مصادره طلای سرخ ایران

پس از قاچاق پیاز زعفران ، این بار نوبت به خرید فله ای زعفران از ایران توسط چینی ها رسید

زعفران ایرانی که با عنوان طلای سرخ از آن یاد می شود؛ یکی از مهم ترین محصولات صادراتی ایران محسوب می شود اما به دلیل ورود رقبایی همچون چین اکنون سهم ایران از بازارهای جهانی به شدت کاهش یافته است. این روزها کشورمان به دلیل تحریم ها سهم خود را از بازارهای صادراتی محصولاتی که منحصر به ایران بودند و با عنوان محصول ایرانی در جهان شناخته می شدند از دست داده است، محصولاتی همچون فرش دستباف و زعفران. در مقابل کشورهای فرصت طلبی همچون چین از مشکلات ایران در صادرات نهایت بهره را برده و خود به پرورش و تولید زعفران روی آورده اند.

این اقدام ممکن نبود مگر با قاچاق پیاز زعفران ایرانی به چین که البته مسئولان از آن اظهار بی اطلاعی می کنند.

با وجود قاچاق پیاز زعفران ایرانی کشورهایی همچون افغانستان، امارات، اسپانیا و طی سال های گذشته وارد بازار زعفران شده و جایگاه ایران را به مخاطره انداخته اند.

افغانستان هم پیاز زعفران قاچاق می کند

از سویی دیگر افغانستان اکنون بالاترین فروش زعفران در چین و حتی در اروپا و آمریکا به افغانستان اختصاص دارد. این در حالی است که چنین جایگاهی برای افغانستان در سایه بی نظارتی و قاچاق پیاز زعفران از ایران نصیب این کشور شده است.

گمرک چین فقط به محموله هایی اجازه واردات می دهد که مجوز وزارت بهداشت دو کشور را داشته باشد. همچنین تنها شرکت هایی که مجوز واردات صنایع دارویی دارند می تواند اقدام به واردات زعفران از ایران به چین کنند.آمارها نشان می دهد طی سال های گذشته سالانه ۳۰ تا ۴۰ تن زعفران اصل ایرانی به چین صادر می شد که با این ممنوعیت، این بازار از دست رفته است؛ هرچند افرادی هستند که به صورت غیرقانونی اقدام به این کار می کنند که باید ریسک و خطر صادرات غیر قانونی را هم درنظر بگیرند.

واردات زعفران به شانگهای

برخی از کارشناسان معتقدند محدود شدن صادرات زعفران به چین به ‌علت حمایت دولت این کشور از کشاورزان است به طوری که واردات زعفران را با عوارض بسیار بالا( ۳۸ درصد) به مرزهای شانگهای امکان‌پذیر دانسته‌است.

فروش زعفران تقلبی به نام ایران

آنها بر این باور هستند که در حال حاضر چین به دو صورت به بازار زعفران ایران لطمه زده است؛ یکی از طریق کشت زعفران به صورت گلخانه ای و دیگری از طریق فروش زعفران تقلبی و بی کیفیت با نام زعفران ایران.

استان ارومچی و شهر شین جیان یکی از شهرهایی است که اکنون زعفران در آن کشت می شود علاوه بر این منطقه در شهر چونگ مینگ هم این محصول مهم کشت می شود.

شی زنگبین مدیر اداره کشاورزی شهر چونگ مین به ایرنا گفته است: کشت زعفران از دهه ۸۰ میلادی در روستای وانگ یوخوا این شهر در سطح ۴۰۰ تا ۵۰۰ هکتار آغاز شده است.

او تاکید کرده است: ۹۰ درصد محصول زعفران این منطقه توسط فروشندگان محلی و شرکت های داروسازی خریداری می شود.اما غیر از این دو شهر، زعفران در شهرهای ژجیانگ و هنان هم کشت می شود، در شهر ژجیانگ به علت ضعیف بودن خاک و پیازچه، زعفران تولید بسیار کمی دارد و در “هنان” هم به دلیل هوای سرد، رشد زعفران بسیار کم است و در هوای باز منجمد می شود.

مدیر یکی از فروشگاه های زنجیره ای شهر چونگ مین که ۹۰ درصد زعفران چین در آن کشت می شود نیز به ایرنا گفته است: در سال های اخیر هر گرم زعفران بین ۲۵ تا ۳۰ یوان به فروشنده های محلی و شرکت های داروسازی فروخته شده است اما قیمت آن در فروشگاه های اینترنتی بین ۴۰ تا ۴۵ یوان و برای مردم عادی هم ۵۰ یوان است.

شان لیو افزوده است: ایران تولید کننده اصلی زعفران است اما کشت گلخانه ای زعفران در شهر “چونگ مینگ” باعث کاهش واردات این محصول گران قیمت از ایران شده است.وی با اشاره به اینکه زعفران ایران قیمت بالاتری دارد، تاکید می کند: اگر یک فروشنده در فروشگاه های مجازی و فیزیکی بتواند ثابت کند که زعفران او وارداتی از ایران است می تواند آن را حدود هر گرم ۴۰ یوان بفروشد.

فروش محدود زعفران به نام ایران در چین

شماری از فروشگاه های اینترنتی یا برخی از مغازه های کوچک در مناطق مختلف چین این محصول را که از طرق مختلف از جمله توسط برخی از بازرگانان ایرانی یا چینی، مسافران و دانشجویان به این کشور صادر شده است به صورت محدود و با برند شرکت های ایرانی می فروشند.

وانگ یونگ صاحب یک داروخانه گیاهی در پکن گفته است که این محصول دارویی را با نسخه پزشکی به بیماران می فروشند و چون قیمت بسیار بالایی هم دارد، به راحتی قابل تهیه نیست. او افزود: اگرچه این فرآورده در چین فروخته می شود و گفته می شود در برخی مناطق کشت آن شروع شده است اما قابلیت رقابت با زعفران ایرانی را ندارد و آب و هوای بیشتر مناطق چین هم برای پرورش آن مناسب نیست.

قاچاق از ایران و صادرات از چین

عضو شورای ملی زعفران از ادامه فعالیت دلالان چینی به رغم هشدار به مسئولان خبر داد و گفت: قاچاق، صادرات رسمی زعفران را کاهش داده است.

علی حسینی  با بیان اینکه حضور دلالان چینی در قطب‌های عرضه زعفران بازار صادراتی را تحت تاثیر قرار داده است، به ایلنا گفت: گزارش‌های ما نشان می‌دهد در غفلت مسئولان تعداد دلالان چینی در قطب‌های عرضه زعفران افزایش یافته است.

او ادامه داد: این دلالان  نام و نشان و تعهد ارزی ندارند و راه خروج زعفران از مبادی غیر رسمی را هم می‌دانند.

حسینی متذکر شد: حضور دلالان چینی، افزایش قاچاق و کاهش صادرات رسمی زعفران را به دنبال داشته است درحالی که انتظار می‌رفت درپی افزایش تولید در سال جاری شاهد افزایش صادرات باشیم.

او گفت: هر ساله بیشترین صادرات زعفران از کشور در ماه‌های آبان و آذر انجام می‌شد، اما امسال برآورد اولیه ما نشان از کاهش شتاب صادرات با وجود افزایش تولید دارد.

حسینی گواه رونق قاچاق را وفور زعفران در بازار جهانی با وجود عدم افزایش صادرات رسمی عنوان کرد.

او اظهار کرد: شرایط به نحوی است که صادرکنندگان رسمی هر گاه به بازارهای هدف مراجعه می‌کنند با وفور زعفران در بازارها روبه‌رو می‌شوند.

حسینی آخرین قیمت هر کیلوگرم زعفران بسته به نوع و کیفیت آن را از 6 میلیون و 500 هزار تومان تا 11 میلیون تومان اعلام کرد.

حسینی با اشاره به اینکه مجموع تولید زعفران چین و هند جوابگوی مصرف کشور خودشان نیست، بیان کرد: کشور‌هایی همچون چین و هند سالیانه حداقل ۵۰ تا ۶۰ تن زعفران از ایران خریداری می‌کنند که بلافاصله پس از خرید تحت بسته بندی‌های جدیدی آن را به بازار‌های هدف صادر می‌کنند که با این وجود دیگر ردپایی از زعفران ایرانی باقی نمی‌ماند و همین امر موجب شده تا بزرگترین تولید کننده زعفران در صادرات جایگاه چندانی نداشته باشد.

عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: مسئولان دولتی و صادر کنندگان باید همانند دیگر کشور‌ها تلاش کنند تا ردپای خود را در بازار‌های هدف حفظ کنند که این امر تنها با حمایت همه جانبه از صادر کنندگان محقق می‌شود.

او با اشاره به اینکه مشکلاتی همچون صادرات فله، نبود برند و بازار سازی مناسب در بازار‌های هدف مشکلاتی همچون تنزل جایگاه صادراتی ایران در آمار‌های جهانی را به همراه داشته است، اظهار کرد: اگر بخواهیم کالایی را در دنیا با برند خود مطرح کنیم از این رو برگزاری همایش‌های منطقه‌ای در کشور‌های هدف و شناساندن زعفران ایرانی به مصرف کنندگان می‌تواند مانع این مشکلات باشد و تا زمانی که این استراتژی به کار گرفته نشود همچنان کالای ایرانی با برند دیگر کشور‌ها به بازار‌های هدف صادر می‌شود.

صادرات زعفران ایرانی با برند دیگر کشورها

حسینی درباره تاثیر قاچاق زعفران در تنزل جایگاه صادراتی بزرگترین تولید کننده در دنیا گفت: با توجه به مشکلات صادراتی مبنی بر بازگشت به سامانه نیما موضوع قاچاق زعفران و استفاده از کارت‌های یکبار مصرف رونق گرفته است، در حالی که آمار‌های صادراتی مبنی بر اختصاص جایگاه اول و دوم به کشور‌هایی همچون چین و هند مربوط به گذشته است که این امر نشان می‌دهد ردپای زعفران ایرانی در کشور‌های هدف به سرعت پاک می‌شود چرا که تجار خارجی بلافاصله پس از خرید زعفران از ایران اقدام به عرضه محصول با برند خود به دیگر کشور‌ها می‌کنند.

چینی ها زعفران صادر نمی کنند!

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین بر این باور است که چینی ها خود مصرف کننده زعفران هستند و به هیچ عنوان به صادرات آن نمی پردازند.

مجید رضا حریری، دررابطه با شایعاتی مبنی بر صادرات زعفران ایران از سوی چینی ها  به فراز گفت:‌ اینکه گفته می شود چینی ها زعفران  ایران را صادر می کنند مشخص نیست از چه منبع و با در اختیار داشتن کدام سند گفته می شود.

او افزود: اگر چینی ها زعفران ایران را خریداری می کنند به دلیل آن است که ایرانی ها آن را به چینی ها می فروشند. چینی ها هم صادرات مجدد زعفران ندارند چراکه خود مصرف کننده زعفران هستند.

حریری تاکید کرد: چینی ها تولید زعفران هم ندارند. با وجود بیش از یک میلیارد نفر جمعیت این کشور خود مصرف کننده زعفران هستند و دلیلی وجود ندارد که زعفران ایران را صادر کنند.

چین رقیب ایران در زعفران نیست

او با اشاره به اینکه چینی ها هیچ گونه رقابتی در تولید و صادرات زعفران ندارند بیان کرد‌:‌ چینی ها خود خریدار زعفران ایران هستند و شرکت های بزرگ ایرانی با چین در ارتباط بوده و حتی نماینده ای در این کشور دارند و زعفران خود را به چین صادر می کنند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تاکید کرد: چینی ها کمترین صادرات را در حوزه مواد غذایی و محصولات کشاورزی دارند.

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.