خسارت جدی به زیرساخت‌های سیستان و بلوچستان

سیل زدگان به سرعت نیاز به امداد رسانی و توزیع اقلام امدادی دارند

طی یک دهه گذشته موضوع سیل و ویرانی های پس از آن به مساله ای آشنا برای ایرانیان تبدیل شده است. فجایع زیست محیطی و آن چه در گذر سال ها بر بوم و خاک ایران گذشته، در یک دهه اخیر به شکل بی سابقه ای خود را به رخ می کشد و تصویر عریان بی توجهی به محیط زیست ایران نیز هجوم سیلاب های گسترده ای است که تنها در فرودین سال 98، حدود 25 استان کشور را درگیر خود کرده بود.

حالا و پس از گذشت 9 ماه از حادثه سیل در استان های گلستان، لرستان و خوزستان، که جان و زندگی صدها نفر از ایرانیان را نابود کرد و در حالی که خسارت های آن سیل هنوز ترمیم و بازسازی نشده است، این بار سیل بی‌سابقه در سیستان و بلوچستان خسارت‌های فراوانی به بار آورده است.

مردم شهرستان‌های مختلف این استان ازجمله دلگان، نیک شهر، خاش، کنارک، سراوان، دشتیاری چابهار، زرآباد و بزمان روستاهای اطرافشان جوری درگیر سیل شده‌اند که دیگر هیچ چیز از دارایی‌شان نمانده است. مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفته بارش‌های سیل آسا به زیرساخت‌ها، باغ‌ها و محصولات کشاورزی استان خسارت زده و عمق آبگرفتگی در برخی روستاها به چهار تا هشت متر می‌رسد.
محمد باسط درازهی (نماینده مردم سراوان در مجلس) نیز در تذکری شفاهی در جلسه علنی مجلس خطاب به وزارتخانه‌های نیرو، ارتباطات و راه گفت:« ۵۰۰ روستا و شهر و شهرستان به هیچ راهی دسترسی ندارند و خیلی از روستاهای سیستان و بلوچستان زیر آب رفته‌اند و امکانات محلی، پاسخگوی این  مشکلات نیست. دولت باید موضوع را پیگیری کند و به مشکل مردم در ایام سیل و خسارت توجه شود.»

آشفتگی کشاورزان در سیستان و بلوچستان

ملازهی می‌گوید:«هنوز برآورد دقیق و درستی از خسارت‌های سیل اخیر انجام نشده است. آنچه مسلم است این است که بارندگی‌های اخیر در ۳۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده و زمین‌های کشاورزی شهرستان‌های مختلف استان به ویژه چابهار، زرآباد و نیکشهر به شدت آسیب دیده است. آنچه اکنون ما می‌بینیم این است که زمین‌های کشاورزی در این شهرستان‌ها و روستا‌های اطراف آن صد در صد تخریب شده است.»او همچنین گفته است که «محصولاتی مانند گوجه، خربزه، هندوانه و همچنین موز و بامیه در شهرستان‌های سیل‌زده استان از بین رفته‌اند. بارش باران به حدی شدید بوده و خسارت‌ها آنقدر زیاد است که ما فکر می‌کنیم امسال خبری از صیفی‌جات تولیدی در سیستان و بلوچستان نیست و موز و بامیه هم در این استان تولید نمی‌شود.»

خسارت 6000 میلیارد ریالی به کشاورزی استان

رئیس نظام صنفی کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به این که محصولات تولیدی در سیستان و بلوچستان بخش مهمی از نیاز بازار داخلی را تامین می‌کند، می‌گوید: «از بین رفتن محصولاتی مانند گوجه فرنگی، خربزه، هندوانه و موز باعث می‌شود در بازار داخلی شاهد کمبود این محصولات باشیم و قیمت آنها هم بالا برود. انتظار کشاورزان سیستان و بلوچستان این است که دولت و بیمه‌ها در اولین فرصت خسارت‌های ناشی از سیل را ارزیابی کرده و از طرفی به ترمیم زیرساخت‌های آسیب دیده بپردازند و از طرف دیگر به کشاورزان کمک‌های بلاعوض اعطا کنند.»
رییس نظام صنفی درباره موضوع بیمه کشاورزان استان می گوید « درصد کمی از کشاورزان بیمه دارند و امیدوارند که بیمه‌ها خسارت‌های آنها را جبران کنند. بیش از بیمه‌ها این دولت است که باید خسارت‌ها را جبران کند. در گذشته ما شاهد این بوده‌ایم که وقتی سیل رخ داده ارزیابی درست و دقیقی نشده یا در جبران خسارت شاهد کم پرداختی یا تاخیر در پرداخت‌ها بوده‌ایم. با توجه به خسارت شدید کشاورزان انتظار دارند امسال این اتفاق نیفتد و خسارت‌ها درست ارزیابی شود و به موقع جبران خسارت صورت گیرد.»

حیدر زورقی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با اشاره به خسارت سنگین 6000 میلیارد تومانی نیز گفته که:« بارش‌های سنگین و سیلابی اخیر در استان خصوصا منطقه بلوچستان که با طغیان رودخانه‌های محلی و وقوع سیلاب همراه بود، حجم بالای خسارت به مزارع، باغات، قنوات، جاده‌های دسترسی به مزارع، تاسیسات آب و خاکی، دام و دامپروری، انهار سنتی و کانال های آبیاری، بندهای آبخیزداری و استخرهای پرورش ماهی و تاسیسات شیلاتی را در پی داشته است.»

استان نیازمند کمک فوری
آشفتگی در پی سیلاب بی امان در استان اما ابعاد گسترده دیگری نیز دارد. توزیع نامتوازن کالا و خدمات در بین روستاهایی که تقریبا چیزی از آنان باقی نمانده است یکی از اصلی ترین مشکلات در خدمات رسانی محسوب می شود. زیرساخت ها در تقریبا تمامی مناطق سیل زده به طور کامل نابود شده اند. این در حالی است که تا فرونشست سیل نمی توان ارزیابی دقیقی از بحران پیش آمده داشت یا هزینه ای که رخ داده است را ارزیابی کرد.

این در حالی است که رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه مردم مناطق سیل زده نیاز مبرم به امداد رسانی و توزیع اقلام امدادی دارند، گفته است که «عدم ارتباط راه‌ها نباید مشکلی در ارائه خدمات ایجاد کند.»رئیس اورژانس کشور همچنین گفته است که:« عدم ارتباط راه‌ها نباید مشکلی در ارائه خدمات ایجاد کند و ما موظف به رفع مشکلات مردم با استفاده از امکانات موجود هستیم. هرچقدر بهتر بتوانیم بحران را  کنترل کنیم از مشکلات آتی مردم جلوگیری کرده و برای کمک به مردم همه توان و امکانات کشور را گسیل خواهیم کرد و جهت کاهش مشکلات مردم هیچ محدودیتی نداریم.»

کولیوند با تاکید بر این که بررسی ویژه بیماری های منتقله از آب و مشکلات بهداشت محیط با تیم های خبره عملیاتی انجام می شود، گفت:« از ۳۲۷ روستای تحت پوشش شبکه بهداشت چابهار، ۱۲۰ روستا در محاصره آب و نیازمند مواد غذایی و بهداشتی هستند. هم چنین کمبودهای دارویی درحال ارسال است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.»به گفته رییس اورژانس کشور، مردم مناطق سیل زده نیاز مبرم به امداد رسانی و توزیع اقلام امدادی دارند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.