پیشنهاد پرداخت 3 میلیارد دلار از سوی امیرقطر به ایران

«میدل ایست» خبر از پیشنهاد دوحه برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی به تهران داد

امیر قطر دیروز در سفری از پیش برنامه ریزی نشده راهی تهران شد تا با رییس جمهوری و مقام رهبری دیدار کند.

به گزارش «میدل ایست» ، این دیدار در حالی انجام می شد که منطقه پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی و حمله ایران به پایگاه نظامی آمریکا و همچنین سقوط هواپیمای اوکراین بابت اشتباه رخ داده توسط ایران شرایط ملتهبی را می گذراند. در این شرایط امیر قطر در حالی وارد تهران شد که بسیاری حضور او را در راستای میانجی گری بین ایران و کشورهای منطقه ارزیابی کرده و حتی در تحلیل های اولیه وی را جانشینی برای سلطان قابوس ، پادشاه عمان دانستند. سلطان قابوس تا پیش از مرگش در 24 ساعت گذشته از مهم ترین و اصلی ترین بازیگران منطقه ای در موضوعاتی که نیاز به میانجی داشت محسوب می شد و به نظر می رسد امیر قطر از پذیرفتن این نقش در نبود سلطان قابوس استقبال خواهد کرد.

قطر، میانجی تازه منطقه؟!

تنها چند ساعت پس از حضور امیرقطر در تهران بود که «میدل ایست آی» در گزارشی به این حضور امیر قطر و پیشنهاد 3 میلیارد دلاری امیر قطر برای پرداخت پول غرامت به ایران پرداخت.
«میدل ایست» در بخشی از این گزارش تاکید می کند که دلیل اصلی سفر امیر قطر به تهران مربوط به موضوع غرامت هواپیمای اکراینی است.
میدل ایست در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به موضوع پذیرش ایران در مورد شلیک اشتباه موشک نیز گفته است که دلیل دیدار امیر قطر با رییس جمهور ایران موضوع پرداخت 3 میلیارد دلار برای غرامت هواپیما و 176 سرنشین آن است که دولت قطر در پی پرداخت آن به ایران است. در بخش از بیانیه رسمی شیخ تمیم  آمده است که « قطر موضع ایران در مورد تحریم های اعمال شده بر دوحه را فراموش نخواهد کرد.»

همچنین در بخش دیگری از این گزارش نوشته شده است که قطر با وجود نزدیکی به ایالات متحده آمریکا و با توجه به این که میزبان یکی از بزرگترین پایگاه های واشنگتن در خاورمیانه است اما روابط محکمی با ایران دارد. بخشی از این روابط نیز مربوط به میدان گازی مشترک بین ایران و قطر است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. مهرداد می‌گوید

    چرند و ناقص بود

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.