سرمایه گذاران جشنواره فیلم فجر؛ اوج و دیگران … !

در فاصله ده روزه تا سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، وضعیت سرمایه گذاری فیلم های این دوره بررسی شد

اسامی فیلم‌های بخشِ مسابقه سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر درحالی اعلام شد که این رویداد فرهنگی از ماه گذشته تاکنون با چالش های بسیاری دست و پنجه نرم می کند؛ از اعتراض به احتمالِ جهت دار بودنِ انتخاب فیلم ها توسط هیأت انتخاب تا تحریم این جشنِ دولتی توسط برخی از هنرمندان.
از کمک ٨ میلیاردی شهرداری تهران به جشنواره ای که طبق اعلام سازمان سینمایی وزارت ارشاد، سالِ گذشته با ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان هزینه، برگزار شد تا حضور پیروز حناچی، شهردار تهران در مقام تهیه کننده مستند «زمستان است» و در ادامه اعلام پرسش برانگیز فیلم های بخش سودای سیمرغ که به جای ستاد خبری جشنواره ابتدا از شبکه خبر انجام شد!
با این حال یکی از اصلی ترین و جنجالی ترین چالش های جشنواره فجر که هر سال پیش و پس از این رویداد توجه بسیاری را به سمت خود معطوف می کند، موضوع سرمایه گذاران فیلم های حاضر در این رقابت است که در گزارش زیر، روی آن متمرکز خواهیم شد.

رقابت دو قطبی ها

رقابت دو قطبی سرمایه گذارانِ بخش دولتی با سیاست گذاری های خاص و بخش خصوصی با محتوای خاص هر سال در جشنواره فیلم فجر مورد بحث است. امسال اما به دلیل پیشی گرفتن بخش دولتی از آثار سینمای مستقل گمانه زنی ها حکایت از قوت گرفتن فرضیه جهت دار بودن انتخاب آثار توسط هیأت انتخاب را دارد که شاید عمدا یا سهوا موجب بازماندن تعداد بیشتری از آثار سینمای مستقل از چرخه رقابت شد.
هرچند دولت فعلی در مقاطع زمانی مختلف از سوی مدیران خود اعلام کرد که حمایت مستقیم در تولید آثار سینمایی جزء سیاست گذاری هایش نیست و ترجیح می دهد کار را به بخش خصوصی بسپارد اما با نگاهی به هزینه و سود سینمای ایران برای آثار سینمایی در سال ٩٧ در میابیم که شاید گاهی این سینمای خصوصی، چندان هم خصوصی نیست!
در همین خصوص روزنامه فرهیختگان در بخشی از گزارش خود درباره سرمایه های جشنواره فجر نوشته است که سینمای ایران درسال ٩٧ مجموعا ۲۲۰ میلیارد تومان هزینه کل فیلم‌ها کرد و روی هم ۷۲ میلیارد تومان سود عایدش شد.
نامتوازن بودن فاحش این دو رقم همان قدر عجیب و خنده دار است که جمله معروف «صفر تا ۱۰۰ پروژه را بدون حمایت هیچ نهاد و ارگانی و با جیب خودمان تهیه کردیم» نیز هست!

از اوج تا نام های خاص

در میان آثار سینمایی حاضر در جشنواره امسال اما چند نام در جایگاه سرمایه گذار پررنگ تر از نام های دیگر است و همچنین کم کاری بعضی از ارگان ها نیز به چشم می خورد.
حوزه هنری چند سالی می شود که علیرغم در اختیار داشتن امکانات گسترده مانند سایر هم قطارانش در حوزه فیلمسازی فعال نیست. «دیدن این فیلم جرم است» ساخته رضا زهتابچیان تنها فیلمی است که این حوزه سال گذشته به رقابت فجر رساند که به موفقیت چندانی نرسید و هنوز هم اکران نشده است. حوزه هنری هنوز به صورت شفاف فیلم مورد حمایت خود را در جشنواره سی هشتم اعلام نکرده است.

بنیاد سینمایی فارابی نیز که سال گذشته از ۱۴ اثر به صورت مستقیم یا مشارکتی حمایت کرده بود تا این لحظه تنها فیلم «پدران» ساخته سالم صلواتی را در بخش نگاه نوی این دوره از جشنواره فجر به رقابت می برد.
سازمان هنری رسانه ای اوج هم که هرسال نمایندگان پرحاشیه و پرتعدادی در جشنواره فیلم فجر دارد امسال نیز با ۵ فیلم در جشنواره حضور خواهد داشت؛ «روز بلوا» ساخته بهروز شعیبی، «خروج» ساخته ابراهیم حاتمی کیا، «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی و «آبادان یازده شصت» ساخته مهرداد خوشبخت در بخش سودای سیمرغ و «لباس شخصی» به کارگردانی امیر عباس ربیعی در بخش نگاه نو.

از دیگر سرمایه گذاران غیرخصوصی می توان به حامی «آتابای» نیکی کریمی که با حمایت فرمانداری خوی تولید شده اشاره کرد. البته معاونت روابط‌عمومی فرمانداری خوی گفت که این فیلم را برای حمایت از گردشگری در منطقه خودشان تولید کرده‌اند.
محمد صادق رنجکشان اما، از نام های خاصی است که در لیست سرمایه گذاران فیلم های جشنواره فجر به چشم می آید. این سرمایه گذار که سال گذشته دو فیلم پرستاره «سرخپوست» و «متری شیش و نیم» را در جشنواره داشت امسال از سه فیلم به طور مستقیم حمایت می کند. «خون شد» به کارگردانی مسعود کیمیایی و «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت دربخش سودای سیمرغ و فیلم سینمایی «عنکبوت» که جزء فیلم های رزرو در جشنواره است.
با این حساب از بین ۱۰ فیلم بخش نگاه نو در جشنواره سی و هشتم فیلم فجر، ٨ فیلم با سرمایه گذاری غیرارگانی ساخته شده است و همچنین در بخش سودای سیمرغ این دوره از جشنواره، به استثنای ۴ فیلم دربخش رزرو، ۱۵ اثر توسط سرمایه گذار خصوصی تولید شده است و تاکنون مشارکت ارگان خاصی با این آثار اعلام نشده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.