آرامش طلا و اسکان نفت

قیمت طلا و نفت در بازارهای جهانی بررسی شد

در هفته‌ای که گذشت پس از ترور شهید سردار قاسم سلیمانی و به‌دنبال آن حمله موشکی سپاه پاسداران به دو پایگاه نظامی آمریکا در عراق بازارهای جهانی ارز، طلا و نفت تحت تاثیر قرار گرفتند. افزایش تنش‌ها در خاورمیانه منجر به جهش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی و کاهش نرخ برابری دلار در برابر دیگر ارزها شد. با این حال پس از تصمیم آمریکا مبنی بر اجتناب از پاسخ نظامی به حمله موشکی سپاه پاسداران و کاهش تنش‌ها در خاورمیانه التهاب بازارها فروکش کرده است.

توقف درخشش طلا

پس از کاهش تنش‌ها در خاورمیانه و خودداری آمریکا از واکنش به حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد تب افزایش قیمت طلا در معاملات بازار جهانی فروش کرد. روند کاهش بهای طلا در معاملات بازار جهانی از روز پنج‌شنبه آغاز شد و در معاملات جمعه نیز ادامه یافت. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جمعه  بازار سنگاپور ۰.۳ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۵۴۷ دلار و ۵۵ سنت رسید.

در بازار معاملات روز جمعه آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۳ درصد کاهش، ۱۵۴۹ دلار و ۲۰ سنت معامله شد. معاملات این بازار روز پنج شنبه با حدود شش دلار کاهش قیمت بسته شده بود.

بهای معاملات طلا از ابتدای هفته جاری تا روز جمعه ۰.۲ درصد کاهش داشته که بزرگترین کاهش هفتگی از هفته منتهی به ششم دسامبر است. در این بین بازارهای سهام جهان پس از اظهارات دونالد ترامپ که حاکی از کاهش تنش‌ها در خاورمیانه بود، صعود کردند.

به گزارش رویترز ، «استفن اینس»، استراتژیست بازار در شرکت اکسی تریدر، بازار طلا تحت تاثیر ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، دلار قوی‌تر و صعود بازارهای سهام قرار دارد. علاوه بر اظهارات اخیر رییس جمهوری آمریکا، کنگره آمریکا هم قانونی را برای کاهش اختیارات اجرایی ترامپ علیه ایران تصویب کرده که از تنش‌ها در خاورمیانه کاسته است.

طلا که در شرایط ابهامات سیاسی و  اقتصادی به پناهگاه مطمئن دارایی تبدیل می‌شود، روز چهارشنبه در واکنش به پاسخ کوبنده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به حمله تروریستی آمریکا، حداکثر ۲.۴ درصد صعود کرده و از مرز ۱۶۰۰ دلار عبور کرده بود. عاملی که رشد قیمت طلا را محدود کرد، رشد ارزش دلار بود که در مسیر ثبت بزرگترین رشد هفتگی در دو ماه گذشته قرار دارد.

عقب‌نشینی نفت

پس از حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه‌های نظامی آمریکا در واکنش به ترور شهید سردار قاسم سلیمانی قیمت‌های نفت در بازار جهانی حدودا پنج درصد صعود کرد. با این حال این روند افزایشی از بعد از ظهر چهارشنبه معکوس شد و تا روز جمعه به روند کاهشی خود ادامه داد.

در معاملات روز جمعه بهای معاملات نفت که به بالای ۷۱ دلار در هر بشکه صعود کرده بود، به پایین ۶۶ دلار سقوط کرد که تقریبا یک نوسان قیمت ۹ درصدی در طول یک روز معامله بود.

فایننشیال تایمز فروکش کردن تنش‌های سیاسی، احتمال افزایش عرضه نفت توسط اوپک و متحدانش و افزایش عرضه ناشی از افزایش قیمت را از جمله دلایل توقف افزایش قیمت نفت و روند کاهشی آن می‌داند. تحلیل‌گران بازار نفت انتظار داشتند در صورت تشدید تنش‌ها قیمت‌های نفت به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه صعود کند اما تصمیم آمریکا مبنی  بر اجتناب از پاسخ نظامی به حمله به پایگاه‌های نظامی این کشور منجر به ناکام ماندن نفت از افزایش قیمت شد.

به گزارش فایننشیال تایمز در صورت ادامه روند افزایش قیمت نفت ترامپ متحدان خود در خاورمیانه را تحت فشار قرار می‌داد تا تولید خود را افزایش دهد و بازار را آرام کنند. احتمال افزایش تولید عربستان و امارات متحده یکی از دلایل توقف افزایش قیمت نفت بود.

دلار در مسیر احیا

افزایش بی‌سابقه تنش‌ها در خاورمیانه و تشنج در روابط میان آمریکا و اروپا شاخص دلار را در مسیر کاهش قرار داده بود. اگرچه کاهش ارزش دلار نسبت به پوند، دلار استرالیا و یوان همچنان ادامه دارد اما نرخ برابری دلار در برابر یورو، دلار کانادا و ین افزایش یافته است.در معاملات روز جمعه هر یورو به ازای ۱.۱۰۹۴ دلار آمریکا و هر پوند به ازای ۱.۳۰۷۹ دلار آمریکا مبادله شد.  نرخ برابری دلار آمریکا با دلار کانادا در معاملات دیروز برابر با ۱.۳۰۶۳ دلار کانادا بود.  هر دلار استرالیا نیز دیروز برابر با ۰.۶۸۷۸ دلار آمریکا مبادله شد. نرخ برابری دلار آمریکا به ین و یوان در معاملات جمعه به ترتیب ۱۰۹.۶۲ ین و ۶.۹۲۲۸ یوان بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.