کف دریافتی کارمندان روی میز مسولان

جدال بر سر پایه حقوق وزارت کار در سال آینده ادامه دارد

«حقوق تمامی کارکنان در سال آینده کمتر از ۲.۷ تا سه میلیون تومان نخواهد بود.» این سناریویی است که دولت برای افزایش پلکانی حقوق کارکنان پیش‌بینی کرده، این درحالی است که احمد امیرآبادی‌فراهانی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹ مجلس اعلام کرده است: «براساس مصوبه کمیسیون، سقف معافیت مالیات بر درآمد کارکنان دولتی در سال آینده سالانه 36میلیون تومان تعیین شده بنابراین سقف معافیت مالیاتی هر کارمند در سال آینده سه میلیون تومان می‌شود.»

هر ساله با داغ شدن بحث ارایه لایحه بودجه سال بعد به مجلس، صحبت‌ها درباره حقوق کارکنان هم به یکی از پر بحث‌ترین بندهای بودجه تبدیل می‌شود. سال جاری هم از این قاعده مستثنی نبود و حقوق کارکنان یکی از پرچالش‌ترین بخش‌ها بود به طوری که دولت متوسط افزایش ۲۰درصدی را اعلام کرد اما آنچه که اتفاق افتاده مجلس افزایش میزان ۴۰۰هزار تومانی و رشد تا ۱۰درصدی را خواستار شده بود و در قانون به تصویب رساند. در نهایت دولت نیز براساس منابع در اختیار فرمول محاسباتی آن را اعلام و پرداختی انجام خواهد شد.

سناریوهای مختلف روی میز مجلس

یک مرور ساده بر آنچه درباره این موضوع در لایحه بودجه ۹۹ گذشت، نشان می‌دهد که دولت در لایحه بودجه افزایش متوسط ۱۵درصدی حقوق را پیشنهاد کرده بود اما به هر صورت به روال اغلب سال‌های گذشته مجلس نیز پیشنهادات خود را در این رابطه داشته، این در حالی است که با ارایه‌ لایحه بودجه سال آینده به مجلس و بررسی‌هایی که در رابطه با جریان افزایش حقوق کارکنان در کمیسیون‌های مجلس انجام می‌شود این روزها سناریوهای مختلفی در رابطه با این موضوع مطرح است.

آنطور که رییس سازمان برنامه و بودجه به‌تازگی در مورد افزایش حقوق اظهارنظر کرده است، در سناریوی پلکانی کف پیش‌بینی شده حقوق بین ۲.۷ تا سه میلیون تومان است به طوری که حقوق افرادی که بیش از سقف تعیین شده است ۱۲درصد افزایش پیدا کند و سه درصد دیگر به حقوق افرادی که زیر سقف مشخص شده است، تخصیص داده شود.

تورم ۴۰درصدی و افزایش کمتر حقوق

این تصمیم دولت درحالی است که این افزایش حقوق برای امسال به‌طور متوسط ۲۰درصد بوده است. از طرفی، طبق پیش‌بینی‌ها، نرخ تورم در سال آینده بیش از 40درصد تعیین شده، شاید از همین‌روست که مجلس از نمایندگان دولت خواسته تا سناریوی مختلفی را برای افزایش حقوق اعلام کنند که در رابطه با افزایش پلکانی این پیشنهاد مطرح شده است.

با توجه به اینکه افزایش پلکانی حقوق کارکنان، کف حقوق دو میلیون و ۷۰۰هزار تومان تا سه میلیون در نظر گرفته می‌شود یک سناریو این است که با افزایش به صورت پلکانی نزولی افرادی که کمتر از میزان مشخص شده حقوق دریافت می‌کنند، حقوق‌شان به نحوی رشد کند که به این حد برسد.

در چنین سناریویی، به‌نظر می‌رسد اگر برای حقوق‌های سه میلیون به بالا ۱۲درصد درنظر گرفته شود و سه درصد به حقوق‌های کمتر برگردد احتمالا افزایش حقوق حداکثر تا ۱۸درصد خواهد بود.

فقط یک پیشنهاد مطرح شده است

درحالی مجلس از نمایندگان خواستار بررسی و ارایه پیشنهادهای مختلف شده که در مجموع یک پیشنهاد مطرح شده که احتمالا در صحن علنی مجلس بیشتر مورد بحث قرار خواهد گرفت. با این بررسی، در نهایت آنچه مجلس تصویب می‌کند در دولت مورد محاسبه و پرداخت می‌شود.

از طرفی، طبق گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق، براساس مصوبه این کمیسیون حقوق کارکنان دولت تا سه میلیون تومان در ماه و حقوق کارگران تا دو میلیون و ۳۰۰هزار تومان از مالیات معاف می‌شوند. به گفته هادی قوامی «در تبصره ۶ لایحه بودجه سقف معافیت مالیاتی برای کارکنان دولتی و غیردولتی تا 3میلیون تومان تعیین شد و مازاد آن تا ۱۵میلیون تومان به نرخ سالانه ۱۰درصد و مازاد ۱۵میلیون تومان در ماه به نرخ سالانه ۲۰درصد محاسبه خواهد شد. همچنین در این تبصره سقف معافیت مالیاتی برای کارگران تا ۲۸میلیون تومان یعنی ماهیانه حدود دو میلیون و هزار ۳۰۰تومان تعیین شد.»

با همه این‌ها، ذکر این نکته نیز ضروری است که دولت منابع لازم در بودجه در قالب هزینه‌های جاری را بر مبنای رشد متوسط  ۱۵درصدی پیش‌بینی کرده است و در نهایت آنچه هم که در دستورکار قرار می‌گیرد باید براساس ارقام موجود در بودجه و تحقق آن باشد در غیر این صورت تامین منابع جدید لازم خواهد بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.