدید تنش‌ها دلار در بازار ایران با جهش روبه‌رو شود اما قیمت دلار تنها اندکی افزایش یافت.  با این حال طلا و سکه هم‌گام با طلای جهان به روند افزایشی قیمت خود ادامه دادند. قیمت طلای ۱۸ عیار/ ۷۴۰ که دیروز به ۴۹۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده بود امروز با ۱.۳ درصد رشد به۵۰۶ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. سکه امامی نیز با رشد ۱.۸۷ درصدی نسبت به دیروز به پنج میلیون و ۲۲۹ هزار تومان رسید.

افزایش کم‌شتاب قیمت ارز

روز جمعه با ترور شهید سردار قاسم سلیمانی تنش میان ایران و آمریکا به بالاترین سطح خود رسید. بامداد امروز با حملات موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های آمریکا در عین‌الاسد و اربیل، التهاب بازارهای جهانی را افزایش داد وشاخص‌های بورس‌های آسیایی افت شدیدی را تجربه کردند. اگرچه پیش‌بینی می‌شد پس از حمله موشکی بامداد امروز قیمت دلار با جهش روبه‌رو شود اما افزایش قیمت دلار چندان محسوس نبود. روز پنج‌شنبه و پیش از ترور قاسم سلیمانی و افزایش تنش‌ها قیمت دلار ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان بود و امروز به ۱۳ هزار و ۳۸۰ تومان رسید، یعنی در این مدت ۳.۳ درصد قیمت دلار افزایش یافته است. این افزایش قیمت دلار در بازار ایران در حالی است که شاخص دلار در بازار جهانی به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

افت شاخص دلار

به گزارش رویترز شاخص دلار امروز با افزایش تمایل سرمایه‌گذاران به خرید ارزهای امن نسبت به روز قبل خود در سطح پایین‌تری قرار گرفت. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با کاهش ۰.۴۷ درصدی نسبت به روز قبل ودر سطح ۹۶.۶۵۵ واحد قرار گرفت.

در معاملات امروز نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۳۰۶ دلار اعلام شد. در آخرین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۲۳ دلار مبادله شد. یورو نیز پس از دو صعود متوالی در برابر دلار نزولی شد و به ۱.۱۱۵ دلار رسید. همچنین هر دلار آمریکا به ۱.۲۹۸۶ دلار کانادا کاهش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۵۱۳ دلار سنگاپور مبادله شد.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۱ درصد کاهش به ۱۰۸.۳۲۰۷ ین رسید که پایین‌ترین نرخ برابری دلار در مقابل ارز ژاپنی طی سه ماه اخیر محسوب می شود. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۵۵۷ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۴۴۲ یوان چین اعلام شد.

به گزارش رویترز یوکیو ایشیزوکی، استراتژیست ارشد ارزی در موسسه « دایوا سکیوریتیز» گفت: «معامله‌گران بسیار ریسک گریز شده‌اند و این مساله تقاضا برای خرید ین و فرانک را افزایش داده است. در واکنش به تحولات خاورمیانه، دلار ضعیف شده است و باید ببینیم در ادامه اوضاع چه طور پیش خواهد رفت».

افزایش سکه و طلا در ایران هم‌گام با افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی

بازار سکه و طلا این روزها التهاب بیشتری نسبت به بازار ارز تجربه می‌کند. امروز سکه امامی روند افزایشی چند روز اخیر را ادامه داد. امروز سکه امامی با رشد ۱.۸۷ درصدی به ۵ میلیون و ۲۲۹ هزار تومان رسید.  مانند روز قبل رشد قیمت را تجربه کرد. سکه امامی که روز قبل تا پنج میلیون و  ۱۳۱ هزار تومان رسیده بود امروز با رشد ۱.۸۷ درصدی به پنج میلیون و۲۲۹ هزار تومان رسید.

امروز هر گرم طلای ۲۴ عیار نیز مانند روز قبل رشد قیمت را تجربه کرد. هر گرم طلا ۲۴ عیار که روز قبل تا ۶۷۵ هزار و ۴۰۰تومان رسیده بود امروز با رشد ۱.۳ درصدی به ۶۸۴ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. طلای ۱۸ عیار/۷۴۰ نیز مانند روزهای قبل افزایش قیمت داشت. طلای ۱۸ عیار/۷۴۰ که روز قبل تا ۴۹۹ هزار  و ۸۰۰ تومان رسیده بود امروز با ۱.۳ درصد رشد به ۵۰۶ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

افزایش بهای طلا محدود به بازار ایران نبود و در بازارهای جهانی نیز قیمت طلا افزایش یافته است. بهای هر انس طلا در بازارهای جهانی در پی حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق با ۳۷ دلار افزایش به ۱۶۰۵ دلار و ۶۵ سنت درهرانس افزایش یافت.

بازار جهانی طلا در واکنش به این موضوع با افزایش قابل توجه قیمت مواجه شد و قیمت این فلز گرانبها به بالاترین قیمت از آوریل ۲۰۱۳ تاکنون رسید. بازار جهانی طلا معاملات امروز خود را با قیمت ۱۵۷۱ دلار و ۸ سنت شروع کرده بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.