تنش در تزانزیت هوایی

یک هواپیمای بوئینگ737_800 هواپیمایی اکراین صبح امروز سقوط کرد

امروز صبح یک هواپیمای مسافربری در ایران سقوط کرد و مسافران آن کشته شدند. ایران بستر حوادث است، این روزها هرروز صبح با شنیدن اخبار ناگوار بیدار می شویم یا اینکه از هراس خبرهای بد شب ها خواب به چشمان مان نمی آید.

حوالی ساعت شش امروز بود که یک دستگاه هواپیمای ۷۳۷ تنها 6 دقیقه بعد از بلندشدن از باند فرودگاه امام خمینی(ره) با ۱۷۶ خدمه و مسافر در محدوده شاهد شهر سقوط کرد.

«مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس کشور با تایید این خبر گفت:« ۲۲ دستگاه آمبولانس و ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس از سوی اورژانس به محل سقوط این هواپیما اعزام شده‌ است. مرتضی سلیمی رییس سازمان امداد  ونجات هلال احمر نیز اعلام کرد که ۶۰ تیم عملیاتی و دو بالگرد هم  از سوی سازمان امداد و نجات به محل اعزام شده‌است.تمامی مسافران این هواپیما جان خود را از دست دادند. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از پیدا شدن یکی از جعبه‌های سیاه هواپیمای ۷۳۷ اوکراینی که حوالی ۶ صبح امروز در حوالی تهران سقوط کرد، خبر داد.»

درحالی که سازمان هواپیمایی کشوری مدل هواپیمای سقوط کرده اوکراینی در نزدیکی تهران را ۷۳۷-۸۰۰ ذکر کرده، وبسایت این خط هوایی اوکراینی مدل هواهای درحال پرواز خود را ۷۳۷NG اعلام کرده که نامی است که به مدل ارتقا یافته ۷۳۷-۸۰۰ اختصاص دارد.

این هواپیما متعلق به هواپیمایی اوکراین اینترنشنال (Ukraine International) بوده است.خبرها حاکی از آن است که هواپیمای اوکراینی در منطقه خالی از سکنه و زمین  کشاورزی سقوط کرده است و به خانه‌های اطراف محل خسارتی وارد نشده است.

۱۷۶ نفر کشته شدند

محمد تقی‌زاده معاون عمرانی استانداری تهران به ایسنا، گفت: در این حادثه ۱۷۶ سرنشین هواپیما جان باختند که از این تعداد ۹ نفر خدمه هواپیما و مابقی مسافرین هواپیما بودند. به این ترتیب ۷۰ نفر مرد، ۸۱ زن، ۱۵ بچه و یک نوازد در این حادثه جان باختند.بر اساس خبر اعلام شده از سوی خبرگزاری فارس، ١٤٧ تن از مسافران ایرانی، ١٢ تن شهروند افغانستان، ٤ نفر شهروند سوئد، ٢ نفر شهروند اوکراین و ٢ نفر شهروند کانادا بودند. این پرواز ٩ خدمه داشت. ٧٠ نفر از قربانیان مرد، ٨١ نفر زن، ١٥ نفر کودک و یک نفر نوزاد بوده است.

گفتنی است ۱۳ دانشجوی رتبه‌دار و نخبه که مسافر این هواپیما بودند نیز جان باختند.

حادثه تروریستی نبوده است

سفارت اوکراین در تهران اخبار مبتنی بر اصابت موشک یا تروریستی بودن حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ایرلاین اوکراینی در تهران را تکذیب و اعلام کرد که این اتفاق تنها به علت نقص موتور هواپیما رخ داده است. گزارش های منتشر شده در آسوشیتد پرس حاکی از آن است که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز ضمن تسیلت و همدردی با خانواده جان باختگان این حادثه ناگوار، بلافاصله برنامه سفر خود را به عمان لغو کرد و به منظور پیگیری مسائل مربوط به سقوط هواپیما در کیف، پایتخت این کشور، باقی ماند.

احراز هویت ۳ روز تا یک هفته طول می کشد

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد که فرآیند شناسایی هویت جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی حدود سه روز تا یک هفته به طول خواهد انجامید.حامد نائیجی به ایسنا، با بیان اینکه برای شناسایی اجساد ممکن است نیاز به اخذ آزمایش از خانواده جانباختگان باشد، افزود: در این خصوص در صورتی که نیاز به انجام آزمایش باشد با شناسایی خانواده‌ها نسبت به انجام آزمایش از آنان در مراکز پزشکی قانونی استان محل سکونت شان اقدام خواهیم کرد و نیازی به حضور این خانواده‌ها در تهران نیست.

مشکل از هواپیمای بوئینگ است

با سقوط یک فروند هواپیمای بوئینگ متعلق به ایرلاین اوکراینی در حوالی تهران، این سومین باری است که در طول یک سال گذشته یک هواپیمای بوئینگ تنها دقایقی بعد از پرواز سقوط می کند چراکه دو فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس به فاصله کمتر از شش ماه در سال گذشته سقوط کردند و بالغ بر ۳۰۰ نفر از مسافران و خدمه پروازی آنها جان باختند. بعد از این حوادث ناگوار که شباهت های زیادی به یکدیگر داشتند، تمامی ایرلاین‌های فعال در جهان پرواز این مدل از هواپیما را در خطوط پروازی خود ممنوع و متوقف اعلام کردند تا نتایج سازمان هوانوردی فدرال آمریکا و سایر موسسات مربوطه در خصوص نقص نرم افزاری و سایر مشکلات ایمنی آن معلوم و مشخص شود. پس از آن اخباری مبنی بر توقف موقت تولید این نوع خاص از هواپیما توسط شرکت بوئینگ آمریکا در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر شد.

چونکه تقدیر چنین است چه تدبیر کنم

کارشناسان معتقدند سقوط هواپیمای اوکراین صرفا بر اثر نقص فنی بوده و هیچ تاثیری برروی آسمان امن ایران برجای نخواهد گذاشت. از سویی دیگر خط هوایی اوکراین هم مقصر این اتفاق نبوده است. در واقع این حادثه به حدی اتفاقی بوده که می توان گفت تقدیر بوده است.

«آرمان بیات»، کارشناس هوایی به فراز گفت:«این هواپیما اوکراینی نبود بلکه بوئینگ ۷۳۷ بود. ربطی به اوکراین هم ندارد، اپراتور خط هوایی این هواپیما اوکراینی بود و یکی از معتبرترین اپراتورها بود.»

او تاکید کرد:‌«ابعاد این حادثه هنوز مشخص نیست. تنها چیزی که معلوم است این است که موتور هواپیما آتش گرفته است.»

حادثه به دلیل نقص فنی رخ داده است

بیات گفت:«مساله در رابطه با مشکلات فنی است. در دستورالعمل عملیاتی عنوان شده است که یک اتفاقی رخ داده و مشکلات بسیاری در پی آن رخ داده اند. در حین انفجار احتمالا موتور از بدنه جدا شده و به بال هواپیما برخورد کرده است.»

او تاکید کرد:«این مساله ربطی به آسمان امن ایران ندارد و مسئول چنین حادثه ای ایران نیست. حادثه رخ داده هیچ تاثیری روی آسمان امن ایران ندارد و مسئولیت آن نیز بر گردن ایران نیست. حتی مسئولیت این امر به خطوط هوایی اوکراین هم نیست چراکه دلیل سقوط نقص فنی بوده است.»

خط هوایی اوکراین استاندارد است

این کارشناس هوایی تاکید کرد:‌ «خط هوایی اوکراین استاندارد بوده و بر اساس استانداردهای جهانی ایکائو فعالیت می کرده است به همین روی این خط هوایی نه خطرناک است و نه مشکل آفرین. در حادثه رخ داده نیز مقصر نیست.»

او گفت: «هراس مسافران از خطوط هوایی بی مورد است چراکه خطوط هوایی بین المللی همگی استاندارد و ایمن هستند. با اینهمه حادثه برای هر پروازی ممکن است رخ دهد،‌آنهم در اثر اختلال فنی.»

تاثیر حوادث منطقه بر ترانزیت آسمان ایران

بیات در رابطه با تاثیر ترور و شهادت سرلشکر سردار حاج قاسم سلیمانی بر روی ترانزیت هوایی ایران بیان کرد: ‌« نمی توانیم بگوییم بی تاثیر بوده اما تاثیر آن به مرور زمان مشخص می شود و اکنون معلوم نیست. مهم ترین مساله لابی سیاسی است. با اینهمه امنیت و ایمنی فضایی کشور چیزی نیست که تحت الشعاع قرار بگیرد.»

او تاکید کرد:‌«از سویی دیگر مباحث سیاسی بین المللی نیز بسیار در ترانزیت هوایی تاثیرگذار است. ایران و عراق کشورهای همسایه هستند و بزرگترین فضاهای عبوری برای حاشیه خلیج فارس به شمار می روند. به همین روی این امر بسیار شوک آور است. از سویی دیگر تمام پروازهای غربی، شمال غربی، اروپایی و آمریکایی از آسمان ایران و عراق عبور می کنند.»

بیات افزود:«این امر موجب می شود خطوط هوایی کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز دچار مشکل شوند چراکه هواپیماهای این خطوط هم از آسمان ایران رد می شوند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.