گریز بیمه ها از گلوگاه مالیات

احتمال حذف معافیت‌های مالیاتی از صنعت بیمه کشور بیشتر شده است

«مالیات» گزینه پیش‌روی دولت برای تامین بودجه سال آینده ، حالا به سراغ «بیمه» نیز رفته است. از همین‌روست که فعالان صنعت بیمه این روزها در تکاپو هستند تا معافیت‌های مالیاتی در این صنعت تداوم داشته باشد؛ خواسته‌ای که به آن از سوی دولتی‌ها تاکنون پاسخ روشنی داده نشده، این درحالی است که بیمه‌گذاران معتقدند «با اخذ مالیات، هزینه‌های بیمه افزایش و همزمان تمایل به خرید بیمه و پوشش بیمه‌ای کاهش پیدا خواهد کرد.»

اخذ مالیات از بیمه‌ها یکی از بندهای مورد توجه در پیش‌نویس لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم است که مجلس درحال بررسی آن است. دولت درحالی برای پیشبرد برنامه‌هایش در سال 99 روی اخذ مالیات از بخش‌های مختلف حساب باز کرده که در حوزه بیمه به‌نظر می‌رسد از رییس کل بیمه مرکزی تا سندیکای بیمه نسبت به آن معترض هستند. دلیل این افراد هم این است که مالیات در این صنعت نمی‌تواند اثر مثبتی داشته باشد و بیمه را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد. این اعتراض آن‌ها درحالی است که مطالعات نیز نشان می‌دهد در اکثر کشورها صنعت بیمه مشابه سایر نهادهای مالی (بازار پول و سرمایه) به‌طور کامل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

حالا مدیران بیمه نیز می‌گویند بیمه‌های درمان تکمیلی و زندگی باید از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به دلیل ماهیت این بیمه‌نامه‌ها مطابق گذشته ادامه داشته باشد.

اهمیت ضریب نفود بیمه در کشور

از طرفی، بیمه‌نامه‌های شخص ثالث وسایل نقلیه به دلیل نرخ‌گذاری تعرفه‌ای توسط دولت و دریافت بیش از ۲۰درصد حق بیمه به عنوان عوارض به‌منظور پرداخت به وزارت بهداشت، پلیس راهور و صندوق تامین خسارت‌های بدنی و نیز اجباری بودن خرید آن، باید از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف باشند تا از تحمیل هزینه به مردم جلوگیری شود.

اما دلایل تمایل نداشتن بیمه‌گذاران به دریافت مالیات از این صنعت به همین‌ها خلاصه نمی‌شود. یکی دیگر از مسایلی که آن‌ها مطرح می‌کنند به اهمیت ضریب نفود بیمه در کشور باز می‌گردد، طبق قانون برنامه ششم توسعه باید ضریب نفوذ بیمه‌ها تا پایان این برنامه به هفت درصد برسد درحالی که اکنون این ضریب به 2.4درصد رسیده و در شرایط موجود امکان تحقق این هدف تا پایان برنامه وجود دارد.

در این میان، فعالان صنعت بیمه معتقدند با اخذ مالیات و افزایش هزینه‌های مربوط به بیمه افزایش یافته و تمایل به خرید بیمه و پوشش بیمه‌ای کاهش می‌یابد که همین می‌تواند عاملی برای ممانعت از افزایش ضریب نفوذ بیمه‌ها باشد. این در حالی است که بیمه عمر و زندگی بسیار مورد توجه صنعت بیمه قرار داشته و از آن به‌عنوان یکی از گزینه‌های افزایش ضریب نفوذ بیمه‌ها یاد می‌شود که در صورت اخذ مالیات با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

دولت به‌دنبال تعریف منابع درآمدی جدید

با همه دلایلی که فعالان بیمه برای تداوم حذف مالیات بیان می‌کنند اما موضع دولت همچنان در این زمینه مشخص نیست. نکته‌ای که بدیهی است این است که دولت بر اخذ مالیات تصمیم جدی گرفته است چراکه منبع بخش مهمی از درآمد خود را از فروش نفت از دست داده و باید برنامه‌ریزی جدی به‌منظور تعریف منابع جایگزین داشته باشد و یکی از این منابع، اخذ مالیات از مشاغل گوناگون است.

آنطور که ایسنا گزارش داده چندی پیش رییس سازمان امور مالیاتی به جمع مدیران بیمه رفته و با وجود شنیدن مسایل مربوطه تاییدی بر تداوم معافیت‌ها نداشته است. این مقام حوزه مالیات کشور گفته: «بیمه عمر و زندگی فعلا معاف هستند اما از سوی دیگر نمی‌توان با وضعیت موجود مالیاتی، کشور را اداره کرد.»

از طرفی، معاون بانک و بیمه وزارت امور اقتصاد و دارایی به‌تازگی در جمع صنعت بیمه این موضوع را مورد توجه قرار داده که افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه در آینده را فروش بیمه‌های عمر و زندگی تامین خواهد کرد.

چالش سرمایه شرکت‌های بیمه

آنچه از سخنان معمارنژاد برمی‌آید این است که توسعه بیمه‌های عمر و زندگی اهمیت ویژه‌ای دارد و در سوی دیگر ماجرا بیمه‌گذاران معتقدند «با اخذ مالیات، نفوذ این بیمه‌ها کاهش داشته و درنهایت افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه را به‌دنبال نخواهد داشت.»

رییس کل بیمه مرکزی نیز همواره بر اهمیت تداوم معافیت‌های مالیاتی صنعت بیمه تاکید داشته و احتمال معافیت بیمه عمر و درمان از مالیات را چندی پیش مطرح کرد.

با همه این‌ها، به‌نظر می‌رسد فعالان عرصه بیمه و دولت تا حدودی نظر خود را درباره این موضوع توضیح داده‌اند هرچند که موضع دولت به‌طور خاص در مورد بیمه شفاف نبوده است با این حال باید منتظر ماند و دید مجلس چه تصمیمی می‌گیرد و آیا بیمه‌ها از مالیات معاف خواهند شد یا باید بخشی از درآمدزایی دولت در سال آتی باشند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.