رکوردزنی نرخ بیکاری

نرخ بیکاری در 18 استان کشورمان بسیار بالاست

بنابرآمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری 5 استان مهم کشور از جمله ایران نسبت به سال گذشته کاهش یافته و پاییز امسال این نرخ تک رقمی شده است. با اینهمه نرخ بیکاری در 18 استان کشورمان هنوز دورقمی است.

بررسی ها حاکی از آن است که نرخ بیکاری در ۲۲ استان کشور در پاییز ۹۷ دو رقمی بود اما در پاییز امسال نرخ بیکاری ۱۸ استان دو رقمی است.
بنابراین  نرخ بیکاری 5ج استان که در پاییز سال گذشته دو رقمی بوده است، در پاییز امسال تک رقمی شده است. مقایسه نرخ بیکاری پاییز سال گذشته با پاییز امسال حاکی از آن است که نرخ بیکاری پنج استان گلستان از 10.9 درصد به 9.6 درصد، خراسان شمالی ۱۰.۸ به ۸.۷ درصد، تهران از ۱۲.۶ به ۹.۴، بوشهر از ۱۱ به ۹.۴ و ایلام از ۱۰.۸ به ۸.۱ درصد کاهش یافته و تک رقمی شده است.
اما  نرخ بیکاری استان اردبیل از ۸.۷ درصد به ۱۰.۶ درصد افزایش یافته است.

آمارها حاکی از آن است که نرخ بیکاری در ۱۸ استان کشور دو رقمی و در ۱۴ استان کشور تک رقمی است. مقایسه آماری آخرین نتایج منتشر شده از وضعیت نیروی کار در استان‌ها توسط مرکز آمار ایران ایران نشان می‌دهد، در بین استان‌های دارای نرخ بیکاری دو رقمی استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۱۶.۲ درصد همچنان در صدر بیکاری ترین استان کشور و استان قم با نرخ ۱۰ درصدی در پایین‌ترین نرخ بیکاری در بین هجده استان دارای «نرخ بیکاری دو رقمی» قرار دارند.
همچنین استان‌های چهار محال و بختیاری با نرخ بیکاری ۱۶.۱ درصد، خوزستان با نرخ بیکاری ۱۴.۵ درصد، لرستان با نرخ ۱۳.۸ رصد، هرمزگان با نرخ ۱۳.۵ درصد، یزد با نرخ ۱۳.۴ درصد، البرز با نرخ ۱۳ درصد، کردستان با نرخ ۱۲.۹ درصد، سیستان و بلوچستان با نرخ ۱۲ درصد، گیلان با نرخ ۱۱.۸ درصد، کهگیلویه و بویراحمد با نرخ ۱۱.۷ درصد، کرمان با نرخ ۱۱.۴ درصد، آذربایجان شرقی با نرخ ۱۱.۲ درصد، آذربایجان غربی با نرخ ۱۱.۱ درصد، اصفهان با نرخ ۱۱ درصد، اردبیل با نرخ ۱۰.۶ درصد و قزوین با نرخ ۱۰.۲ درصد از دیگر استان های دارای نرخ بیکاری دورقمی هستند.

تفاوت فاحش نرخ بیکاری زنان با مردان

متاسفانه براساس آمارها نرخ بیکاری زنان بسیار بیشتر از مردان است. در این میان بیکاری در میان زنان تحصیلکرده نیز بسیار بالا بوده و بر اساس آمارها نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده در دانشگاه ها از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ روندی صعودی داشته و دو برابر شده است و به بالای ۲۸ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

بر اساس آمار گزارش مرکز آمار ایران نرخ مشارکت اقتصادی زنان از 9.1 درصد در سال ۱۳۷۵ با روندی صعودی به 13.7 درصد در سال ۱۳۹۱ رسیده و پس از آن با اندکی کاهش به ۱۲ درصددر سال 1393 کاهش یافته است. با اینهمه از سال 1393 نرخ مشارکت اقتصادی زنان روند رو به رشد خود را طی کرده است و در سال 1397 این  نرخ به 16.1 درصد رسید.

شاخص نرخ بیکاری زنان

شاخص نرخ بیکاری زنان در سال 1397 حدود 18.9 درصد است که این میزان 8.5 واحد درصد بیشتر از نرخ بیکاری مردان است. نرخ بیکاری جوانان در بین زنان بیش از 3 برابر نرخ بیکاری کل زنان است. سهم اشتغال زنان طی سال های (1375-1397 ) در بخش‌های کشاورزی و صنعت کاهش و در بخش خدمات افزایش یافته‌ است که بیانگر آن است که خدمات در ایران ظرفیت های بیشتری برای جذب زنان دارد.

زنان در سال 1397 معادل 53.4 درصد دربخش خدمات، 26.9 درصد در بخش صنعت 19.7 درصد، در بخش کشاورزی فعالیت داشته‌اند. زنان بیشتر در بخش خدمات اجتماعی و در مشاغلی از قبیل معلم، مدرس، پزشک و پرستار شاغل هستند. این در حالی است که کشورهای پیشرفته بیش از سه برابر و در کشورهای همتراز حدود دوبرابر میزان در ایران است. با اینهمه تفاوت نرخ مشارکت زنان و مردان در کشورهای پیشرفته زیر ۱۰ درصد و در کشورهای همتراز حدود ۴۰ درصد است در حالی که این شاخص در ایران به میزان 54.4 درصد است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.