قیمت خودرو در اتوبان افزایش

تحریم ها و مشکلات دیرین اقتصادی بازار خودرو را دچار تنش کرده است

فراز _ این روزها قیمت خودرو به طرز چشمگیری افزایش یافته است. مشخص نیست دلیل این تغییر قیمت توقف تولید برخی محصولات سایپا یدک مانند پراید و پژو 405 است یا اینکه انحصاری بودن بازار خودرو. اگر از کارشناسان خودرو بپرسید به شما می گویند دلیل این امر حضور دلالان در بازار آزاد و عدم نظارت مناسب برروی آنهاست. دلیل توقف تولید خودروهایی مانند پراید و جی ال ایکس آن است که براساس استانداردهای 85 گانه سازمان جهانی استاندارد این خودروها استاندارد نیستند. از سویی دیگر ایران موظف است تمامی خودروهای خود را براساس استاندارد آلایندگی سازمان جهانی محیط زیست، با استاندارد یورو 5 تولید کند. البته کارخانجات خودروسازی ایرانی عنوان می کنند که به دلیل تحریم ها قادر به این اقدام نیستند. از سویی دیگر قیمت خودروهای خارجی در ایران چندبرابر قیمت های جهانی است. کارشناسان دلیل این امر را ممنوعیت واردات خودروهای خارجی، افزایش دوبرابری عوارض خودرو و تحریم ها عنوان می کنند.

قیمت خودروهای متوقف شده

قیمت پراید 151 در بازار آزاد60 میلیون تومان و کارخانه 40 میلیون تومان، تیبا در کا میلیون تومان، آریوسایپا 161 میلیون تومان، پژو جی ال ایکس در کارخانه 63 میلیون تومان و در بازار آزاد 82 میلیون تومان شده است.

به تدریج قیمت ها ارزان تر می شود

«رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو» می گوید:«اگر در بازار ارز نوسان خاصی ایجاد نشود، بازار خودرو در دو ماه آخر سال با افزایش عرضه خودرو روزهای آرامی را سپری خواهد کرد و بازار نیز به تدریج آرام‌تر و احتمالا ارزان‌تر خواهد شد.»«سعید موتمنی» در رابطه با دلایل افزایش قیمت خودرو تاکید کرده است که «اخیرا شرایطی خاص برای اقتصاد کشور به وجود آمد؛ این شرایط سبب بروز نوسانات ارزی در کشور شد و هر گاه بازار دچار تلاطم می‌شود، بازارهای دیگر و از جمله بازار خودرو نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند.»او افزود:«هر گاه نوسان در بازار خودرو آغاز می‌شود، صاحبان خودروها دیگر حاضر نیستند به قیمت پیش از نوسان خودروهای خود را بفروشند.»

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو ادامه داد:«در حال حاضر به همین دلیل بازار خودرو در رکود به سر می‌برد. یعنی فروشندگان حاضر به فروش نیستند و خریداران نیز در این شرایط ترجیح می‌دهند ریسک سنگینی نکنند و صبر کنند تا شاید در روزهای آینده بتوانند با قیمت بهتری نیاز خود را تامین کنند.»

موتمنی با بیان این‌که وضعیت بازار فعلا نامساعد است و افزایش قیمت موجب کاهش مبادلات شده است، تصریح کرد:«با توجه به ارقامی که جناب وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده‌اند، تولید خودرو در یکسال گذشته رشد سه برابری داشته است. به همین دلیل باور من این است اگر در بازار ارز نوسان خاصی ایجاد نشود، بازار خودرو در دو ماه آخر سال با افزایش عرضه خودرو روزهای آرامی را سپری خواهد کرد و بازار نیز به تدریج آرام تر و احتمالا ارزان‌تر خواهد شد.» او گفت :«در حفظ ثبات ارز نقش بانک مرکزی بسیار پررنگ است و آقای همتی به عنوان رییس این نهاد وعده آرامش در بازار را داده‌اند. من هم امیدوارم این وعده محقق شود و بازار خودرو در آرامش سال جاری را به پایان رساند.»

مشکلات ساختاری کهنه و تحریم ها

«بابک صدرایی»، کارشناس خودرو به «فراز» گفت:«زمانی که کشوری تحریم می شود و مشکلات ساختاری کهنه ای در آن وجود دارد، مشکلات و معضلات دست به دست هم می دهند تا به گرانی خودرو دامن بزنند.»او افزود:«تفاوت یک صنعت موفق با صنعت ناموفق در همین امر است؛ صنایع موفق می توانند مشکلات را رفع کرده و برآنها فائق آیند اما صنایع ناموفق بر اثر مشکلات دچار چالش های جدی می شوند.»صدرایی تاکید کرد:«اکنون قیمت دلار افزایش یافته است، دچار تورم شدید شده ایم، در نتیجه هزینه های تولید و هزینه های واسطه نیز افزایش می یابد.»

دلالان را شرایط ایجاد کرده اند

او در رابطه با نقش دلالان بازار آزاد در گرانی خودرو بیان کرد:«دلالان را شرایط اقتصادی و اجتماعی ایجاد می کند. اگر کارخانجات توزیع مناسبی داشته باشند دلالان به وجود نمی آیند. زمانی که گپ عرضه و تقاضا زیاد باشد و به دلیل شرایط اقتصادی کشور تولید برخی خودروها متوقف شده و دیگر خودروها نیز با تاخیر چشمگیر به مشتریان عرضه شوند، دلال ها به بازار خودرو هجوم آورده و قیمت خودرو را بالا می برند.»

این کارشناس خودرو با اشاره به اینکه به دلیل تحریم ها برخی محصولات مانند ساندرو و ال 90 از سوی شرکت رنو دیگر تولید نشد بیان کرد:«این امر موجب شد قیمت این محصولات به صورت تصاعدی برود بالا. دلال ها سرمایه گذاری کرده، تعدادی خودرو خریداری کردند و با دوبرابر قیمت آنها را فروختند.»

ممنوعیت واردات خودروهای خارجی

صدرایی درپاسخ به این پرسش که چرا خودروهای خارجی دوبرابر قیمت کل دنیا در ایران عرضه می شوند گفت:«خودروی خارجی برای مردم ما مانند یک جواهر گرانبها شده است. خودروی بسیار معمولی یا دانشجویی در دیگر کشورها، در ایران به کالایی لوکس تبدیل شده است.»

او با بیان اینکه دوسال است واردات خودروی خارجی ممنوع شده است تاکید کرد:«ممنوعیت واردات خودروی خارجی موجب شده قیمت آن به طرز سرسام آوری افزایش یابد. مردم دوست دارند اتومبیل به روز سوار شوند و به همین دلیل خودروی خارجی را حتی با قیمتی گرانتر از تمام دنیا خریداری می کنند.»

صدرایی تاکید کرد:«حتی زمانی که خودروهای خارجی وارد می شدند نیز محدودیت هایی در واردات انواع و مدل های آن وجود داشت. تحریم ها نیز بر شرایط موجود دامن زد.»

چندبرابر شدن قیمت خودروهای خارجی

او گفت:«خودروی ساندرو از 50 میلیون تومان به 200 میلیون تومان رسیده است. دلالان و دارندگان نمایشگاه ماشین هم می گویند چرا م خودروهای خود را چند برابر قیمت به فروش نرسانیم؟ این عوامل سبب گرانتر شدن خودرو می شود. عدم موجودی خودروهای خارجی نیز مزید بر علت است.»

صدرایی افزود:«هم دلار چندبرابر شده و هم عوارض واردات خودرو به یکباره دوبرابر شده است به همین روی قیمت خودروهای خارجی در کشور چند برابر شده است.»

او تاکید کرد:«حتی اگر فردا واردات خودروهای خارجی آزاد شود بازهم قیمت اتومبیل های خارجی از قیمت کنونی گرانتر خواهند شد. دلیل این امر نیز شرایط بازار است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.