دورخیر میادین میوه برای اسفند

سیل، انواع بحران ها در منطقه و کشور بر روی تامین میوه شب عید تاثیر می گذارد

به ایام نوروز نزدیک می شویم و یکی از مهمترین اقلام نوروزی میوه است. حال در سال جاری با وجود گرانی بنزین، سپس بحران ها و درگیری های منطقه ای و مشکلات تجارت با کشورهای همسایه از جمله عراق، در نهایت وقوع مجدد سیل در برخی از مناطق کشورمان مانند استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان تامین میوه و تره بار با مشکلات بسیاری مواجه می شود. با اینهمه استان های مختلف عنوان می کنند که مشکلی از بابت ذخیره میوه‌ جات ندارند و برای توزیع آن نیز تمهیداتی اندیشیده اند. با اینهمه بسیاری از زمین های کشاورزی، باغ ها و درخت های میوه به دلیل سیل نابوده شده اند و غیرممکن است که تاثیری در توزیع و ذخیره میوه برای عید نداشته باشند.

اسدالله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران بازار میوه را آرام توصیف کرد و گفت: با توجه به فراوانی محصولات تغییری در بحث قیمت نداریم ضمن آنکه طبق روال همه ساله تا چند روز مانده به شب عید بازار میوه در رکود و آرامش به سر می‌برد.

آغاز ذخیره سازی میوه شب عید

رئیس اتحادیه بارفروشان از کاهش ٤ هزارتومانی قیمت گوجه فرنگی خبر داد و گفت: دولت ذخیره سازی میوه شب عید را آغاز کرده و انتظار داریم برای صادرات نیز برنامه ریزی کند.

مصطفی دارایی نژاد با اشاره به اینکه دولت ذخیره سازی میوه شب عید را آغاز کرده است، به مهر گفت: امسال نیازی به حضور دولت در بازار میوه نیست و ما با این کار مخالفیم چراکه تولید مرکبات و سیب درختی در سال جاری تقریبا دو برابر شده و زمانی که در بازار بحث عرضه و تقاضا مطرح باشد نه قیمت‌ها بالا می‌رود و نه کنترل دشوار است.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: امسال عرضه پرتقال بسیار فراوان است که وانت‌ها سه کیلوگرم از این محصول را ١٠ هزارتومان عرضه می‌کنند و در میدان مرکزی نیز قیمت آن در هرکیلوگرم بین ٢ تا ٣ هزارتومان است.

او با بیان اینکه امسال دولت باید فکری برای صادرات این محصولات کند، افزود: با توجه به فراوانی عرضه، نگران هستیم که شب عید نیز قیمت‌ها خیلی پایین باشد و کشاورزان دچار زیان شوند.

تامین و عرضه‌ی میوه شب عید نیازمند برنامه است

عضو و رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز تامین مایحتاج ضروری شب عید، خصوصا میوه و تره‌بار مورد لزوم مردم را نیازمند داشتن برنامه و اجرای دقیق آن دانست.

علی ناصری با اشاره به بازدید اعضای شورا از تنها میدان میوه و تره‌بار شیراز، با ابراز نارضایتی از وضعیت میوه و تره‌بار اظهار کرد: واقعیت این است که وضعیت کیفیت و قیمت میوه‌ و تره‌بار در شهر ما، اصلا مناسب و در شان شهروندان نیست.

او با انتقاد از وضعیت کیفیت و قیمت میوه و تره‌بار در کلان‌شهر شیراز، خواستار جدیت بیشتر مسئولان در نظارت و حذف واسطه‌ها در مسیر تولید تا عرضه‌ میوه و تره‌بار و خواستار اجرای یک طرح ضربتی برای تامین و عرضه‌ی میوه با کیفیت و قیمت مناسب در شب عید شد و گفت: شهرداری شیراز باید با راه‌اندازی و فعال‌سازی بازارچه‌های ویژه به کنترل بازار میوه و تره‌بار به ویژه در آستانه‌ی عید نوروز کمک کند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر اینکه باید برای بهبود وضعیت چاره‌اندیشی شود، افزود: نظارت دائمی و دقیق بر میوه و تره‌بار از مرحله تولید تا عرضه می‌تواند جلوی سوداگری‌ها را بگیرد و به بهبود این وضعیت منجر شود.

ناصری یکی از دلایل گرانی میوه را حضور واسطه‌ها در مسیر تولید تا مصرف میوه دانست و بیان کرد: باید تلاش کنیم که با حذف واسطه‌ها، قیمت نهایی میوه و تره‌بار کنترل شود تا بیش از این به مردم فشار تحمیل نشود.

۷۷۰ تن میوه در نوروز ۹۹ در سیستان وبلوچستان

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان: ۷۷۰ تن میوه در نوروز ۹۹ در سطح این استان توزیع می شود.

محمودرضا رحمتیان اظهار کرد: برنامه ریزی جهت جذب و توزیع ۷۷۰ تن میوه از نوع سیب درختی و پرتقال جهت تنظیم بازار در نوروز ۹۹ انجام شده است.

او با اشاره به اینکه مباشر تامین و توزیع تعیین شده و در زمان مشخص و با قیمت مصوب توزیع می‌شوند، افزود: توزیع گوشت گوساله منجمد معیشتی به میزان ۸۴ تن نیز در سطح فروشگاه‌های شهر زاهدان در حال انجام است و میزان ۶ تن نیز در اختیار بهزیستی استان قرار گرفته تا توزیع شود.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنین پیش بینی لازم جهت توزیع ۷۲ تن گوشت گوساله به صورت چرخ کرده در سطح فروشگاه‌های زنجیره‌ای استان انجام شده که تاریخ توزیع پس از جذب اعلام می‌شود.

رحمتیان تصریح کرد: بر اساس مصوبه‌ی ستاد تنظیم بازار استان سیستان و بلوچستان مبنی بر استفاده خودروهای توزیع کننده گاز مایع از دستگاه کارتخوان، تعداد قابل توجهی از این خودروها مجهز و بقیه خودروها نیز با قید فوریت باید به به کارتخوان مجهز شوند.

۱۸۰۰ تن میوه شب عید در استان مرکزی

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی گفت: امسال طبق برنامه ریزی صورت گرفته، یک هزار و ۸۰۰ تن میوه شب عید شامل سیب و پرتقال، در استان مرکزی توزیع خواهد شد.

محمود نعمتی اظهار کرد: در حال حاضر یک هزار و ۸۰۰ تن میوه برای تامین میوه شب عید مردم در استان مرکزی خریداری و ذخیره‌سازی شده تا در آستانه سال جدید در این زمینه با مشکل و کمبودی مواجه نباشیم.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی افزود: این میزان میوه شامل یک هزار و ۲۰۰ تن پرتقال و ۶۰۰ تن سیب است که پرتقال از استان‌های جنوبی و شمالی و سیب نیز از استان‌های اصفهان و آذربایجان غربی تامین و خریداری شده است.

نعمتی بیان کرد: همچون سال‌های گذشته سازمان تعاون روستایی استان مرکزی به عنوان مباشر استانی خرید میوه نوروزی در نظر گرفته شده و بانک‌ها نیز وظیفه دارند نسبت به تامین اعتبار لازم در این زمینه همکاری کنند.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی بیان کرد: همچنین ۵۰ مکان در شهرها و روستاهای استان برای توزیع میوه شب عید امسال تعیین شده که در زمان لازم در مورد آن اطلاع رسانی‌های لازم صورت می گیرد.

۱۴۰۰ تن میوه برای شب عید در گیلان

رئیس سازمان صمت گیلان با اشاره به پیش بینی های صورت گرفته برای تنظیم بازار میوه شب عید، گفت: هزار و ۴۰۰ تن میوه در گیلان ذخیره سازی شده است.

فرهاد دلق پوش با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت‌ها نداشته است، اظهار کرد: برای کنترل قیمت‌ها در بخش کالا و خدمات به نفع مردم اقدامات اساسی و نظارت مستمر انجام می‌شود.

دلق پوش با تاکید بر اینکه تلاش عمومی دستگاه‌ها برای حمایت از حقوق مصرف کننده است، افزود: کالاهای اساسی به مقدار کافی در انبار و سیلوها ذخیره شده و روزانه قیمت ۱۰۰ قلم کالای اساسی رصد می‌شود.

او افزود: هزار و ۴۰۰ تن میوه شب عید شامل سیب و پرتغال برای تأمین نیاز مردم ذخیره شده است.

نگرانی برای تامین میوه شب عید در آذربایجان شرقی نداریم

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای تنظیم بازار شب عید گفت: نگرانی برای تامین میوه شب عید در آذربایجان شرقی نداریم.

محمدرضا پورمحمدی عصر با بیان اینکه باید نظارت ها بر بازار عرضه و تقاضا افزایش یابد، افزود: با اینکه قیمت مواد اولیه کاهش داشته ولی قیمت اجناس در فروشگاه ها پایین نیامده است و این موضوع باید پیگیری شود.

او همچنین با بیان اینکه برای شب عید نیز آمادگی کاملی در استان داریم، گفت: روند جذب سهیمه استانی میوه شب عید خوب و مطلوب بوده و باید مکانیزم دقیقی برای توزیع به موقع کالاهای اساسی و میوه شب عید اتخاذ شود.

میوه و تره بار استان کرمان

مهدی حسینی‌نژاد، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت  شمال استان کرمان در ارتباط با تنظیم بازار میوه شب عید گفت: ستاد تنظیم بازار باید از هم‌اکنون تنظیم بازار شب عید را مدیریت کند و مانند سال گذشته بهتر است که تعاون روستایی تشکیل شود.

او افزود: تولید سیب در سال جاری نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته و دولت به دنبال این است که در راستای کمک به تولید کننده اقداماتی انجام دهد تا آنها ضرر نکنند.

حسینی نژاد گفت: تولید پرتقال نیز ۷ درصد بیشتر نسبت به سال گذشته تولید شده و به نظر می‌رسد که در این رابطه مشکلی وجود نداشته باشد لذا باید اقدام به خرید کنیم. مانند سال‌های گذشته امسال هم باید ۷۰۰ تن سیب و هزار و ۴۰۰  تن پرتقال در راستای تنظیم بازار شب عید تهیه کنیم و در هفته آینده مکانیزم تامین مالی آنها مشخص خواهد شد.

تمهیدات لازم برای تامین میوه شب عید

الله کرم نصیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: تمهیدات لازم برای تامین میوه شب عید در این استان اندیشیده شده است. ۱۸ میلیارد ریال تسهیلات برای خرید پرتغال و ۱۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات برای خرید شب در این استان تأمین اعتبار شده است.

او افزود: این میزان اعتبار در اختیار سازمان تعاون روستایی چهارمحال و بختیاری برای خرید میوه گذاشته می‌شود. کمبودی در زمینه کالاهای اساسی در سطح استان وجود ندارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.