اما و اگرهای بورس نفت

بازار بورس انرژی نفت خام عرضه می کند اما خرید دو میلیون بشکه نفت چندان کار راحتی نیست

با توجه به پیش بینی کارشناسان وضعیت نفت در کشورمان طی سال های آتی با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد. با این همه فعالان بازار بورس و سرمایه گذاران در حوزه سهام نفتی نباید نگران این امر باشند چراکه قیمت نفت وابسته به قیمت دلار است.
به هر روی بورس انرژی که نفت خام نیز در آن عرضه می شود در حال حاضر چندان منطقی فعالیت نمی کند و کارشناسان معتقدند نه تنها این بازار بلکه اصل ۴۴ قانون اساسی و قانون خصوصی سازی نیز باید تغییر کنند.

فروش نفت در بورس انرژی

«علی حیدری»، کارشناس بورس به «فراز» گفت: «ایده راه اندازی بورس نفت و گاز طبق اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی با توجه به سند چشم انداز ۱۴۰۴ طرح ریزی شده است.»

او افزود: «از سال ۱۳۹۰ به صورت آزمایشی فروش نفت در بورس انرژی شروع شد. بر اساس قانون بودجه ۱۳۹۸ وزارت نفت مکلف است که حداقل ماهیانه ۲ میلیون بشکه نفت خام سبک و ۲ میلیون بشکه نفت خام سنگین و ۲ میلیون بشکه میعانات گازی فعلا در بورس انرژی عرضه کند.»

حیدری گفت:«همین الان هم در بورس انرژی نفت۲ میلیون بشکه نفت خام به تاریخ امروز عرضه شده است.»

دور زدن تحریم ها

او تاکید کرد:«اخیرا مسئولان مدعی هستند که عرضه نفت خام در بورس فعلا بورس انرژی و در آینده بورس نفت و گاز سبب دورزدن تحریم ها و ورود ارز به کشور خواهد شد که در کمال احترام این ایده فقط در حد یک تئوری است و ایده آل گرایی محض محسوب می شود.»

این کارشناس بورس بیان کرد: «اگر نگاهی هم به بورس انرژی هم بیندازیم در حال حاضر بسیار راحت می توان دریافت که تنها شرکت ها و سرمایه گذارانی می توانند این دو میلیون بشکه نفت را خریداری کنند که از اعتبار مالی بالا و یا اعتبار تبادل بین بانکی با سایر کشورها برخوردار باشند.»

حیدری افزود:«با توجه به وضعیت تحریم های فعلی، کمتر شرکتی توانایی خرید نگهداری و یا حمل این نفت به کشورهای همسایه را خواهد داشت مگر این که مجددا شرکت های خصولتی با نام های جدید بتوانند در این بورس انرژی برای خرید نفت تقاضا کننده باشند.»

خصوصی سازی به آزادسازی تغییر یابد

او گفت:«از نظر من اصل ۴۴ و داستان خصوصی سازی دارای ابهامات بیشتری است و پیشنهاد می کنم که اصل ۴۴ در قانون اساسی اگر می شود حذف بشود. به جای خصوصی سازی آزاد سازی جایگزین خصوصی سازی شود.»

رقیبان قدرتمند ایران در فروش نفت و گاز

حیدری با بیان اینکه اگر اصل ۴۴ از ایران برداشته شود اقتصاد ایران دگرگون می شود گفت:«ریسک های بسیاری بازار نفت ایران ار در آینده نزدیک بین ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ تهدید می کنند؛ باتوجه به تشدید تحریم های ایالات متحده چین تا یک سال آینده خرید نفت از ایران را به صفر خواهد رساند.»

او افزود: « تا اواسط سال ۲۰۲۱ ترکیه و روسیه خط لوله گاز طبیعی بین خودشان را افتتاح خواهند کرد و به احتمال زیاد ترکیه حجم خرید گاز را از ایران در فاز اول به نصف کاهش خواهد داد.»

حیدری در ادامه بیان کرد: «قطر منطقه مشترک نفت و گاز با عربستان سعودی را در دست اقدام دارد که از لحاظ مالی میزان سودآوری آن از مناطق مشترک بین ایران و قطر بیشتر است. به همین روی امیر قطر به زودی مناسبات تجاری گسترده ای را با عربستان شروع خواهد کرد تا مذاکرات اولیه برای این منطقه مشترک نفت و گاز با عربستان استارت بخورد.»

آمریکا به صادرکننده نفت تبدیل می شود

او گفت:«از همه مهم تر اینکه ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ از واردکننده نفت به صادر کننده نفت در حیطه بین الملل تبدیل خواهد شد و قطعا در کنار روسیه و عربستان سعودی می تواند جایگزین احتمالی فروش نفت به مشتریان ایران باشد( در دوره قبل از برجام روسیه و عربستان بزرگترین جایگزین فروش نفت به مشتریان ایران بودند».

حیدری تاکید کرد: «سهامداران نفتی نگران نباشند زیرا سهام آن ها در کنار نوسان بین المللی قیمت نفت وابستگی شدید به قیمت دلار در حیطه داخلی دارد. با توجه به بودجه احتمالی سال ۱۳۹۹ و تورم نهفته در آن سهامداران نفتی نگران نباشند چون علی رغم نوسانات شدید قیمت نفت آن ها در سال آتی در نهیات با مدیریت صحیح می توانند از بازار سودهای مناسب کسب کنند.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.