گره کور کارت های سوخت

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کم شدن سهمیه بنزین از کارت ها را تکذیب کرد

اگر در هنگام سوخت‌گیری متوجه شدید که سهمیه بنزین شما در هر بار بیش از ۲ لیتر کم می‌شود نه به کارت خود شک کنید و نه به جایگاهی که درحال سوخت‌گیری هستید. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده «کاهش میزان سهمیه از کارت سوخت، یک ویژگی محاسباتی است که درباره آن به مردم اطلاع‌رسانی کافی نشده است.»

در چند وقت اخیر شایعه‌ای در فضای مجازی دست به دست می‌شد مبنی بر کاهش سهمیه بنزین هنگام سوخت‌گیری. ماجرا از این قرار بود که همزمان با سهمیه‌بندی بنزین،‌ صاحبان خودروها با مراجعه به جایگاه‌های سوخت اعلام می‌کردند که سهمیه بنزین آنها در هر بار سوختگیری بیش از ۲ لیتر کم می‌شود. در ابتدا بحث کم‌فروشی جایگاه‌ها مطرح شد و متهم اول این اتفاق نیز کارگران جایگاه‌های سوخت معرفی شدند.

بعد از طرح این موضوع، فعالان این حوزه، بررسی‌هایی را انجام دادند تا متوجه شوند مشکل دقیقا از کجا سرچشمه می‌گیرد. پیگیری این قضیه نشان داد که‌ جایگاه‌های سوخت کم‌فروشی نمی‌کنند اما همچنان مشکل به‌ قوت خود باقی بود و از سهمیه کارت‌های سوخت کم می‌شد.

درست سوخت‌گیری کنید

در اینجا شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی وارد ماجرا شد تا دلیل فرار سهمیه‌های بنزین از کارت سوخت را بازگو کند. در نهایت به این ختم شد که این شرکت اعلام کرد این عملکرد کارت سوخت به رعایت نکردن سوخت‌گیری صحیح برمی‌گردد دلیل آن هم این است که افراد پیش از پایان روند سوخت‌گیری،‌ کارت را از کارت‌خوان خارج می‌کنند و به این ترتیب، بین یک تا چهار لیتر از سهمیه کارت سوخت کم می‌شود.

همان موقع، رییس انجمن شرکت‌های تامین و توزیع فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه امکان کم‌فروشی بنزین در جایگاه‌های سوخت وجود ندارد،‌ توضیح داد که «کم ‌شدن سهمیه از کارت سوخت شخصی به دلیل کامل ‌نشدن فرآیند سوخت‌گیری است که این مساله چهار لیتر از سهمیه بنزین را کسر می‌کند.»

به گفته ناصر رییسی‌فر «از همین‌رو افراد در زمان سوخت‌گیری باید به دو نکته توجه داشته باشند؛ نکته اول این است که بعد از وارد کردن کارت سوخت به دستگاه،‌ منتظر پیغام «نازل را بردارید» بمانند زیرا اگر قبل از نمایش پیغام نازل برداشته شود، چهار لیتر از سهمیه کسر می‌شود.»

تاکید او بر این بود که «در پایان سوخت‌گیری نیز اگر پیش از قرار دادن نازل بر سر جای خود، ‌کارت سوخت از دستگاه خارج شود،‌ چهار لیتر بنزین دیگر از سهمیه سوخت حذف می‌شود بنابراین افراد در جریان سوخت‌گیری باید به روند بنزین زدن توجه کنند.»

گره‌ای از مشکل باز نشد

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درحالی این موضوع را مطرح کرد که با رعایت این موارد نیز گره‌ای از این مشکل باز نشد و همچنان این سهمیه‌ها بودند که به صورت عجیبی، غیب می‌شدند.پس از آن بود که تعداد افرادی که با این مشکل روبه رو شدند، بیشتر ‌شد. همین روند موجب شد تا شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اطلاعیه جدیدی صادر کند و پرده از راز غیب شدن سهمیه‌های بنزین برداشت.

این شرکت اعلام کرد که طراحی سامانه هوشمند سوخت به‌منظور جلوگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت در حین سوخت‌گیری، به این صورت است که با وارد کردن کارت در کارت‌خوان و مشخص شدن مقدار سهمیه، با شروع سوخت‌گیری، ابتدا ۳,۹۹ لیتر از سهمیه کسر می‌شود و شروع به سوخت‌گیری می‌کند.

فرآیند پیمانه پیمانه

پس از اتمام پیمانه اول، ۳,۹۹ لیتر دیگر از سهمیه کم می‌شود و دوباره سوخت‌گیری ادامه پیدا می‌کند و این فرایند به‌صورت پیمانه پیمانه تا انتهای سوخت‌گیری ادامه می‌یابد.

در واقع، ساختار نرم‌افزاری این کارت‌ها طوری طراحی شده که اگر در حین سوخت‌گیری کارت از کارت‌خوان بیرون کشیده شود مقداری که باقی‌مانده ۳,۹۹ لیتر است از سهمیه آن کارت کسر می‌شود. به‌عنوان مثال اگر فرد دو لیتر سوخت‌گیری کرده است و کارت را بیرون بکشد ۱.۹۹ لیتر بیشتر از سهمیه آن کارت کم می‌شود. اگر همان کارت، دوباره وارد همان کارت‌خوان شود، سهمیه‌ای که بیشتر از لیتراژ برداشت‌ شده و از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می‌شود.

محاسبه هزینه به اندازه لیتراژ سوخت‌گیری

در این اطلاعیه تاکید شده که در صورت خارج کردن زودهنگام کارت سوخت از کارت‌خوان جایگاه، سوخت‌گیری قطع می‌شود و لیتراژ مذکور از سهمیه کسر می‌شود، اما صرفاً هزینه به اندازه لیتراژ سوخت‌گیری شده، محاسبه خواهد شد.

اتفاقی که در این میان افتاده بی‌خبری مردم از این طراحی بوده که البته در اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز به آن اشاره شده است چراکه این اطلاعیه نشان می‌دهد غیب شدن سهمیه‌ها در واقع عدم اطلاع مردم از پیمانه‌هایی بوده که این شرکت برای سوخت‌گیری در نظر گرفته اما کسی را از آن مطلع نکرده است.

با همه این‌ها، افراد برای جلوگیری از کم شدن سهمیه‌ها باید در هنگام سوخت‌گیری مضربی از عدد ۳.۹۹ را انتخاب کنند تا میزان بنزین دریافتی با عدد کسر شده از کارت سوخت برابر باشد.

به این معنا که به‌جای دریافت چهار لیتر بنزین،‌ همان عدد ۳.۹۹ را رعایت کنند. یا به جای آنکه هشت لیتر بنزین راهی باک خودروی خود کنند، ‌عدد ۷.۹۸ لیتر را در نظر بگیرند زیرا اگر این عدد به ۷.۹۹ لیتر برسد، عملا ۳.۹۸ لیتر بنزین از سهمیه آنها کسر خواهد شد.

در موارد دیگر نیز به همین صورت خواهد بود؛ برای مثال،‌ به‌جای دریافت ۱۲ لیتر بنزین،‌ با مشاهده عدد ۱۱.۹۷ لیتر،‌ افراد سوخت‌گیری را متوقف کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.